Spodná bielizeň je dnes už bežnou súčasťou šatníka moderných ľudí. Najmä ženy trávia čas vyberaním dokonalých tvarov, textílií a následne hodnotia kritéria ako sú pohodlie, priedušnosť či iné. Ale treba si uvedomiť, že vždy to tak nebolo a niektoré spodné prádlo bolo veľmi nepríjemné. Ak by ho totiž ľudia chceli nosiť, tak by museli využiť svoju fantáziu a prispôsobiť si ho. Prečítajte si 9 rôznych faktov o spodnej bielizni.

Moderná podprsenka bola vyrobená cez noc

Pred rokom 1914 vyzerala podprsenka ako korzet, ale o niečo kratšia. Móda týkajúca sa šiat sa rýchlo menila, ale spodnej bielizni sa to netýkalo. A ženy nakoniec stratili trpezlivosť. Mary Phelps Jacob vymyslela podprsenku len niekoľko hodín predtým, ako sa začala predávať. Keďže sama nemohla nosiť korzet pod svojimi polopriehľadnými šatami s otvoreným chrbtom, tak vzala 2 tenké vreckovky a zošila ich. A podprsenka bola výborná.

Neskôr si nechala vynález patentovať a dokonca začala s výrobou, ale patent nakoniec musela predať, pretože jej manžel nechcel, aby začala podnikať. Spoločnosť Warner Brothers Corset Company ho kúpila za 1 500 dolárov a nakoniec si vďaka nemu zarobila najmenej 15 miliónov dolárov.

Nočné košele nosili len šľachtici

Až od stredoveku sa nočná košeľa stala bežnou vecou, ktorú ľudia nosili. Predtým spali nahí alebo v šatách, ktoré nosili celý deň. Nočné košele vyrobené z tenkých látok si však mohli dovoliť iba bohatí ľudia. A muži ich nosili rovnako ako ženy. Nočné košele boli obľúbené až do konca 19. storočia, potom sa už začali nosiť pyžamá.

Podväzok

Podľa povesti má podväzok (vytvorený v roku 1348), zaujímavý pôvod. Grófka zo Salisbury raz počas balu stratila podväzok, keď tancovala s kráľom Edwardom III. Keď sa ľudia začali smiať, kráľ ho vzal, vrátil jej ho a povedal: „Hanba tomu, kto si o tom myslí niečo zle!“ Podväzky sa používajú dodnes najmä na svadbách.

Prvá športová podprsenka bola vyrobená z mužského spodného prádla

V roku 1977 Hinda Miller, Lisa Lindahl a Polly Palmer Smith si nechali patentovať výrobok zvaný Jogbra – elastickú športovú podprsenku. Dievčatá milovali beh a uvedomili si, že existujúce podprsenky nedokázali poskytnúť takú úroveň pohodlia, akú potrebovali. Za pár hodín vyrobili prvú športovú podprsenku z pánskeho spodného prádla.

Najdrahšia podprsenka na svete je od Victoria Secret

Najdrahšiu podprsenku na svete predstavila v roku 2001 supermodelka Gisele Bündchen. Bola značky Victoria Secret a obsahovala viac ako 1300 drahých kameňov vrátane thajských rubínov.

Kedysi boli nafukovacie podprsenky, ktoré dosahovali push-up efekt

V päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch bolo dokonalým telom telo s veľkými prsiami a úzkym pásom. A ženy, ktoré veľké prsia nemali, museli používať rôzne triky. Niektoré to robili tak, že si do podprseniek napchali ponožky. Potom však majiteľ americkej spoločnosti Frederick’s of Hollywood začal predávať push-up podprsenky. V tom čase však uzreli svetlo sveta aj nafukovacie podprsenky. Umožnili ženám vytvoriť požadovanú veľkosť. Nafukovacie podprsenky boli v 50. rokoch veľmi trendy. Často sa však stalo, že sa v tom najhoršom momente spľasli. Postupne tak išli do zabudnutia.

Pánske tričká sa považovali za spodné prádlo až dovtedy, kým si jedno neobliekol Marlon Brando

Predstavte si, že ešte v 50. rokoch nosil tričká takmer každý muž len ako spodnú bielizeň. Jedinými výnimkami bola fyzická práca alebo šport. Ale v roku 1951 sa Marlon Brando objavil v dráme s názvom A Streetcar Named Desire v tesnom tričku. Odvtedy sa tričká stali každodenným oblečením, ktoré muži nosia.

V Japonsku existujú podprsenky pre mužov

Tieto podprsenky sú vyrobené pre ich zdravie. Podľa vývojárov takáto podprsenka znižuje gravitačnú silu mužských pŕs a zároveň zachováva ich tvar. Má tiež zabrániť deformácii, zatiaľ však nie je jasné, či dokáže vyriešiť aj taký problém, ktorý už existuje.

S cieľom diagnostikovať rakovinu prsníka v skorých štádiách bola v Mexiku vynájdená špeciálna podprsenka

Julian Rios Cantu, 18-ročný študent z Mexika, vynašiel podprsenku na diagnostiku rakoviny prsníka. Vedec sa inšpiroval svojou matkou, ktorej sa podarilo poraziť tento druh rakoviny. Podprsenka sa nazýva EVA a má 200 senzorov, ktoré sledujú teplotu a tiež  zmenu tvaru či hmotnosti prsníkov. Všetky zozbierané údaje smerujú do špeciálnej aplikácie, ktorá ich následne analyzuje. Podľa vývojárov musíte nosiť túto podprsenku 1-1,5 hodiny týždenne, aby ste dosiahli spoľahlivé výsledky. Podprsenka sa však ešte nepredáva.

 

 

 

Zdroj

Foto: Brightside

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.