9 najrádioaktívnejších miest sveta, ktoré odporúčame navštíviť len prstom na mape

12299

Túžite navštíviť Rusko, Japonsko alebo Ukrajinu? Pred návštevou týchto krajín by ste mali vedieť, že sa tu nachádzajú rádioaktívne miesta, ktoré neodporúčame navštíviť. Do rebríčka 9 najrádioaktívnejších miest sveta zaraďujeme tieto lokality. 

1. Sellafield, Spojené kráľovstvo 

Toto je závod na výrobu plutónia. Sellafield, ktorý sa nachádza na západe Anglicka, denne vypustí do mora 8 miliónov litrov kontaminovaného odpadu. Írske more patrí kvôli tomuto odpadu medzi najznečistenejšie vodné plochy sveta. 

2. Stredozemné more 

Talianska mafia bola obvinená z ukladania nebezpečného odpadu v Stredozemnom mori. Od roku 1994 zmizlo totiž viac ako 40 lodí prevážajúcich rádioaktívny materiál. 

3. Somálske pobrežie 

Hovorí sa, že talianska mafia používa toto pobrežie aj ako svoje skládky. Keď v roku 2004 zasiahlo túto oblasť cunami, na brehu zostali vyplavené ropné sudy, ktoré pochádzali z 90. rokov. 

4. Sibírsky chemický kombinát, Rusko 

Toto zasnežené, na prvý pohľad nádherné miesto, je v skutočnosti jadrovým peklom. Už viac ako štyri desaťročia je rádioaktívny odpad  roznášaný vetrom a situácia v tejto časti krajiny, sa neustále zhoršuje. 

5. Testovacie miesto Semipalatinsk, Kazachstan 

Toto zariadenie drží rekord v najväčšej koncentrácií výbuchov na svete. Aby toho nebolo málo, v blízkosti tohto areálu žilo viac ako 700 000 ľudí a takmer jedna tretina mala v dôsledku žiarenia zdravotné problémy. 

6. Mayak, Rusko 

Závod na spracovanie jadrového paliva bol miestom, kde došlo k jednej z najväčších jadrových katastrof. Po obrovskom výbuchu sa uvoľnilo do ovzdušia a pôdy viac ako 100 ton rádioaktívneho odpadu. Vláda túto katastrofu tajila viac ako 20 rokov. 

7. Hanford Site, Spojené štáty americké 

Väčšina zbraní, ktorá bola vyrobená v tomto komplexe, nebola použitá, no ich výroba spôsobila značné škody v okolí. Aj keď bolo miesto vyradené z prevádzky, stále obsahuje množstvo nebezpečného materiálu. 

8. Černobyľ, Ukrajina 

Na toto miesto si spomenie snáď každý. Žiarenie uvoľnené pri tejto jadrovej katastrofe bolo 100-krát väčšie ako žiarenie bômb, ktoré boli zhodené v Japonsku. Nebezpečnému žiareniu bolo vystavených v tom čase viac ako 6 miliónov ľudí. 

9. Fukušima, Japonsko 

V roku 2011 bolo v Japonsku zemetrasenie, ktoré sa zapísalo do histórie. Táto jadrová katastrofa bola hneď po černobyľskej, najväčšia na svete. Veľká časť rádioaktívneho materiálu sa dostala do mora a tento nebezpečný materiál bol nájdený aj 200 kilometrov od závodu. 

ZDROJ 

foto: viralnova a pinterest 

Lucia Gajdošová
Ahojte :) Volám sa Lucia a aktuálne pracujem v marketingovej agentúre. Som milovníčkou kníh, kávy, cestovania a spoznávania nových miest. Popri práci sa venujem aj foteniu a sociálnym sieťam.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre