Túžite navštíviť Rusko, Japonsko alebo Ukrajinu? Pred návštevou týchto krajín by ste mali vedieť, že sa tu nachádzajú rádioaktívne miesta, ktoré neodporúčame navštíviť. Do rebríčka 9 najrádioaktívnejších miest sveta zaraďujeme tieto lokality. 

1. Sellafield, Spojené kráľovstvo 

Toto je závod na výrobu plutónia. Sellafield, ktorý sa nachádza na západe Anglicka, denne vypustí do mora 8 miliónov litrov kontaminovaného odpadu. Írske more patrí kvôli tomuto odpadu medzi najznečistenejšie vodné plochy sveta. 

2. Stredozemné more 

Talianska mafia bola obvinená z ukladania nebezpečného odpadu v Stredozemnom mori. Od roku 1994 zmizlo totiž viac ako 40 lodí prevážajúcich rádioaktívny materiál. 

3. Somálske pobrežie 

Hovorí sa, že talianska mafia používa toto pobrežie aj ako svoje skládky. Keď v roku 2004 zasiahlo túto oblasť cunami, na brehu zostali vyplavené ropné sudy, ktoré pochádzali z 90. rokov. 

4. Sibírsky chemický kombinát, Rusko 

Toto zasnežené, na prvý pohľad nádherné miesto, je v skutočnosti jadrovým peklom. Už viac ako štyri desaťročia je rádioaktívny odpad  roznášaný vetrom a situácia v tejto časti krajiny, sa neustále zhoršuje. 

5. Testovacie miesto Semipalatinsk, Kazachstan 

Toto zariadenie drží rekord v najväčšej koncentrácií výbuchov na svete. Aby toho nebolo málo, v blízkosti tohto areálu žilo viac ako 700 000 ľudí a takmer jedna tretina mala v dôsledku žiarenia zdravotné problémy. 

6. Mayak, Rusko 

Závod na spracovanie jadrového paliva bol miestom, kde došlo k jednej z najväčších jadrových katastrof. Po obrovskom výbuchu sa uvoľnilo do ovzdušia a pôdy viac ako 100 ton rádioaktívneho odpadu. Vláda túto katastrofu tajila viac ako 20 rokov. 

7. Hanford Site, Spojené štáty americké 

Väčšina zbraní, ktorá bola vyrobená v tomto komplexe, nebola použitá, no ich výroba spôsobila značné škody v okolí. Aj keď bolo miesto vyradené z prevádzky, stále obsahuje množstvo nebezpečného materiálu. 

8. Černobyľ, Ukrajina 

Na toto miesto si spomenie snáď každý. Žiarenie uvoľnené pri tejto jadrovej katastrofe bolo 100-krát väčšie ako žiarenie bômb, ktoré boli zhodené v Japonsku. Nebezpečnému žiareniu bolo vystavených v tom čase viac ako 6 miliónov ľudí. 

9. Fukušima, Japonsko 

V roku 2011 bolo v Japonsku zemetrasenie, ktoré sa zapísalo do histórie. Táto jadrová katastrofa bola hneď po černobyľskej, najväčšia na svete. Veľká časť rádioaktívneho materiálu sa dostala do mora a tento nebezpečný materiál bol nájdený aj 200 kilometrov od závodu. 

ZDROJ 

foto: viralnova a pinterest 

Lucia Gajdošová
Volám sa Lucia a som študentkou marketingu na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Popri štúdiu sa rada venujem foteniu, vytváraniu obsahu na sociálnych sieťach a spievaniu. Baví ma spoznávať nové miesta, športovať, nakupovať a neohrdnem ani seriálu na Netflixe, či dobrej knihe.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.