Premýšľate niekedy nad tým, prečo a ako vznikajú niektoré veci? Ak ste odpovedali áno, tento článok je presne pre vás. Pozrite si 8 predmetov, ktoré využívate takmer pravidelne. Poznáte ich význam?

Tvar písmena V na vašom svetri

Pôvodne mala táto časť oblečenia dva významy: 1. pomáhala udržať tvar svetra (a vďaka nej bol pružnejší – ak mal niekto väčšiu hlavu), 2. absorbovala pot. V dnešnej dobe sa však svetre s týmto vzorom nevyrábajú a ak áno, má to len dekoratívne účely.

Malá dierka v spodnej časti niektorých šálok

Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o poškodený kus, no pravda je inde. Podľa informácií na stránke IKEA, je to dierka slúžiaca na lepšie schnutie mokrého riadu. Keď si odložíte čistú šálku do skrinky, vždy tam zostane nejaké percento vody. Vďaka tejto vychytávke ľahko a rýchlo uschne.

Pútka na pleciach kožených búnd

Neslúžia len ako dekorácia, sú oveľa praktickejšie. Boli navrhnuté tak, aby sa do nich dala upevniť taška. Nikto vám ju nemohol ukradnúť a držala na mieste, takže ste si ju nemuseli každých päť minút naprávať.

Dve vrecká na pravej strane saka

Pôvod tohto tajomného vrecka siaha do Anglicka. Jazdci potrebovali praktické miesto, kam by si odložili peniaze na mýto. Neskôr ho využívali na odkladanie vlakových lístkov. Vlakom chodili do práce každý deň a vďaka vrecku si nemuseli zakaždým rozopínať sako. Dnes nemá žiadne využitie, slúži na dekoratívne účely.

Okraje v zošitoch

Spisovatelia kedysi využívali každý centimeter papiera. Uvedomili si však, že potkany obhrýzajú kraje papiera a ničia im vzácne informácie ukryté na papieri. Preto prišli s nápadom robiť v zošitoch okraje – iba tak boli informácie zachované aj v prípade, že sa potkany rozhodli pochutnať si na ich zošite. Dnes sa v škole využívajú na zapisovanie dátumov.

“Sieťka” na dvierkach mikrovlnky

Vďaka koncentrácii tepla na konkrétne jedlo ho dokáže mikrovlnka veľmi rýchlo zohriať. To je možné vďaka “sieťke”, ktorá je umiestnená na dvierkach mikrovlnky a odráža jej energiu. Tým zabraňuje teplu uniknúť von a sústredí ho na jedlo.

Prečo bola vymyslená bublinková fólia?

Dvaja inžinieri si v roku 1957 povedali, že by bolo fajn vymyslieť neobyčajnú, textúrovanú tapetu. A vznikla bublinková fólia. Celé to skončilo fiaskom, a tak sa snažili vymyslieť jej iné využitie – izolácia skleníka. To sa však takisto neuchytilo, preto prišli s novým nápadom. Používať bublinkovú fóliu ako ochranu produktov. Od roku 2000 na nich zarábajú zhruba 3 bilióny dolárov ročne.

Ihelnica

Najlepším materiálom na výplň vankúšika na ihly je drôtenka. Neslúži len na to, aby držala všetky ihly pokope, udržiava ich aj ostré. Takisto zabraňuje ich hrdzaveniu.

Zdroj

Foto: Brightside

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.