95-ročná žena z Nemecka bola obvinená z neuveriteľných 10 000 trestných činov. Obvinili ju zo spolupáchateľstva pri vraždách a tiež zo spolupáchateľstva pri pokusoch o vraždu v nacistickom tábore. Irmgard F. pracovala ako sekretárka pre veliteľa táboru Stutthof, ktorý bol koncentračným táborom nachádzajúcim sa 20 kilometrov od mesta Gdansk

Táto žena pracovala v tábore smrti ako sekretárka od júna roku 1943 do apríla roku 1945. K obvineniu prišlo po 5-ročnom vyšetrovaní tohto prípadu. A Keďže mala Irmgard v čase spáchania trestných činov menej ako 21 rokov, tak pred súdom bude súdená ako mladistvá, a teda dostane zrejme aj miernejší trest. Tento proces by však mohol trvať niekoľko mesiacov až rokov.

Peter Müller-Rakow z prokuratúry v Itzehoe sa k prípadu vyjadril takto: „Ide o skutočne konkrétnu zodpovednosť, ktorú mala táto žena za každodenný chod tábora. Je to však veľmi komplikovaný prípad“. Irmgard sa vyjadrila, že vie o niekoľkých vraždách, keďže mala na starosti množstvo korešpondencie, ktorá jej prešla cez pracovný stôl. Obhajuje sa však, že v čase, kedy v tábore pracovala, nevedela o veľkom počte zabitých ľudí plynom.

Obhajovala sa aj tým, že jej okno z jej kancelárie nesmerovalo do tábora, a tak nemala prehľad o tom, čo sa tam dialo. Rachel Century, historička, ktorá sa venuje tejto téme a napísala aj knihu na „Úradníčky v Tretej ríši“ povedala toto: „Väčšina týchto žien vedela o prenasledovaní Židov a tiež o tom, že sú vraždení. Niektoré úradníčky plnili úlohy, ktoré im dávali prístup k takým informáciám, aké iní nemali„.

Čo sa týka tábora v Stutthofe, tak sa predpokladá, že v ňom zomrelo okolo 60 000 ľudí a bol to prvý koncentračný tábor založený za hranicami Nemecka. Dnes is ľudia môžu pozrieť priestory samotného tábora, ale aj múzea s rovnakým názvom.

Zdroj

Foto: Wikimedia, Facebook, Pixabay

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.