6 tajomstiev z japonského vzdelávacieho systému, ktorý produkuje veľa úspešných mladých ľudí

9158

Japonské školstvo je jedno z najlepších na svete a je známe, že tam rastú veľmi úspešní ľudia. Dospelí aj deti totiž považujú školu sa veľmi dôležitú súčasť života. Aj keď ich vzdelávací systém má mnoho rovnakých znakov ako je tomu v iných krajinách, zároveň ponúka aj viacero odlišnosti. A prečo je teda ich školstvo na tak vysokej úrovni? Vďaka tomuto.

Kým nie sú deti v 4. ročníku, nemajú žiadne skúšky

Japonské školy uprednostňujú mravy pred vedomosťami, tedy v prvých rokoch. Ich cieľom je v prvých troch ročníkoch rozvíjať u žiakov ich charakter a presadzovať dobré mravy, nie testovať ich vedomosti. Práve v týchto 3. ročníkoch učia detí byť veľkorysými, empatickými či súcitnými. Učia ich napríklad aj rešpektovať iných či rozvíjajú v nich puto so zvieratami a prírodou.

Deti za sebou pratajú

Zatiaľ čo školy v iných krajinách zamestnávajú ďalších ľudí, ktorí majú v škole udržiavať poriadok, v Japonsku to neplatí. Tam sú zodpovedné za čistotu tried, bufetu i toaliet samotné deti. Sú totiž toho názoru, že takéto spoločné upratovanie učí deti spolupracovať, pomáhať si navzájom a pracovať v tímoch. Okrem iného sa týmto spôsobom učia vážiť si svoju vlastnú prácu i prácu ostatných.

Jedia spolu s učiteľmi

Stáva sa, že aj v iných krajinách jedia žiaci spolu s učiteľmi, no zväčša k tomu dochádza v jedálni, kde majú vyhradené vlastné miesta, teda sú od seba ďaleko a spoločným jedením sa to preto rozhodne nazvať nedá. V Japonsku takéto jedenie považujú za pozitívne pri utváraní si pozitívneho vzťahu medzi žiakmi a učiteľmi.

A čo je absolútne chvályhodné je, že strava je tam maximálne zdravá a vyvážená. Na základných a stredných školách varia podľa štandardizovaného menu vyvinutého zdravotníkmi a kvalifikovanými kuchármi.

Zúčastňujú sa mimoškolských workshopov

Mimoškolské workshopy sú v Japonsku veľmi populárne. Deti sa tam učia nové veci a hlavne také, aké sa v škole nenaučia. Tieto extra hodiny sa konajú večer a študenti ich navštevujú aj preto, aby sa dostali na dobrú strednú školu. Nuž a na rozdiel od iných študentov, Japonci študujú aj cez víkendy a sviatky.

Okrem bežných predmetov sa učia poéziu i japonskú kaligrafiu

Japonská kaligrafia, nazývaná tiež Shodo, je forma umenia vyjadrená písaním znakov kanji (čínske znaky používané v japonskom systéme písania) expresívnym a kreatívnym spôsobom. Haiku je zas forma poézie, kde formou jednoduchých fráz sprostredkúvajú hlboké emócie čitateľom. Má to podľa nich terapeutické, intelektuálne i estetické účinky. Tieto hodiny slúžia aj na to, aby sa deti naučili rešpektovať tradície a vážiť si japonskú kultúru.

Nosia školské uniformy

Tie síce nosia aj v iných krajinách, ako napríklad v USA, no v Japonsku je to ešte rozšírenejšie. Takmer na každej strednej škole nosia študenti uniformy a táto jednotná politika má za cieľ odstrániť bariéry i pomôcť študentom byť spolupatričnými. Dress code zároveň smeruje pozornosť študentov k učeniu a povzbudzuje ich, aby sa dokázali sebavyjadriť aj iným spôsobom ako oblečením.

 

 

Zdroj

Foto: Brightside

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre