Každý rok sa do centra pozornosti dostanú tisíce inovatívnych objavov v nádeji, že zlepšia život širokých más. Zatiaľ čo niektoré technológie zlepšili životy miliónov ľudí, nespočetné množstvo iných upadlo do anonymity kvôli svojim zbytočným funkciám. Pozrite si najbizarnejšie vynálezy minulosti, ktoré debutovali s veľkými nádejami, ale namiesto toho upadli do zabudnutia.

1. Stroj na trvalú

Photo by BrightSide

Hoci to nebolo také jednoduché ako kulma alebo soľný sprej, dosiahnutie kučeravých vlasov bolo v 20. a 30. rokoch 20. storočia vždy žiadané. Vďaka týmto veľmi komplikovaným zariadeniam na vyvolanie trvalej ondulácie boli vtedajšie ženy nútené zvoliť si oveľa zložitejší postup.

Zákazníčky boli pripojené k stroju, kde kaderník každú kučeru upevnil kovovou sponou. Na vytvorenie prirodzene vyzerajúcich vlnitých vlasov sa v stroji používala voda, chemikálie a teplo.

2. Mikrometer krásy

Photo by BrightSide

Extravagantne vyzerajúci kozmetický mikrometer Max Factor je jedným z najznámejších vynálezov krásy všetkých čias. Túto prilbu bolo možné nastaviť 325 rôznymi spôsobmi, takže sa dala použiť v podstate na kohokoľvek. Mikrometer sa používal na odhalenie nesymetrických uhlov, očí a všetkého na tvári človeka, čo sa kedysi považovalo za nesprávne. Pomáhal vtedajším vizážistom podávať lepšie výkony a zvýrazňoval miesta, kde bolo potrebné nalíčiť.

3. Elektrická kozmetická maska

Photo by BrightSide

Táto gumovo-elektrická maska sa nám nemusí zdať až taká cudzia, pretože dnes máme mnoho podobných, ktoré používajú LED svetlá. Tento elektrický kozmetický nástroj však namiesto toho používal vyhrievané cievky, ktoré mali odstrániť vrásky a zlepšiť pružnosť pokožky.

4. Stroj na výrobu jamiek

Photo by BrightSide

Konštrukcia tejto pomôcky je pomerne jednoduchá – pozostáva z 2 gombíkov spojených pružinou, ktorá sa pritlačí na líce toho, kto ju nosí. Tento spôsob vytvárania jamiek vyzeral v tom čase dosť sľubne, ale ukázalo sa, že bol neúspešný. Bohužiaľ, jamky pochádzajú z genetiky a tento malý strojček to nemôže zmeniť.

5. Sušič vlasov Supreme

Fény boli vynájdené koncom 19. storočia, keď si ľudia mysleli, že čím väčšie, tým lepšie. Kaderníci používali na svojich klientov obrovské sušiče vlasov. Nielenže mali veľa nevýhod, napríklad neboli prenosné, ale niektoré z nich mali dokonca pripevnenú časť helmy.

6. Stroj na chudnutie

Tento stroj sa nazýval stroj na chudnutie, do ktorého si používateľ musel vložiť nohy, čo ho malo zoštíhliť. Tieto typy strojov používali najmä ženy ako metódu chudnutia. Rovnaký typ stroja existoval aj pre rôzne svaly, napríklad stroje na chudnutie brucha nazývané valce na tuk.

7. Purvova dynasféra

Photo by BrightSide

Dynasféra bola jednokolesová konštrukcia, ktorá sa dodávala vo verziách na elektrický aj plynový pohon. Sedadlo vodiča a motor vozidla stáli na jednej jednotke, namontovanej vo vnútri vonkajšej časti s kolesami na vnútorných koľajniciach vonkajšej časti. Riadenie prototypu bolo veľmi slabé a vodič sa musel nakláňať, aby sa pohol požadovaným smerom.

8. Detská klietka na okno

Photo by BrightSide

Detské klietky boli vynájdené v roku 1922 s jediným cieľom – otužovať deti, aby lepšie odolávali prechladnutiu. Predpokladalo sa, že ak budú dojčatá vystavené nízkym teplotám vonku aj počas kúpeľa v studenej vode, získajú určitú imunitu voči ľahkým chorobám.

9. Sušič vlasov

Photo by BrightSide

Sušička vlasov bola spotrebiteľom predstavená v roku 1951. Skladala sa zo sušičky a malej prenosnej časti, ktorá sa musela pripojiť k trubici. Účelom tejto konštrukcie bolo dodať čo najviac tepla na hlavu zákazníka bez toho, aby sa ním plytvalo.

Štýl fénu na vlasy s kapucňou sa v priebehu rokov nevytratil, ale transformoval sa na modernejšie vyzerajúcu pomôcku, pričom si zachoval svoj pôvodný účel.

Zdroj

Ahojte, volám sa Barbora a som študentkou informatiky na Masarykovej univerzite v Brne. Rada objavujem nové veci, športujem, trávim čas v prírode a nepohrdnem ani dobrým jedlom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.