Niekedy aj tí najskúsenejší majitelia mačiek robia chyby pri starostlivosti o svojich miláčikov. Mať domáceho miláčika nie je vôbec jednoduchá vec a aj preto vám teraz ukážeme niekoľko najčastejších chýb, ktoré sú spojené so starostlivosťou práve o toto obľúbené domáce zvieratko.

cat fotografia
Foto od svklimkin

Odmietnutie kastrácie svojej mačky

Vo väčšine prípadov majú tieto postupy pozitívny vplyv na zdravie mačky. Znižujú riziko nádorov prsníka u mačiek a semenníkov u kocúrov. Kastrované mačky navyše nie sú tak náchylné na agresívnejšie správanie ani úteky z domu.

Kúpanie 

Aj väčšina psov je nervóznych, keď ich majitelia kúpu. Mačky sa nemusia kúpať, pretože pravidelne sa umývajú samé. Ak je váš miláčik príliš špinavý, je lepšie použiť mokrý uterák a utrieť ho. Skúste umyť iba tie časti tela, ktoré sú špinavé, nie celé telo.

Suchá strava

Suchá strava slúži len ako ľahšie občerstvenie. Nemôže uspokojiť hlad vášho zvieraťa. Ich ponuka by mala obsahovať aj varené jedlo a odporúča sa ho dať svojej mačke niekoľkokrát denne. Mimochodom, nevyhadzujte suchú stravu z jedálnička úplne.

Návšteva veterinára 

Aj mačky, ktoré nikdy neboli vonku, by sa mali zaočkovať. Život v byte neznamená, že váš miláčik nemôže ochorieť. Je dobré, ak aspoň raz za 6 mesiacov prinesiete vašu mačku k veterinárovi.

Nenechávajte kvety tam, kde mačka dosiahne

Niektoré izbové rastliny sú pre domáce zvieratá jedovaté. Ako viete, mačky sa niekedy snažia jesť kvety, takže je lepšie sa vopred ubezpečiť, že daný kvet nie je nebezpečný. Medzi najviac toxické rastliny patria azalky, narcisy, aloe, begónie, konvalinky a tiež fikus.

Trestanie za zlé správanie

Zlé správanie mačky je spravidla spôsob, ako riešia problémy. Začnú škriabať nábytok, ak sa im nepáči niečo, čo je podľa nich nainštalované na zlom mieste. Mačky vás uhryznú a budú škriabať, ak ste ich nenaučili, ako sa hrať s ľuďmi alebo ak vás považujú za nebezpečného. Dobré je tiež vedieť, že ak mačka nepoužíva svoju podstielku, môže mať zdravotné problémy alebo sa jej skrátka nepáči.

Kúpa mačky pre malé dieťa

Deti by ste nemali nechávať samé s mačkami. Dieťa totiž môže zvieraťu ublížiť a naopak. A okrem toho, hlasné zvuky ľahko vystrašia mačky a môžu sa stať agresívnymi. Ak sa rozhodnete pre tohto domáceho miláčika, je lepšie dávať pozor na deti v prípade, že sú nablízku.

Ignorovanie práva mačky byť osamote

Rovnako ako ľudia, aj mačky potrebujú miesto, kde môžu byť úplne samé a kde sa cítia pohodlne a bezpečne. Mačka sa skrátka potrebuje niekde schovať a aj vyspať sa tam celkom nerušene.

Kŕmenie mliekom

Mačiatka musia piť mlieko svojich matiek. Ak ho z nejakých dôvodov nemôžu získať, mlieko je možné nahradiť špeciálnymi alternatívami, ktoré vám však odporúči veterinár. V dospievaní sa totiž v tele zvieraťa udeje niekoľko zmien a produkuje tiež menej enzýmu potrebného na správnu asimiláciu mlieka. U dospelých zvierat sa potom môže vyskytnúť intolerancia laktózy.

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.