Určite veľa z vás vyberá z banána tie tenké otravné „struny“, ktoré sa nachádzajú pozdĺžne tohto ovocia. No možno vás prekvapíme, ak napíšeme, že to nerobia len ľudia, ale aj opice. Málokto ich ochotne zje, no odborníci tvrdia, že ich konzumácia je v skutočnosti prospešná pre zdravie.

Foto od Pixabay

Odborne sa samozrejme nenazývajú banánové struny, ale phloemové zväzky, pretože sa skladajú z rastlinného tkaniva známeho ako floém, ktoré slúži na výživu ovocia. Sú rovnako dôležitým zdrojom výživy ako aj samotný banán, keďže sú bohaté na vlákninu. Konzumovať ich je rozhodne dobrý nápad, pretože okrem vyššie spomínaného sú tiež plné zdravých vitamínov a minerálov, a to vrátane draslíka, vitamínu A či vitamínu B6.

@jlatosha1

banana#monkey 🐵🙈#foryou#suppotmeguys

♬ original sound – j Latosha

Doktorka Elizabeth Trattner sa k tenkým zväzkom vyjadrila takto: „Nie sú hrubé ani nechutné. Ich hlavnou úlohou je pomáhať banánom rásť a stať sa lahodnými. Je v absolútnom poriadku ich jesť a hoci je ich štruktúra aj chuť iná ako samotného banánu, mali by sa konzumovať“. A prostredníctvom týchto zväzkov je možné zistiť aj zrelosť banánu. U zrelých alebo prezretých banánov je ich možné odstrániť z ovocia ľahšie.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.