Sezóna vysádzania zeleniny je čochvíľa tu, ale my máme pre vás ešte predtým pripravené užitočné tipy, ktoré vám dokážu pomôcť vypestovať takú úrodu, s akou budete spokojní. Množstvo ľudí žijúcich na vidieku si ešte stáli radi vysádzajú vlastnú zeleninu, ktorej pôvod je jasný narozdiel od tej, ktorú kúpite v obchode. Ako sa hovorí, len pri domácej zelenine máte istotu, že je bio. Mať záhradku je skvelá vec, a preto je dobré vedieť aj to ako a aký druh zeleniny vysadiť, aby ste si mohli povedať, že vaša snaha sa vyplatila.

Zelenina, ktorá v kombinácii s inou rastie veľmi dobre

Paradajky a mrkvy

Tomuto duu sa darí spolu veľmi dobre. Mrkva má rada chladnú a vlhkú pôdu, pričom paradajky pre ňu vytvárajú dokonalý tieň a zabezpečujú aj určitú úroveň vlhkosti. Taktiež zeleň na mrkve chráni rajčiak pred škodcami. Ďalšou výhodou je, že ich koreňové systémy sa neobťažujú, pretože mrkva je koreňová plodina a paradajky rastú nad zemou.

Kapusta a harmanček

Pestovanie harmančeka a kapusty v záhrade je užitočné, pretože kvetina priťahuje hmyz, ktorý je vhodný pre zeleninu akou je kapusta.

Brokolica a cibuľa

Cibuľa je vynikajúcou sprievodnou rastlinou pre brokolicu, môže dokonca vylepšiť chuť brokolice. V chladnejších ročných obdobiach dobre rastie a nepáči sa jej horúce počasie. Pažítka z cibule ju zároveň chráni pred priamym slnkom a vytvára čiastočný tieň.

Melóny alebo tekvice a kvitnúce bylinky

Rastliny, ktoré je potrebné opeľovať budú tvoriť skvelé kombo spolu s melónom. Ide o to, že atraktívna vôňa kvitnúcich rastlín, akými sú petržlen, rozmarín, levanduľa a kôpor pozývajú do záhrady hmyz, ktorý je skutočne nevyhnutný pre melóny a tekvicu.

Reďkovky a špenát

Reďkovky dokážu zo špenátu odháňať škodcov.

Fazuľa a tekvica

Tekvica, fazuľa a kukurica tvoria v záhrade zohrané trio, pokladajú sa za akési tri sestry. Pôvodní Američania ich totiž odjakživa pestovali spoločne. Stonky kukurice pomáhajú vyšším a silnejším rastlinám fazule vstreknúť do pôdy dusík, čo pomáha ostatným rastlinám v okolí. Tekvica zas účinne bojuje proti burinám.

Šalát a pažítka alebo cesnak

Pestovanie rastlín s kontrastými zvyklosťami sa nazýva „medziplodina“ a podľa výskumov ide o účinnú záhradnícku metódu. Pažítka a cesnak spolu vytvárajú skvelý odtieň pre šalát v horúcom počasí. Môžu tiež slúžiť ako prírodný repelent proti voškám, ktoré bežne spôsobujú šalátu problém.

Uhorky a hrach

V tomto prípade je spojenie týchto dvoch plodín prospešné preto, že koreňový systém hrachu a vyvinutý dusík v pôde pomôžu zväčšiť a vypestovať zdravšie uhorky.

 

 

Zdroj, Foto: Brightside.com

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.