Japonci sú známi tým, že žijú v priemere dlhšie ako ľudia v iných krajinách sveta (sú celkovo na druhom mieste hneď za občanmi Monaka). Priemerná dĺžka života v Japonsku je na úrovni 85,3 rokov. A aké tajomstvá sa skrývajú za ich dlhovekosťou? Dozviete sa.

Tradičná japonská strava je zdravá a vyvážená

Typická japonská strava obsahuje veľa obilnín a zeleniny a ľudia tam nejedia toľko červeného mäsa ako v iných častiach sveta, napríklad západnej Európe. Červené mäso obsahuje oveľa viac cholesterolu ako ryby, čo u človeka zvyšuje šancu na vznik srdcových chorôb, infarkt či mŕtvicu. Japonci tiež nejedia príliš veľa mliečnych výrobkov (tie sú zdrojmi nasýtených tukov, ktoré môžu prispievať k vzniku cukrovky a Alzheimerovej choroby), jedia menšie porcie a namiesto kávy pijú veľa zeleného čaju.

Veľa času trávia s rodinou

Starostlivosť o starších členov rodiny a pomoc v domácnosti sú v Japonsku dôležitou tradíciou. V Japonsku existujú aj viacgeneračné rodiny, čo znamená, že v jednej domácnosti môže žiť 2 alebo viac generácií. Takže mať okolo seba celú rodinu je normálne a pre starších ľudí to môže byť veľká psychologická podpora, ktorá ich nabáda, aby si užívali čas strávený so svojou rodinou.

Ikigai: mať dôvod prebúdzať sa každý deň

Pýtate sa čo je ikigai? To sme vám už zhrnuli v inom článku, ktorý nájdete na tomto odkaze. V skratke sa v podstate jedna o koncepciu smerovania alebo zmyslu života, ktorá sa zrodila v Japonsku a teraz si získava popularitu na celom svete. Japonská psychologička Michiko Kumano tvrdí, že ikigai znamená venovať sa veciam, ktoré vás bavia a mať pocit úspechu a naplnenia. Japonci preto veria, že ten, kto nájde svoje ikigai, bude žiť dlhšie.

Japonci by nás mohli učiť čistote

Svet si pamätá virálne videá japonských študentov, ktorí upratujú svoje školy – Japonsko má reputáciu jedného z najčistejších národov na svete (čo je zrejmé aj z pohľadu počtu morových nákaz v Japonsku v porovnaní s tými v Európe). A je pravda, že čistota vedie k pevnému zdraviu. Udržiavanie čistoty vám skutočne pomôže vyhnúť sa chorobám, najmä ak ste starší.

Japonci používajú metódu „hara hachi bu“, aby sa vyhli nadmernému prejedaniu

Hara hachi bu znamená „Jedzte, kým nebudete na 8 častí (z 10) plní“ – je to konfuciánska filozofia, ktorá človeka naučí vyhnúť sa prejedaniu a najesť sa do sýtosti, no len na 80%. Táto metóda naozaj dokáže predĺžiť dĺžku života starších ľudí.

Japonci sú aktívni chodci

Mnoho Japoncov sa nielenže stravuje zdravo, ale aj veľa stoja a chodia peši. Mnohí, najmä starší ľudia chodia do práce pešo či na bicykli a pri väčších vzdialenostiach využívajú vlak. Autá v skutočnosti nie sú také populárne a je ľahké dostať sa vlakom takmer všade, kam potrebujete.

 

 

 

Zdroj

Foto: Brightside

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.