Nedávny prieskum, ktorý sa uskutočnil v Japonsku za účelom zistiť matematické schopnosti obyvateľov zistil, že iba 60% dokázalo vyriešiť tento na pohľad jednoduchý matematický príklad . Štúdia je mierne zarážajúce aj kvôli tomu, že v roku 1980  bola úspešnosť 90% . Podľa niektorých odborníkov, môže za úpadok to, že prestávame používať logické myslenie a viac sa spoliehame na moderné technológie a stávame sa lenivými a hlúpymi.

Matematický problém, ktorý trápil japonské obyvateľstvo znie nasledovne:

9-3÷1/3+1

 

Skúste teraz príklad vyriešiť sami bez hľadania výsledku .

Daný príklad nevypočítala ani moderná technológia a po zadaní daného príkladu do Google kalkulačky, sa vám naskytne nasledovný výsledok.

priklad

Číslo 9 však nie je správny výsledok . A postup riešenia príkladu je nasledovný

9-3÷1/3+1
9-3÷(1/3)+1
9-3×3+1
9-9+1
=1

Následovné video vám postup riešenia objasní ešte podrobnejšie.

 

Tak, čo zvládli ste to? Zdieľajte príklad s kamarátmi a otestujte ich na tomto na pohľad jednoduchom matematickom príklade.

 

zdroj

 

 

 

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

10 KOMENTÁRE

  1. Takový detail… Když to v kalkulačce dáte špatně, je jasné, že vám to dá špatný výsledek. 9-1+1=9… po správném zadání google dá =1

  2. to je akoze nejake pravidlo ze toto deleno „/“ ma prednost pred „:“ ? Hlupy priklad, ked to napisu tak nezmyselne sa nedivim ze to je metuce. Preto Boh vymyslel zatvorky

    • „ako moze byt 3 delene jednou tretinou 9?“ Lebo tak funguje matematika žeby? Keď 3:1=3 tak predsa keď delíš trojku menším číslom ako 1, v tomto prípade trojnásobne menším ako 1, tak vysledok bude trojnásobne väčší ako 3.

    • Pretože v matematike platí, že deliť zlomkom znamená násobiť jeho obrátenou hodnotou, teda 3 ÷ 1/3 = 3/1 × 3/1 a keďže čitatele sa vynásobia navzájom a menovatele tak isto, tak 3/1 × 3/1 = 9/1 = 9.

    • pretože ak sa dva zlomky medzi sebou delia v druhom zo zlomkov sa mení čitateľ s menovateľom a delene sa mení na krát, t.j. 3 : 1/3 >> 3/1 : 1/3 >> 3/1 * 3/1

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.