Keď sa povie Afganistan, asi každý si predstaví vojnu a nepokoje. Nuž, je to tak. Táto krajina si toho zažila a zažíva skutočne veľa. Ovládnuť sa ho snažilo extrémne veľa mocností, no nikdy sa to žiadnej úplne nepodarilo. Svoju nezávislosť získal len skutočne nedávno. Prečítajte si niekoľko zaujímavých faktov o tejto vojnou a nepokojmi skúšanej krajine.

afghanistan flag fotografia
Foto od NZ Defence Force

Fakt č. 1: Afganistan sa stal nezávislým až 19. augusta 1919. Stalo sa tak po vojne so Spojeným kráľovstvom.

Fakt č. 2: Letisko Kandahár bolo kedysi najrušnejším na svete, keďže za týždeň tam pristalo aj 5 000 lietadiel.

Fakt č. 3: Kedysi tam stáli najväčšie sochy Budhov. V roku 2001 však boli zničené Talibanom.

Fakt č. 4: Prvé svetové olejomaľby boli nakreslené v jaskyniach Bamiyan, a to okolo roku 650 pred Kristom.

Fakt č. 5: Pohostinstvo zohráva významnú úlohu v kultúre a tradície krajiny. Návštevníci sú vítaní s najvyššou úctou a domácnosť im ponúka to najlepšie, čo doma má.

afghanistan flag fotografia
Foto od JEKruger

Fakt č. 6: Priamy kontakt medzi mužmi a ženami je neprijateľný a musí sa mu zabrániť. Jediný kontakt je dovolený žene len so svojim vlastným mužom, resp. členom rodiny.

Fakt č. 7: Odhaduje sa, že v uplynulých rokoch opustilo túto krajinu až 2,6 milióna obyvateľov.

Fakt č. 8: Podanie ruky je najbežnejšou formou pozdravu v tamojšej kultúre. Niektorí ľudia si tiež kladú svoju ruku na srdce a mierne prikývnu, aby prejavili úctu a súhlas druhej strane.

Fakt č. 9: Manželstvo sa považuje za veľmi dôležitý až takmer posvätný záväzok. Rozvody sú veľmi zriedkavé a v spoločnosti nie veľmi vítané.

Fakt č. 10: V Afganistane je už len jeden židovský občan. Volá sa Zablon Simintov a odmieta z krajiny odísť. Kedysi tam žilo 40 000 Židov, tí sa však postupne vytrácali a zostal jeden, o ktorom sa vie. Jeho hlavnou úlohou je starať sa o poslednú synagógu v Kábule.

afghanistan flag fotografia
Foto od Ricardo’s Photography (Thanks to all the fans!!!)

Fakt č. 11: V roku 2000 vodca Talibanu Mohammed Omar zakázal výrobu ópia v tejto krajine, čím odstránil až 70% svetovej produkcie heroínu.

Fakt č. 12: V Afganistane funguje jedna zvrátenosť, a síce, že starší a bohatší muži majú mladších chlapcov, ktorí pre nich musia tancovať a používajú ich ako sluhov i sexuálnych otrokov.

Fakt č. 13: Medzi rokmi 1996 a 2001 nemal Afganistan žiadnu hymnu, pretože Taliban zakázal akúkoľvek hudbu.

Fakt č. 14: V celej krajine nájdete jedno jediné prasa, ktoré sa nachádza v ZOO.

Fakt č. 15: Afganistan bol napadnutý už gréckymi, arabskými, mongolskými, mugalskými, perzskými, britskými, sikhskými aj sovietskymi ríšami. Nikomu z nich sa však nepodarilo túto krajinu na 100% obsadiť.

afghanistan flag fotografia
Foto od Ninara

Fakt č. 16: V Afganistane tvorí až 70% obyvateľstva obyvateľov mladších ako 25 rokov.

Fakt č. 17: Zaujímavý fakt je, že Egypt udržiava v tejto krajine nemocnicu, ktorá za mesiac ošetrí zadarmo viac ako 7 000 Afgancov.

Zdroj: thefactfile.org, kickassfacts.com

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.