S Afrikou sa nám zväčša spája chudoba. Je pravda, že život tam je naozaj ťažký. Okrem chudoby, ničia tamojších obyvateľov aj rôzne choroby. Tie najbežnejšie sú vírusy, ako napr. AIDS či malária. Pozrime sa však teraz aj na rôzne iné zaujímavosti, ktoré ste možno o Afrike nevedeli.

Fakt č. 1: Afrika je druhým najväčším svetovým kontinentom, čo do veľkosti i populácii. Od roku 2009 žije približne 14,7% svetovej populácie v Afrike.

Fakt č. 2: Na tomto kontinente žije viac ako 1 miliarda ľudí, ktorí hovoria viac ako 1500 jazykmi. Jeden zo štyroch svetových jazykov sa používa práve v Afrike.

Fakt č. 3: Civilizácia za čias Faraóna a starovekého Egypta je najstaršou gramotnou civilizáciou. Podľa historických záznamov sa egyptský štát datuje približne na rok 3300 pred Kristom.

egypt faraon fotografia
Foto od Edgardo W. Olivera

Fakt č. 4: Najväčšia africká krajina je Sudán. Má celkovú rozlohu 2,5 milióna kilometrov štvorcových. Najmenšou krajinou sú Seychely, ktoré sú vlastne ostrovným štátom s rozlohou iba 453 kilometrov štvorcových.

Fakt č. 5: Africká rieka Níl je najdlhšia rieka na svete. Jej celková dĺžka predstavuje 6 650 kilometrov a preteká cez 11 krajín.

Fakt č. 6: Viktóriine vodopády sa nachádzajú na hranici Zambie a Zimbabwe. Sú jednými zo siedmich prírodných divov sveta.

Photo by wikimedia

Fakt č. 7: Africká púšť Sahara je najväčšou púšťou na svete s rozlohou 9,1 milióna kilometrov štvorcových.

Fakt č. 8: Najvyššie i najväčšie suchozemské zvieratá na svete pochádzajú z Afriky. Sú nimi žirafa a africký slon.

Fakt č. 9: Hroch je najnebezpečnejšie zviera v celej Afrike. Zabije tam viac ľudí, než krokodíl či lev.

hippo fotografia
Photo by szirinada

Fakt č. 10: Asi 41 percent detí v Afrike vo veku od 1 do 5 rokov sa aktívne zapájajú do detskej práce.

Fakt č. 11: V Afrike musia ľudia prejsť za vodou priemerne 6 km denne.

Fakt č. 12: Viac ako 90 percent všetkých hlásených prípadov malárie pochádza z Afriky. Každý rok v dôsledku tejto choroby zomrie až 3 000 detí.

africa malaria fotografia
Foto od Rod Waddington

Fakt č. 13: Vojna v Kongu, ktorá začala v roku 1998 a trvala až do roku 2006, zaznamenala po druhej svetovej vojne druhý najvyšší počet obetí – až 5,4 milióna životov. Do konfliktu sa zapojilo osem afrických krajín.

Fakt č. 14: V Tanzánii je najvyššia miera albínizmu na svete. Albínov tam lovia čarodejníci, ktorí používajú ich orgány na rôzne rituály.

Fakt č. 15: Egypt je najobľúbenejšou turistickou destináciou v Afrike. Túto krajinu navštívi každý rok viac ako 10 miliónov turistov. Káhira, hlavné mesto Egypta, je tiež najväčším mestom Afriky.

egypt fotografia
Photo by cezzare

Fakt č. 16: Takmer všetky africké národy boli kolonizované Európanmi. Avšak okrem Etiópie a Libérie.

Fakt č. 17: V Afrike je viac ako 100 miliónov používateľov Facebooku.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.