Ak si myslíte, že sa poznáte na 100 %, počkajte. Pravdepodobne ani neviete, aké zmysly vaše telo v skutočnosti má. Možno ste tiež nečakali, že sa dozviete, že sme príbuzní s banánmi. Nájdite si chvíľku času a vychutnajte si čítanie zaujímavých informácií o svojom tele.

1. Malé otvory v blízkosti okrajov očných viečok majú dôležitú funkciu.

Photo by BrightSide

Na okrajoch očných viečok sa nachádzajú malé otvory nazývané puncta. Tieto otvory pomáhajú odvádzať slzy z oka. Keď žmurkáte, časť slznej tekutiny sa cez puncta pumpuje von z oka.

2. Papily na jazyku vás upozornia na nebezpečenstvo.

Photo by BrightSide

Papily sú hríbovité bodky roztrúsené po jazyku. Na hornej časti jazyka ich máte 200 až 400. Každá papila obsahuje 3 až 5 chuťových pohárikov a neslúžia len na zisťovanie chuti, ale aj teploty a dotyku. Vďaka papilám si môžete vychutnať jedlo a vyhnúť sa bolesti a otrave. Posielajú informácie do mozgu, takže vaše telo je upozornené, aby sa vyhlo nebezpečenstvám, ako je napríklad zhnité jedlo, jedovaté plyny alebo dym.

3. Jeden vlas môže potenciálne niesť hmotnosť až 100 g.

Photo by BrightSide

Jeden prameň môže potenciálne uniesť hmotnosť až 100 gramov zatiaľ čo celá hlava ľudských vlasov unesie od 5 600 kg do 8 400 kg bez toho, aby sa vytrhli alebo roztrhli.

4. Nosné dierky sa počas dýchania vymieňajú.

Photo by BrightSide

Zvyčajne si to nevšimneme, ale počas dýchania sa jedna nosná dierka zapcháva a znižuje prietok vzduchu. Štúdie hovoria, že v priemere sa nosné dierky menia približne každé 2 hodiny. Praváci majú tiež tendenciu dýchať viac ľavou nosnou dierkou.

5. Vaša pečeň môže dorásť.

Photo by BrightSide

Vaša pečeň má v porovnaní s inými orgánmi jedinečnú vlastnosť. Po poškodení sa dokáže sama regenerovať. Každá pečeň môže dorásť do normálnej veľkosti aj po odstránení 90 % jej objemu.

6. Máte viac ako 5 zmyslov.

Photo by BrightSide

Keď si predstavíme ľudské zmysly, myslíme na päť z nich: zrak, sluch, chuť, hmat a čuch. Vaše telo je však schopné vnímať oveľa viac.

Ekvilibriocepcia – zmysel pre rovnováhu
Propriocepcia – poznanie, kde sa nachádzajú jednotlivé časti vášho tela bez toho, aby ste sa na ne pozerali
Kinestézia – zmysel pre pohyb
Termocepcia – zmysel pre teplotu
Nocicepcia – schopnosť cítiť bolesť
Chronocepcia – zmysel pre čas

7. Váš mozog rastie počas života.

Photo by BrightSide

Pri narodení má priemerný mozog dieťaťa približne štvrtinu veľkosti normálneho mozgu dospelého človeka. Potom sa v prvom roku zdvojnásobí a do troch rokov narastie na približne 80 % veľkosti dospelého človeka a do piatich rokov dosiahne 90 %. Vo veku 25 rokov je ľudský mozog plne vyvinutý.

8. Deti rastú na jar rýchlejšie

Photo by BrightSide

Áno, je faktom, že deti rastú na jar o niečo rýchlejšie ako v iných ročných obdobiach. Hlavný rastový špurt nastáva medzi 8. a 13. rokom u dievčat a 10. a 15. rokom u chlapcov.

9. DNA človeka a banánu je podobná na 50 %.

Photo by BrightSide

Všetci sme príbuzní a máme spoločnú DNA, dokonca aj s kvetmi. Vedci zistili, že ľudia a rastliny majú navzájom 18,7 % spoločných genómov. Takisto máme 60 % rovnakej DNA s ovocnými muškami a kurčatami a 96 % so šimpanzmi. Podľa štúdií sme si dokonca podobní s banánmi, keďže máme približne 50 % až 60 % rovnakých génov.

Zdroj

Barbora Piatková
Ahojte, volám sa Barbora a som študentkou informatiky na Masarykovej univerzite v Brne. Rada objavujem nové veci, športujem, trávim čas v prírode a nepohrdnem ani dobrým jedlom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.