Vypadávanie vlasov sa väčšinou spája s mužmi, ale v skutočnosti viac ako 55 % žien počas svojho života zažije nejaký typ vypadávania vlasov. V skutočnosti približne 40 % žien počas svojho života zažije trvalé vypadávanie vlasov. A hoci genetika môže v tomto prípade zohrávať veľkú úlohu, inokedy sú to každodenné návyky, ktoré spôsobujú vypadávanie vlasov. Preto sme pre vás pripravili zoznam prostriedkov, ktoré môžu pomôcť vašim vlasovým folikulom, aby boli opäť zdravé.

1. Zelený čaj

Photo by BrightSide

V istej štúdii výskumníci nanášali výťažok zo zeleného čaju na pokožku hlavy účastníkov, aby zistili, ako pomôže pri opätovnom raste vlasov. Po 4 dňoch bolo zrejmé, že sa aktivita rastu ich vlasov výrazne zvýšila. Okrem toho zelený čaj tiež chráni pokožku hlavy a zároveň zlepšuje stav vlasových folikulov. Platí to najmä pre tých, ktorí ho prijímajú prostredníctvom doplnkov stravy, pretože sa u nich zlepší prietok krvi a hladina kyslíka.

2. Cibuľová šťava

Photo by BrightSide

Keď si predstavíte jej vôňu, môže sa zdať neznesiteľná, ale je dokázané, že cibuľa podporuje rast vlasov. Je obzvlášť účinná pri nerovnomernej alopécii (alopecia areata), stave, pri ktorom človeku vypadávajú vlasy vo forme škvŕn na rôznych častiach tela. Spôsob, akým cibuľová šťava pomáha, je zlepšenie krvného obehu na pokožke hlavy alebo inej časti tela. Stačí rozmixovať niekoľko cibúľ, vylisovať šťavu a aplikovať ju na pokožku hlavy na 15 minút pred umytím šampónom.

3. Maska z vaječného žĺtka

Photo by BrightSide

Vaječné žĺtky obsahujú tzv. síru, ktorá je nevyhnutná pre vlasy a ich rast. Aj keď nám ešte chýbajú konkrétne dôkazy, že vaječné žĺtky môžu podporiť rast vlasov, nie je na škodu vyskúšať domácu masku. Môžete zmiešať 2-3 vaječné žĺtky s 2-3 kvapkami citrónovej šťavy a masku si rukami naneste na pokožku hlavy. Budete musieť nosiť sprchovaciu čiapku, potom nechajte masku pôsobiť 20 minút a potom ju zmyte studenou alebo teplou vodou.

4. Ženšen

Photo by BrightSide

Ženšen má mnoho prospešných vlastností vrátane pozitívneho vplyvu na rast vlasov tým, že stimuluje vlasové folikuly. V súčasnosti nie je k dispozícii veľa štúdií, ale jedna štúdia z roku 2018 ukázala veľký prísľub. Spôsob, akým môžete ženšen konzumovať, je jeho užívanie vo forme doplnkov. Pred užívaním akýchkoľvek tabliet sa však určite poraďte so svojím lekárom.

5. Tekvicový olej

Photo by BrightSide

V štúdii z roku 2014 výskumníci zhromaždili mužov, ktorí mali v minulosti alopéciu alebo mužskú plešatosť. U tých, ktorí užívali 400 ml tekvicového oleja počas 6 mesiacov, sa počet vlasov zvýšil o 40 %. Na druhej strane, u tých, ktorí užívali placebo, bol nárast len 10 %.

Aby ste ho mohli aplikovať, musíte ho trochu zohriať a masírovaním si ho naniesť na suchú pokožku hlavy. Potom si musíte prikryť hlavu a nechať tam olej pôsobiť približne 20 minút. Po odstránení krytia si umyte vlasy ako zvyčajne.

6. Koreň sladkého drievka

Photo by BrightSide

Flavonoidy, fytoestrogény a iné éterické oleje, ktoré sú prítomné v sladkom drievku, môžu byť užitočné pri raste vlasov. Keďže je ťažké nájsť koreň sladkého drievka, môžete použiť čaj a zmiešať ho s práškom z indického egreša alebo hennou, aby ste vytvorili peknú pastu. Mnoho ľudí používa tieto zmesi na rôzne problémy s vlasmi vrátane matných vlasov, lupín a rozštiepených končekov. Pred aplikáciou sladkého drievka priamo na pokožku hlavy by však bolo najlepšie poradiť sa s lekárom a overiť si, či je to pre vás najlepšie.

7. Kajenské korenie

Photo by BrightSide

Kajenské korenie je známe tým, že zlepšuje krvný obeh, a preto by bolo užitočné vyskúšať ho proti vypadávaniu vlasov. Môžete ho zmiešať s trochou olivového oleja a vyrobiť si vlastný olej, ktorý môžete aplikovať rovnakým spôsobom ako akýkoľvek iný olej. Pred použitím však nezabudnite zmes nechať lúhovať 10-15 dní a chráňte ju pred slnečným žiarením. Prípadne si môžete z rovnakých ingrediencií vyrobiť pastu a vmasírovať si ju do pokožky hlavy.

8. Serenoa plazivá

Photo by BrightSide

Nie je to veľmi bežná zložka, ale dvojročná štúdia zistila obrovský rast vlasov u mužov trpiacich plešatosťou. Účastníci štúdie užívali 320 mg serenoe plazivej každý deň počas 2 rokov a na konci štúdie zaznamenali výrazný rast vlasov. Presnejšie, nové vlasy im rástli v oblasti temena, teda v hornej a zadnej časti pokožky hlavy.

Bonus: Opatrenia, ktoré môžete prijať, aby ste zabránili vypadávaniu vlasov

Photo by BrightSide

Prestaňte používať vlasové doplnky, ako sú gumičky, sponky a spony.
Možno budete musieť skrátiť čas, ktorý strávite kulmovaním, narovnávaním alebo úpravou vlasov pri veľmi vysokých teplotách.
Ak si často odfarbujete alebo farbíte vlasy, možno to budete musieť prehodnotiť.
Keď vyjdete zo sprchy, vyhnite sa česaniu mokrých vlasov.
Vlasy si neupínajte do pevných copov alebo drdolov.
Používajte jemné šampóny, ktoré sú pre vaše vlasy najvhodnejšie.

Zdroj

Ahojte, volám sa Barbora a som študentkou informatiky na Masarykovej univerzite v Brne. Rada objavujem nové veci, športujem, trávim čas v prírode a nepohrdnem ani dobrým jedlom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.