Všimli ste si, že muži sú skôr plešatí a stále viac malých detí má slabý zrak? Ako sa ukazuje, životný štýl má obrovský vplyv na ľudský vývoj a z jednej časti určuje, akí budú naši potomkovia. No nie je to len životným štýlom, ale dalo by sa povedať, že ľudské telo stále podstupuje akúsi evolúciu. A toto sú tie najvýraznejšie zmeny, ktoré možno v posledných rokoch badať.

Pehy namiesto opaľovacieho krému

Pehy sa objavujú vtedy, keď človek trávi veľa času na slnku, ale miznú, keď nie je vystavený veľkému množstvu UV žiarenia a pokožka môže syntetizovať vitamín D. V dnešnej dobe sú pehy viditeľné u ľudí čoraz viac, bez ohľadu na to aká je ich farba vlasov alebo pokožky. Je to spôsobené génom, ktorý kedysi pomohol našim predkom žiť v oblastiach, kde bolo v zime veľmi málo slnečného svitu a v lete zas veľa. Pehy nás totiž chránia pred prílišným slnečným žiarením.

Muži plešivejú skôr

Dnešný život je sprevádzaný neustálym stresom, napätím alebo frustráciou. Výsledkom je, že niektorí muži začínajú plešatieť už aj vo svojich 20 rokoch, teda vek, kedy začnú strácať vlasy sa neustále znižuje. A tu sa tiež naskytá otázka ako jesť tak, aby bola strava vyvážená. Ak navyše prejde muž na vegetariánsku stravu, tak potom by sa mal poradiť s lekárom ohľadom stravy, aby nemal nedostatok železa a zinku, pričom tie majú vplyv na zdravé vlasy.

Prirodzených pôrodov je čoraz menej

Bežná prax pri cisárskych rezoch znížila úmrtnosť matiek v prípadoch, keď je plod príliš veľký na to, aby sa zmestil cez panvu matky. A dnes je už čoraz viac žien, ktoré potrebujú cisársky rez. Vedci dokonca predpovedajú evolučnú reakciu, ktorá by mohla spôsobiť, že sa tento počet bude v budúcnosti ešte výrazne zvyšovať.

Nižšia telesná hmotnosť

Nedostatok fyzickej aktivity v živote moderného človeka spôsobuje, že kosti sú slabšie a ľahšie. Popri problémoch s obezitou existuje aj tento problém. A aby sa tomu zabránilo, vedci odporúčajú každému venovať čas svojmu telu a získať dostatočnú fyzickú kondíciu.

Objavujú sa nové krvné skupiny

Mutácie počas ľudského vývoja spôsobili vznik nových krvných skupín. Napríklad len málokto má krvnú skupinu, ktorá sa nazýva aj zlatá krv a tá je výnimočná v tom, že môže byť darovaná človeku s akoukoľvek krvnou skupinou.

Slabší imunitný systém

Zdá sa vám, že dnešné deti nemajú takú imunitu ako ste mali kedysi vy ako deti? Sú možno častejšie choré, no všetko má svoje dôvody. Predpokladá sa, že práve kvôli tomu, že udržujeme naše domy veľmi čisté ľ deti netrávia toľko času vonku, počet ľudí trpiacich alergiami, astmou a autoimunitnými problémami rastie. Imunitný systém tak má menšiu šancu interagovať s baktériami a vírusmi, takže sa stáva veľmi citlivým a často útočí na naše vlastné telá. Jednoducho povedané, deti si ako keby nemajú ako vybudovať silný imunitný systém. Problémom je tiež to, že niektorí ľudia sa spoliehajú na lieky, dokonca aj v situáciách, keď ich telo dokáže problém vyriešiť samo. Stávame sa slabšími a zraniteľnejšími.

Krátkozrakosť u malých detí

Moderné deti trávia niekoľko hodín denne pred monitorom počítača, tabletu či mobilu. V dôsledku toho dochádza k určitým zmenám v tom, ako fungujú ich oči. Zväčša to dopadne tak, že veľmi dobre vidia na krátke vzdialenosti, ale do diaľky je to už horšie. Rozvoj krátkozrakosti sa môže spomaliť, ale nedá sa zastaviť, takže riešením je buď nosenie okuliarov alebo podstúpenie operácie, iná možnosť neexistuje.

Zmeny zubov

Vedci zistili, že deti žijúce v mestách s vysokou kvalitou života častejšie trpia ortodontickými problémami. Na druhej strane deti, ktoré jedia domáce varené jedlo častejšie, majú rovnejšie zuby. Zmeny v strave ovplyvňujú vývoj našich čeľustí a pre budúce generácie môže byť úplne normálne, ak aj budú ich zuby vyzerať úplne inak ako dnes a budú zároveň v horšom stave.

 

 

 

Zdroj

Foto: Brightside

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.