O tom, že vesmír je fascinujúce miesto sme písali už minule v článku 6 zaujímavostí o vesmíre, ktoré ste pravdepodobne nevedeli. Prinášame vám ďalšie zaujímavé fakty, ktoré vás prekvapia.

 

1.Planetezimály sú pevné objekty, ktoré sú pravdepodobne trosky z čias keď vznikali planéty. Hoci ich exteriéry sú zbombardované zo slnečného žiarenia, vďaka čomu sa mení ich chémia a štruktúra, ich vnútrajšky pravdepodobne obsahujú čistý materiál. Ak sa vedcom podarí preskúmať ich zvnútra, podarí sa ľudstvu zistiť presný čas vzniku našej Slnečnej sústavy.

Foto: wikipedia
Foto: wikipedia

2. Väčšina komét, ktoré vstupujú do Slnečnej sústavy pochádzajú pravdepodobne z Oortovho oblaku. Ide o zbierku miliárd kusov pevných ľadových objektov. Kométy sú považované za uvoľnené gravitačné interakcie Mliečnej dráhy a zloženia hviezd.

 

3. Vesmír vydáva zvuky, vedeli ste o tom? V septembri 2013, NASA vydala zvukové nahrávky plazmových vĺn. Išlo o prvé zvuky nahraté z vesmíru.

 

4. V roku 2015 bolo na Iránskej púšti Lut nameraných 71°C, čo toto miesto zaradilo do najteplejších miest na našej planéte na prvé miesto. Také Slnko má teplotu 5778 Kelvinov čo je asi 5505 °C. A to hovoríme len o jeho povrchovej teplote. Jadro Slnka má v priemere teplotu 15690000 °C.

Foto: wikimedia
Foto: wikimedia

5. Vedci objavili zatiaľ 16 hviezdnych masových čiernych dier v Mliečnej dráhe. Hoci sú čierne diery známe pre nasávanie všetkej okolitej hmoty do seba, nemusíme sa obávať. Najbližšia čierna diera je od nás vzdialená vyše 3000 svetelných rokov.

Foto: ESO
Foto: ESO

6. V apríli 2010, si rádio astronómovia všimli neznámy objekt v galaxii Messier 82. Neznámy objekt rozoslal rádiové vlny, ktoré neboli nikdy predtým pozorované v známom vesmíre. Vedci si stále nie sú istí, čo b to mohlo byť, ale mimozemský teoretici majú svoje vlastné teórie.

 zdroj

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.