7 najzvláštnejších prírodných úkazov (1. časť)

4976

Zamrznuté bubliny, Kanada

Vyzerajú ako z iného sveta, ako zamrznuté taniere alebo ľadové medúzy. V skutočnosti sú tieto okrúhle ľadové útvary zamrznuté metánové bubliny. Zhluky plynu, ktorý, keď sa dostane pod vodu a zmrzne, vytvára úchvatné útvary. Objavujú sa napríklad v jazere Abraham v Kanade. Plyn vzniká, keď do jazera napadá lístie, tráva alebo sa v ňom utopia zvieratá. Tieto živé organizmy sú následne rozložené baktériami vo vode. Pri rozklade sa uvoľňuje metán. Plyn sa uvoľňuje vo forme bublín ale pri kontakte s ľadovou vodou sa premieňa na zamrznuté taniere.

Credit: robertharding/Alamy, bbc.com
Credit: robertharding/Alamy, bbc.com

Krvavé vodopády, Antarktída

Na prvý pohľad je zrejmé, prečo sa vodopádu hovorí krvavý. Stekajúca karmínovo červená tekutina nie je samozrejme krv. Vedci sa najskôr domnievali, že sfarbenie je spôsobené červenými riasami. V skutočnosti tento okrový odtieň pochádza z jazera nachádzajúceho sa pod ľadovcom, ktoré je extrémne slané.  

Credit: Peter Rejcek/Wikipedia, bbc.com
Credit: Peter Rejcek/Wikipedia, bbc.com

Pohyblivé kamene, Spojené štáty

Keď ľudia narazili na zvláštne kamene, ktoré zanechávali za sebou dlhé ryhy, vedci mali pred sebou neľahkú úlohu zistiť, ako sa tieto viac ako 300 kilogramové kamene presunuli o viac ako 250 metrov. Niektoré ryhy boli rovné, iné zahnuté, niektoré doprava, iné doľava.

Pravdou je, že za všetkým je opäť len príroda. V zime sa oblasť naplní vodou a kamene sú obalené ľadom. Bahnitý povrch je ako klzisko a aj ľahký vánok môže posunúť kamene. Na jar sa všetko roztopí a zostanú len kamene a záhadné ryhy.

Credit: Masa Uemura/Alamy, bbc.com
Credit: Masa Uemura/Alamy, bbc.com

Jazero Kawah Ijen, Indonézia

Akvamarínové jazero sa nachádza na vrchole sopky na ostrove Jáva. Obklopujú ho svetlé kamene a biele oblaky plynu. Za všetko môže síra. Magma nachádzajúca sa v komore pod sopkou uvoľňuje do jazera síru. Tá spolu s rozpustenými kovmi vo vode vytvára úchvatný odtieň modrej. Síra sa uvoľňuje aj do ovzdušia, tam kondenzuje a padá na okolité kamene. Tie vďaka nej získavajú elektrizujúci odtieň žltej.

Credit: Denis Moskvinov/Alamy, bbc.com
Credit: Denis Moskvinov/Alamy, bbc.com

zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre