Iné krajiny sú často doslova ako iné planéty. Čo kultúra, to iné zvyky a tradície. To, čo sa u nás zdá byť ako normálne, je v inej krajine považované za nezmysel alebo niečo, čo obyvatelia nepoznajú. Je veľmi dobré a tiež zaujímavé skúmať kultúry iných národov, napríklad predtým, ako sa tam vyberiete na dovolenku. A krátka dovolenka v hoteli predsa nestačí na to, aby ste skutočne spoznali ducha nového miesta či spoznali zvyky obyvateľov. Dnes vám trochu bližšie predstavíme zaujímavé fakty zo života Thajčanov.

V Thajsku existujú 3 typy úctivých pozdravov

Thajský pozdrav „Wai“ je zväčša prvou vecou, ktorú po príchode do Thajska uvidíte. Je to pozdrav rukami, ktorý vyzerá, akoby ste sa modlili. Gesto sa používa nielen ako pozdrav, ale aj na prejavenie úcty. Dá sa urobiť tromi rôznymi spôsobmi:

– Palec sa dotýka brady – takto zdravia kolegov a priateľov;
– Palec dotýka nosa – takto zdravia ľudí, ktorí sú starší;
– Palec sa dotýka čela – to je najväčšia úcta, napríklad voči kráľovi.

Na toto gesto by ste mali odpovedať tak, že ruky spojite vo výške hrudníka a trochu sa ukloníte. Turisti to však robiť nemusia – miestni obyvatelia budú radi, ak sa na nich len slušne usmejete.

Vyloženie nôh na stôl, stoličku alebo inde je priamou urážkou

Ak dáte nohy tak, že vaše chodidlá sú viditeľné pre ostatných ľudí, alebo ich vyložíte na stôl či stoličku, považuje sa to za prejav neúcty. Je to veľmi hrubé a urážlivé gesto, pretože nohy sa v krajine považujú za najšpinavšiu časť tela. Preto si ich Thajčania okamžite po príchode domov vždy umyjú.

Hlava je najposvätnejšou časťou ľudského tela

Hlava je u nich mimoriadne posvätná. Nemali by ste sa preto nikoho dotýkať na tomto mieste tela, aj keď je to z vašej strany myslené ako priateľské gesto alebo žart. To isté platí pre deti. Miestni obyvatelia nepochopia, ak sa dotknete hlavy ich dieťaťa.

Domáci milujú inhalátory

V akýchkoľvek obchodoch alebo lekárňach nájdete police s malými inhalátormi rôznych príchutí. Mentol je najpopulárnejší. Miestni obyvatelia ich totiž používajú na zbavenie sa bolesti hlavy alebo nádchy.

Deti dostavajú nezvyčajné stredné meno

Mnoho Thajčanov verí v rôzne zvyky a tradície. Jednou z nich je aj to, že zlí duchovia nemôžu ublížiť dieťaťu, ak nevedia, ako sa volá. Deťom teda dávajú dve mená. V posledných rokoch sa však tradícia trochu zmenila – deti často dostávajú druhé meno podľa slávnych značiek alebo populárnych anglických slov, a to napríklad Pepsi, Benz, Pancakes, Gold, Bank, Wi-Fi atď.

Na mnohých verejných toaletách nenájdete toaletný papier, ale niečo iné

 

Väčšina toaliet má bidety, ktoré sa používajú namiesto toaletného papiera. Ak kúpeľňa nie je veľmi dobre vybavená (napríklad namiesto toalety je v zemi iba diera), nájdete tam vedro s vodou. A ak niekde náhodou objavíte toaletný papier, tak ho nemôžete spláchnuť v toalete, pretože tým môžete upchať odpadové rúry.

Používanie toaletného papiera

V Thajsku sa snažia byť ľudia veľmi praktickí a namiesto obrúskov používajú práve toaletný papier. Používajú ho prakticky na utieranie všetkého, a to od pracovných stolov až po utieranie vlastných tvárí.

Krátke sukne a šaty nosia inak ako ľudia vo zvyšku sveta

Väčšina mladých žien v Thajsku nosí dlhé šaty a sukne. A ak sa stane, že si vezmú krátke, tak majú pod nimi ešte úzke nohavice, no tie nosia aj pod dlhými šatami. Dôvod je jednoduchý – Thajsko je totiž dosť konzervatívnou krajinou.

V mnohých bytoch a apartmánoch nie sú kuchyne

Vo väčšine thajských domov a apartmánov kuchyne nenájdete. Prvým dôvodom je, že miestne jedlo je príliš aromatické a varenie doma by tak nebol dobrý nápad. Preto niektorí ľudia varia na svojich balkónoch. Druhým dôvodom je, že nakupovanie jedla je často jednoduchšie a lacnejšie. A nakoniec, kuchynský nábytok a kuchynské roboty stoja veľa a taktiež zaberajú veľa miesta. Thajské byty sú totiž zväčša dosť malé. 

 

 

 

Zdroj

Foto: Brightside

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.