Dáni patria k najšťastnejším ľuďom na svete. Okrem šťastného života majú ešte niečo. Divné a, pravdupovediac, nie úplne v poriadku zvyky a zákony.

Raňajky šampiónov

Mamy vždy hovoria, že raňajky sú najdôležitejším jedlom dňa. Čo by ale povedali, keby vedeli o dánskej tradícii? Tradičné dánske raňajky totižto vyzerajú takto: káva, rugbrød (ražný chlieb) a alkoholický nápoj Gammel Dansk. Veria, že Gammel Dansk je skvelým liekom na bežné choroby. Je silný a obsahuje až 29 druhov bylín, korenín a kvetov. Ak si ho však chcete pripraviť, musíme vás sklamať. Recept je ich národným tajomstvom. Aj keď, keby ste to ochutnali, asi by ste radšej ani nechceli vedieť, čo do toho dali.

Tommy-B Photography/Flickr

Druhé Vianoce

Takto by sme mohli označiť sviatok, ktorý vlastne slúži ako ospravedlnenka na pitie alkoholu. J-Dag, ako sa mu hovorí v Dánsku, je vždy v prvý novembrový piatok. A čo sa v takýto sviatok robí? Čapuje sa špeciálne vianočné pivo. Kone ťahajú vozy so sudmi piva naprieč celým mestom a Dáni majú na hlavách modré chlpaté čiapky.

Netopiere – ťažko s nimi, ešte ťažšie bez nich

V Dánsku sú netopiere zákonom chránené. Áno, čítate dobre. Ak sa vám netopier nasťahuje do domu, máte smolu. Nemôžete mu ublížiť. Jedna rodina sa dokonca musela na rok odsťahovať z vlastného domu, pretože nedokázali žiť s netopiermi pod jednou strechou. Kto by si bol pomyslel, že im 8 centimetrový potkan s krídlami ukradne strechu nad hlavou?

Nikdy nechoďte na červenú

Na oranžovú sa síce ešte mrvia ako mravce, no len blázon by prešiel priechodom pre chodcov na červenú. Možno sú sporiví (pokuta pre cyklistu je v prepočte niečo vyše 67€) alebo sú to jednoducho Dáni. V každom prípade, u nás by sa cítili ako v inom svete.

Novodobí Vikingovia

Vidíte Dána plávať v ľadovej vode? Je to úplná normálka. Cítia sa byť bližšie k svojim predkom – Vikingom. Že si necítia končatiny? To je jedno, hlavne, že sú autentickí.

Hotdogy s kyslými uhorkami. Hmm, mňam!

Hotdog je v Dánsku veľmi populárne jedlo. Navrch si dávajú opraženú cibuľku, kečup alebo pikantnú omáčku. No čo sa skrýva pod párkom? Kyslé uhorky.

Jakub Kapusnak/Rawpixel

Terapia cyklistickým zvončekom

Vydajte sa akoukoľvek kodanskou ulicou a začujete symfóniu cyklistických zvončekov. Nemusíte sa báť, nič sa nedeje, to si len Dáni riešia svoje vnútorné problémy. Je to známy zvyk tamojších cyklistov. Mnoho z nich sa odvezie vlakom mimo mesta a vydajú sa zvoniť do prírody – krásne prostredie a cinkanie, čo viac si priať? Nie je to najšťastnejší národ pre nič za nič.

Kráľovská rodina

V Dánsku nie sú len celebritami, ale polobohmi. Existujú o nich stránky, televízne programy, dokonca magazíny venujúce sa výhradne kráľovnej, jej manželovi, princom a princeznám a korunným princeznám. Dánska korunná princezná Mary, pôvodom z Austrálie, patrí dnes k najlepšie oblečeným ženám sveta, takže mnoho titulných stránok patrí práve jej outfitom.

Národná hrdosť

Je skvelé ukázať, že ste hrdý na svoju krajinu.. ak je tou krajinou Dánsko. Dáni neuznávajú vyvesenie iných vlajok v krajine, okrem ich vlastnej. Jediná výnimka by bola, ak by ste k tej svojej pridali aj dánsku. Ale pozor, dánska vlajka musí byť hore, vašu môžete umiestniť pod ňu. Myslite na to, drahí turisti, Dáni majú oči všade.

Zdroj

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.