Výrobcovia známeho iPhonu a iPadu sú mimoriadne zdržanliví, čo sa spoločnosti týka. My vám však prinášame niekoľko zaujímavostí.

Szilveszter Farkas/Flickr

1. Steve Jobs bol adoptovaný

Známy spoluzakladateľ a generálny riaditeľ Applu o sebe počas svojho života prezradil, že bol adoptovaný. No nielen to – bol polovičný Sýrčan. Jeho biologickí rodičia, Joanne Schieble a Abdulfattah Jandali, sa stretli na Wisconsinskej univerzite.
Jobsa dali na adopciu v roku 1955 kvôli tlaku z matkinej strany. Neskôr sa jeho rodičia zosobášili a mali dcéru.

2. Prvý počítač od Applu bol predávaný za satanistickú sumu

Prvý počítač, Apple I, bol nacenený na 666,66 dolárov. Steve Wozniak ho pravdepodobne nacenil bez toho, aby si uvedomil konotácie týchto čísel.

3. Všetko prepravujú vzduchom

Apple je najväčším zákazníkom leteckej spoločnosti Cathay Pacific, pretože nič neprevážajú loďou, ale vzduchom. Aj keď je to značne nákladnejšie, produkty sú prepravené rýchlejšie – z Číny do Spojených štátov to trvá len 15 hodín namiesto 30 dní loďou.

4. Steve Wozniak je stále zamestnancom Applu

Spolu so Stevom Jobsom založili spoločnosť v roku 1976 v Jobsovej garáži. Už síce aktívne nepracuje, stále je tam však oficiálne zamestnaný a dostáva plat vo výške 120 000 dolárov ročne.

5. „Oh wow. Oh wow. Oh wow.“

To boli posledné slová Steva Jobsa pred smrťou. Prezradila to jeho sestra, Mona Simpson, na jeho spomienkovej omši.

segagman/Flickr

6. Apple má troch zakladateľov

Na založení spoločnosti sa podieľali traja muži – už spomínaní Steve Jobs so Stevom Wozniakom a Ronald Wayne.
Ronald navrhol prvé logo, napísal manuál k počítaču Apple I, no po dvoch týždňoch predal svoj 10% podiel za smiešnych 800 dolárov.
Dnes by mal jeho podiel hodnotu vyše 35 biliónov dolárov.

7. Sir Jony Ive

Jobs bol pôvodne proti bielym produktom, no dizajnér Jonathan Paul Ive ho nakoniec presvedčil, aby bola biela farba súčasťou základnej palety farieb.
Jobs však nesúhlasil s klasickou bielou. Dokázal ho presvedčiť až keď mu ukázal odtieň vo farbe Mesiaca, tzv. „moon grey“.

8. Balenie produktov

Apple venuje obrovskú pozornosť baleniam. Sú nimi takí posadnutí, že majú vlastnú tajnú miestnosť v Kalifornii, v ktorej sa balia výrobky.
Zamestnanci testujú otváranie produktov nespočetné množstvo hodín, len aby vedeli vyvolať tú správnu emóciu, ktorú zažije kupujúci pri otváraní krabice.

Zdroj

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.