7 zaujímavostí o stredoveku, o ktorých ste sa v škole nedozvedeli

17696

Stredovek, obdobie kráľov a ich kráľovien. Obdobie, ktoré sa mnohými dodnes označuje za temné. Ale ako sme si povedali, obdobie stredoveku nebolo až také temné ako by sa mohlo zdať. V stredoveku vzniklo mnoho vynálezov, ktoré využívame dodnes. Zaujíma vás obdobie stredoveku viac? Potom si prečítajte tento článok v ktorom si povieme o tom, aké mýty často o stredoveku prevládajú alebo, čo predstavovalo skutočné nebezpečenstvo pre ľudí v tomto historickom období.

Stredovek

1. Prasce boli životu nebezpečné

V stredoveku boli ošípané chované pre mäso alebo kvôli hľadaniu potravy v lesoch a na spoločných pozemkoch. Ľudia s nimi mali oveľa väčší kontakt, ako dnes – to mohlo byť nebezpečné, dokonca smrteľné. Existuje niekoľko záznamov o ošípaných, ktoré zjedli deti. Záznamy pochádzajú z 13. storočia, kedy boli na ich majiteľov podané žaloby, čo malo zvyčajne za následok rozsudok smrti pre ošípanú. Tieto súdne spory boli časté na území dnešného Francúzska, najmä v regióne okolo Paríža.

Medieval pig slaughter
Foto: Wikimedia

2. Jazyky

Európska spoločnosť v stredoveku hovorila, tak ako dnes, viacerými jazykmi. Ľudia vo svojom každodennom živote používali jazyk svojho národa, no v iných, úradných či náboženských prípadoch museli používať latinčinu a hebrejčinu. Jazykom práva francúzština. Pokiaľ šlo o urazenie ľudí, mohlo to byť v akomkoľvek jazyku.

Start of Lucretius DRN manuscript
Foto: Wikimedia

3. Ľudia sa kúpali

Hygiena bola považovaná za znak čistoty a civilizovanosti. Väčšina veľkých miest sa mohla pýšiť verejnými kúpeľmi, rovnako ako mnohé súkromné domy. Vane boli vyrobené s použitím podobných techník, aké sa používajú na výrobu vínnych sudov.

Medieval bath 3
Foto: Wikimedia

4. Stredovek nebol „hlúpy“ a „šedý“

Používanie farieb bolo veľmi podobné modernému obľubovaniu jasných a farebných odtieňov. Od odevov po šperky či sklenené vitráže na domoch či kostoloch – farebná dekorácia bola všade. Zatiaľ čo väčšina maľovaných múrov bola stratená a textily v pôde vybledli alebo sa zmenili na hnedé (ak vôbec pretrvali), iluminácie stredovekých rukopisov nám stále ukazujú farebnosť života v stredoveku.

Boucicaut Meister
Foto: Wikimedia

5. Ľudia vedeli, že svet je okrúhly

Okrúhlosť Zemegule bola opísaná vedecky aj filozoficky stovky rokov pred Galileom Galilei, ba dokonca ľudia vedeli aj o protipóloch, avšak, tak ako aj dnes, jestvovala malá menšina ľudí, ktorá verila v jej plochosť.

Universum
Foto: Wikimedia

6. Nie každý bol kresťan či beloch

Stredovekú Európu okrem kresťanov obývali židia a moslimovia, ale aj príslušníci iných náboženstiev, ako aj pohania. Percento stúpencov každého náboženstva sa v každej oblasti líšilo podľa histórie a kultúry – pohanstvo bolo na severe po dlhý čas bežným, tak ako islam na Pyrenejskom polostrove.

Rasa v tých dobách nebola definovaná podľa moderných termínov, takže bola omnoho menej dôležitá ako náboženstvo. Napríklad: černošský biskup zo severnej Afriky bol považovaný za civilizovanejšieho a vyššie postaveného ako belošský otrok z východnej Európy. Ľudia boli oveľa viac diskriminovaní na základe vierovyznania, než farby pleti.

Meister der Predigtsammlung des Heiligen Johannes Chrysostomus 001
Foto: Wikimedia

7. Voda v potrubiach nebola neznámou

Čistá voda bola v stredoveku výsostne dôležitá nie len pre hygienu, ale aj pre prípravu jedla a pitie. Zriadenie zásobovania vodou bolo najmä v mestách zložité. Londýn bol známy svojím potrubím zostaveným zo série cisterien napájaných z vonkajšieho Londýna. Niektoré hrady, ako napríklad ten v Doveri na juhu Anglicka, použili olovené rúry na presun vody zo studne vonku cez múry.

Dover Castle aerial view
Foto: Wikimedia

Zdroj: historyextra.com

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre