9 častých chýb, ktoré robíte pri nabíjaní smartfónov a mali by ste s nimi prestať

21332

Spôsob nabíjania telefónu je rozhodujúci nielen pre výšku účtov za elektrinu, ale aj pre životnosť batérie či bezpečnosť. Treba si uvedomiť, že ani obyčajné nabíjanie smartfónu by ste nemali podceňovať a tu je 9 častých chýb, ktoré možno robíte aj vy a nemali by ste.

charger fotografia
Foto od StockSnap

Nabíjačku nechávate neustále v zásuvke

Nabíjačka, ktorá je neustále zastrčená v zásuvke spotrebúva energiu, aj keď k nej nie je pripojený telefón. To neprospieva ani účtom za elektrinu. Nabíjačka navyše uvoľňuje teplo, ktoré sa môže pomaly hromadiť a spôsobiť vzplanutie niečoho v okolí. Ak je napr. vzduch v miestnosti dostatočne vlhký, tak môže skratovať a spôsobiť požiar.

Nabíjate na 100%

Ak zakaždým nabíjate batériu svojho telefónu na 100%, skráti sa tým jej životnosť. Dôvodom je skutočnosť, že každá batéria má presný počet cyklov nabíjania a ak ju vždy nabijete na 100%, tieto cykly teda miniete skôr. Batériu je dobré držať medzi 20% a 80%.

Necháte batériu totálne vybiť

Taktiež je zo z dôvodu, že lítiové batérie majú určený počet nabití, ktoré baterka zvládne. Takže ak ju necháte vybiť na 0%, tak takýmto spôsobom pomaly ničíte jej životnosť.

Telefón nabíjate v noci

Ak nechávate nabíjať telefón celú noc, ničíte tým elektrinu a batériu nabíjate oveľa viac ako je potrebné. Ďalšou dôležitou vecou je, že ak sa smartfón nabíja celú noc, tak tým sa aj prehrieva.

Mobil používate počas toho ako sa nabíja

Ide o to, že takýmto spôsobom veľmi namáhate batériu, pretože tá musí zvládať dve veci naraz.

charger fotografia
Foto od ReadyElements

Počas nabíjania nechávate obal na mobile

Jedným z hlavných nepriateľov batérií je teplo a nabíjaním telefónu s krytom teplo len hromadí. Môže to teda spôsobiť aj zahriatie batérie a iných vnútorných častí telefónu. Pred nabíjaním je preto dobre vybrať mobil z obalu.

Používate lacné nabíjačky

Ak nepoužívate správnu nabíjačku, energie prenášanej do batérie môže byť príliš veľa alebo príliš málo. Môže to viesť k prehriatiu alebo k veľmi pomalému nabíjaniu. Najlepšia nabíjačka pre telefón je tá, ktorú ste dostali spolu s telefónom, keď ste si ho kúpili. Ak ste ju zlomili alebo stratili, môžete ju kedykoľvek vymeniť, ale uistite sa, že je vhodná pre daný model smartfónu.

Používate neznáme aplikácie pre šetrenie batérie

Pri sledovaní výkonu batérie vám môžu pomôcť bezplatné aplikácie, mali by ste však byť opatrní pri ich výbere. Aplikácie vyvinuté neznámymi zdrojmi, ktoré výrobcovia smartfónov nehodnotili, môžu batériu ešte viac zaťažiť.

Telefón nabíjate cez notebook

Je to častý spôsob nabíjania, no nie je práve najšťastnejší. Trvá totiž oveľa dlhšie, kým sa váš mobil takýmto spôsobom nabije.

 

 

 

Zdroj

Foto: Brightside

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

11 Komentáre
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Martin
13. júna 2020 9:45

Toto je uz len clanok, z tych 9 bodov je minimalne 6 bodov ciste klamstvo !!! Piste clanky, preberajte od inych, ale aspon pouzivajte zdravy rozum a trochu technickeho zmyslania, nielen blabolit blbosti.

Maťo
13. júna 2020 17:12
Odpovedať  Martin

Martin, môžete napísať čo je teda zlé a čo dobré z tohto článku?

Detvan
13. júna 2020 10:10

Niektoré veci čo ste popísali, teda tie pri ktorých nabíjanie trvá dlhšie môžu batérii práveže ešte pomôcť, čím dlhšie nabíjate, tým lepšie, oreto nie som zástancom toho používať ultra rýchle nabíjani mobilu aj keď je od výrobi.

A nezmienili ste tam to že není dobré mať batériu pod 25%, ničí sa totiž už len tým že je v tom stave bez ohľadu na to či ju používate. Ideálne je začať nabíjanie medzi 25-35%, najlepšie 30-35%.

Joko
13. júna 2020 17:03

To sa nedá čítať. Autorka nemá o Lion technológií ani šajnu…

Jan
13. júna 2020 17:15

Nabíjačka ktorá je v zásuvke a nie je na ňu pripojený mobil nemá žiadnu spotrebu a dokonca sa ani neprehrieva ?

Dominik
13. júna 2020 18:43

8 z 9 „chýb” je blbosť. Pravda je len s tou tým nabíjaním a zároveň používaním.

unigena
13. júna 2020 19:55

Veta: „Ak nechávate nabíjať telefón celú noc, ničíte tým elektrinu a batériu nabíjate oveľa viac ako je potrebné.“, je absolútny skvost. Totálne ma to rozsekalo. Teda zničilo ma to viac ako tú elektrinu ?

Peter
13. júna 2020 20:14

Ako môže niekto napísať toľko informácií a z nich toľko nesprávnych.
Možno by mala osloviť niekoho kto tomu rozumie a napísať niečo, čo bude pravda.
Každý máme právo mýliť sa, ale takto publikovaný článok by mal byť overený, a autorke prajem veľa čítaných článkov, ale hlavne s overenými údajmi.
?

Ladislav910
13. júna 2020 20:48

Tak to je clanok?…

Igor
13. júna 2020 22:10

Súhlasím s ostatnými diskutujúcimi, – 7 s tých 9 je blbosť alebo polopravda.

Vlado_Ba
14. júna 2020 10:23

Clanok ako taky sa snazi upozornit na fakt ako nabijanie mobilu ovplyvnuje zivotnost baterie. Dolezite ale je ze je volne spracovany na zaklade sirsieho clanku pod odkazom zdroj (…brightside.m…). Z deviatich bodov clanku je podla mna viac ci menej spravnych 7 a to ostatne si mozme vyguglit o nabijani mobilov kde urcite natrafime aj na cisto odborne nazory, ktore vsak bezneho uzivatela takmer nezaujimaju a tak bude nadalej nabijat „po svojom“. Aj ja nabijam casto cez noc aby som mal rano vsetko pripravene kedze vacsina mobilov pracuje po nabiti iba jeden den … Neviem si predstavit ze nabijam cez den ale podla clanku nemozem vtedy telefonovat ci byt online. Takze prebrat nejaky clanok mozno ale nie prave taky ktory ma dopad na vacsinu majitelov mobilov. Clanok o recepte na dobry gulas zaujme mnohych ale ani ja by som si netrufol pisat odborne rady k mobilom hoci ich pouzivam postupne uz desiatky a takmer stvrtstorocie a precital som aj stovky recenzii a clankov o mobiloch i bateriach …