Lobotómia je neurochirurgická operácia, ktorá zahŕňa oddeľovanie prepojenie v prefrontálnom laloku mozgu. Lekári začali manipulovať s mozgom okolo roku 1880 v snahe upokojiť pacientov. Švajčiarsky lekár Gottlieb Burkhardt začal odstraňovať časti mozgovej kôry v mozgoch svojcih pacientov a tým spôsobil sluchové halucinácie a príznaky schizofrénie.

Bohužiaľ, lobotómia bola vykonávaná viac ako dve desaťročia ako liečba schizofrénie, manických depresií, bipolárnej poruchy a iných duševných chorôb. Našťastie, vďaka vynájdeniu účinných liekov sa táto praktika už neaplikuje do reality.

lobotomia
Wikipedia

1.Lobotómia bola technika odporúčaná psychiatrami na zmiernenie príznakov duševných chorôb a porúch na začiatku 20. storočia.

2. Podľa niektorých zdrojov začal s lobotómiou Friedrich Golz, ktorý najprv experimentoval s lobotómiou na svojich psoch. O dva roky neskôr bol jeho postup použitý Gotliebom Burkhardtom na 6 pacientoch so schizofréniou. Zdalo sa, že táto praktika mala upokojujúci účinok na štyroch z nich, ktorí prežili.

3. V roku 1935, portugalský neurochirurg vykonal prvú ľudskú lobotómiu pomocou použitia injekcie s alkoholom čím zničil mozgové tkanivo.

4. Medzi najpoužívanejší nástroj lekárov pri vykonávaní lobotómie bolo dláto alebo skôr cepín. Vraj, Dr. Freeman, ktorý lobotómiu vykonával dlhé roky používal dláto na ľad zo svojej kuchyne. Dláto či cepín bolo vrazené do čelného laloku mozgu cez oko.

Wikipedia
Wikipedia

 

5. Dr. Freeman vykonal 3500 lobotómii v 23 štátoch počas jeho kariéry. Mnoho z nich nebolo úspešných a jeho pacienti umreli.

6.Počas 40tych rokov 20. storočia bola v Anglicku lobotómia vnímaná ako zázračný liek. Odhaduje sa, že britskí chirurgovia vykonali viac lobotómii ako lekári v USA.

7.V 50. rokoch bol vynájdený liek, ktorý nahrádzal lobotómiu. Liek Thorazine bol považovaný za chemickú lobotómiu. Výhodou bola možnosť jeho vysadenia, zatial čo chirurgická lobotómia bola nevratná.

8.Väčšina pacientov, ktorí lobotómiu prežili prešli obrovskými zmenami a nevedeli základné veci. Bolo treba ich opäť naučiť ako majú používať toaletu alebo chodiť. To bola podľa Dr. Freemana len drobnosť a malý nedostatok účinnej liečby.

www.sickchirpse.com
www.sickchirpse.com

 

Zdroj: list25

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.