Na svete je mnoho palácov, ktoré boli počas svojej najväčšej slávy úchvatné, no niektoré z nich bohužiaľ dopadli neslávne. Podpísal sa pod nich zub času i to, že sa prestali udržiavať a časom spustli. Grafický dizajnéri sa však pozreli na 7 nádherných palácov a zrekonštruovali ich aspoň virtuálne.

Sanc Souci, Haiti

Generál Henri Christophe stal na čele haitskej revolúcie, ktorá trvala od roku 1806-1820. V roku 1811 sa sám vyhlásil za kráľa severného Haiti. Krajine však nepriniesol veľa dobrého, pretože sa začala 13-ročná občianska vojna a z ľudí urobil otrokov. Niektorí ho však vyzdvihujú preto, že bol brilantný zákonodarca. A čo po ňom zostalo je veľkolepý palác, ktorý bohužiaľ chátra.

Qal’eh Dokhtar, Iran

Tento palác bol postavený ako pevnosť v 3. storočí počas založenia Novoperzskej ríše. Technicky ide vzhľadom na tamojšie opevnenie o hrad. Dnes sa z neho nezachovalo už takmer naozaj nič, no pri pohľade na jeho zrekonštruovanú verziu sa vám bude zdať, že sa viac podobá na palác ako na hrad.

Knosos, Grécko

Ide o suverénne najstarší palác na tomto zozname, keďže bol postavený v roku 1 700 pred Kristom. Okrem politickej funkcii plnil aj ekonomickú a náboženskú, keďže sa tam stretávali členovia tajomnej Minojskej civilizácie. Avšak v roku 1 375 p. n. l. bol palác zničený a zachoval sa iba z časti.

Ružany, Bielorusko

Palác bol postavený v 16. storočí na mieste predchádzajúceho hradu. Kedysi zamestnával 100 umelcov a mal tiež vzácnu knižnicu i bohatú zbierku obrazov. Postupne však došlo k rôznym situáciám a táto budova bola využívaná na kadejaké účely. Po vojne so Švédskom bol palác v 18. storočí zničený a následne sa ho snažili opraviť bohatí majitelia. V roku 1914 ho však postihol požiar a čiastočne obnovený bol až v 30. rokoch. Počas druhej svetovej vojny bol opäť zničený a zostali z neho už len ruiny. Bielorusko sa však odhodlalo a postupne sa palác rekonštruuje.

Dungur, Etiópia

Je postavený v etiópskej dedine Aksum, ktorá bola kedysi hlavným mestom africkej ríše a tiahla sa z južného Egypta až do Jemenu. Kaštieľ zo 6. storočia obsahoval 50 izieb, a to vrátane kúpeľnej miestnosti či korunovacej miestnosti. O jeho histórii sa nevie takmer nič, no je prezývaný ako palác kráľovnej Sheba.

Clarendon, Spojené kráľovstvo

Tento palác bol postavený v 12. storočí, no nezostalo po ňom takmer nič. Henry III. rozšíril priestory paláca a v 14. storočí bol rozľahlým kráľovským komplexom. Zostal obľúbeným sídlom panovníkov až do éry, kedy začala vládnuť dynastia Tudorovcov. Keďže si vyžadoval vysoké náklady na údržbu, postupne začal chátrať až z neho zostala stáť jediná stena.

Husuni Kubwa, Tanzánia

Ostrov Kilwa Kisiwani hral veľmi dôležitú úlohu na obchodnej sieti, ktorá fungovala medzi Východnou Afrikou a Arabským svetom. A práve tam kedysi stál palác. Vo svojej najväčšej sláve mal viac ako 100 izieb, bazén i priestor na nakladanie tovaru na lode. Približne 300 rokov ním prechádzalo zlato, porcelán či veci zo slonoviny a iné vzácne tovary. Od 14. storočia však chátra a z obrovského honosného paláca zostali len veľmi chudobné základy.

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.