Koronavírus alebo Covid-19 sa šíri obrovskou rýchlosťou a zasiahol už takmer každú jednu krajinu na svete, tak my sme sa dnes rozhodli trochu povenovať tejto téme, no z trochu iného uhla pohľadu. V tomto článku sa totiž dozviete užitočné veci, ktoré by ste mali pre vlastnú bezpečnosť aj bezpečnosť ostatných praktizovať. V týchto dňoch sa nevypláca byť ľahostajnými, preto prosíme, aby ste zvážili všetky tieto rady.

coronavirus fotografia
Foto od flickr

Dôležité je nosiť rúška a dodržiavať karanténu!

Ochranné rúška už síce nie sú takmer nikde dostupné a ľudia sa sťažujú na ich nedostatok, no ak ste aspoň trochu šikovní, také rúško si viete vyrobiť aj doma. Výhodou je, že  podomácky vyrobené rúško často pozostáva z nejakej textílie, takže si ho budete môcť vyprať a používať opakovane. Ak si rúško dávate po pobyte niekde medzi ľuďmi dole, tak nechytajte sa ho priamo, ale potiahnite za gumičky, ktoré vedú okolo uší. Pamätajte, že chráni vás, ale najmä ostatných!

Karanténa je síce pre mnohých z vás nepredstaviteľná alebo možno niektorí ju skrátka dodržať nemôžu, no chceme poprosiť aspoň tých z vás, ktorí môžete ostať 14 dní doma, aby ste to tak aj urobili. Nechoďte na miesta, kde je veľa ľudí a ak sa vyberiete nakúpiť potraviny, tak si vezmite rúško alebo iné ochranné pomôcky. Pri tomto víruse je práve karanténa ten najúčinnejší spôsob, ako vírus poraziť. Myslíte na to a začnite rovno od seba. 2 týždne karantény ešte nikoho nezabili.

coronavirus fotografia
Foto od coyot

Hygiena a dezinfekčné prostriedky

Veľmi dôležité sú dezinfekčné prostriedky, ktorými je dobré pravidelné dezinfikovať povrchy, kde vírus prebýva. Zamerajte sa najmä na kľučky dverí a tiež na veci, ktoré bežne využívate. Prostredie, v ktorom prebývate nech je čo možno najčistejšie a ak často jazdíte autom, tak sa zamerajte aj na kľučky na aute či iné jeho časti.

Čo sa týka hygieny, najdôležitejšie je umývanie rúk! Či už chytíte nákupný košík alebo sa po niečo v obchode zohnete pretože vám to spadlo, tak je dobre si ruky hneď umyť alebo sa nedotýkať tváre a iných častí tela až pokiaľ ich neumyjete! Vírus sa takto veľmi ľahko dokáže rozniesť a ako sme spomínali vyššie, dokáže prežiť na povrchoch. Umývanie si rúk je, dá sa povedať, alfou a omegou. Myslíte aj na podávanie si rúk, radšej si ich nepodávajte ani s vaším najväčším priateľom či partnerom. Vydržte.

coronavirus fotografia
Foto od Mylene2401

Ak máte podozrenie na ochorenie, nechoďte do nemocnice

To nie je preto, aby od vás mali v nemocnici pokoj, ale preto, aby ste v prípade, že ste nakazení, nenakazili ostatných. Zavolajte si lekára či hygienika priamo k sebe domov a oni už vedia čo v takej situácii robiť. Infolinka, na ktorú môžete pri podozrení volať je 0917 222 682 alebo môžete kontaktovať telefonicky svojho lekára.

Necestujte

Dnes už hranice strážia policajti a tí vás cez hranice nepustia, ak nemáte potvrdený trvalý alebo prechodný pobyt v inej krajine, no cestovanie máme na mysli aj po Slovensku. To, že deti majú zatvorené školy a niektorí nechodíte do práce ešte neznamená, že si máte vyraziť niekde na výlet či dovolenku. Vyhýbajte sa stretnutiam čo možno najviac. Aj vaša najbližšia rodina, ktorá nebýva s vami v dome bez vás tie dva týždne vydrží. Všetko je len pre vaše dobro a v konečnom dôsledku aj dobro celého národa. Buďte doma.

coronavirus fotografia
Foto od chaddavis.photography

Správajte sa zodpovedne a neverte hoaxom na internete

Uvedomte si, že za našu budúcnosť je zodpovedný každý jeden z nás. Netvárte sa, že vás sa to netýka lebo nik z vášho okolia vírus doposiaľ nemá. Dodržujte všetky nariadenia, ktoré sú prostredníctvom médii i internetu šírené a uvedomte si vážnosť situácie. To, ako sa budeme správať dnes, sa odrazí na tom, ako sa budeme mať o dva týždne. Myslíte na všetkých zdravotníkov, bez ktorých tento zákerný vírus neporazíme a skúste im uľahčiť prácu aj tým, že ich nebudete nateraz zaťažovať „nepodstatnými“ problémami a tiež tým, že budete zodpovední voči sebe a ostatným.

Čo sa týka hoaxov na internete, tak tie sa rozrástli ako huby po daždi. Šíria ich najmä dezinformačné weby a tie si hľadá najvyššie percento populácie. Je to smutné, no ľudia skutočne viac čítajú konšpiračné weby ako relevantné štátne stránky. Pre akékoľvek informácie sa preto vždy obráťte na stránku ministerstva zdravotníctva SR alebo úrad verejného zdravotníctva SR. Samozrejme, počúvajte aj radi odborníkov, ktorí vystupujú taktiež v televízii.

coronavirus fotografia
Foto od Flickr

Chráňte najmä starých ľudí

Práve vaši rodičia či starí rodičia sú najohrozenejšou skupinou. Zabezpečte to, aby sa zdržiavali doma a potrebné potraviny či všetko to, čo potrebujú im zabezpečte vy. Starší ľudia sú koronavírusom ohrození najviac aj preto, že majú slabšiu imunitu, trápia ich iné choroby a tento vírus dokáže práve z toho „ťažiť“. Dbajte preto o ich bezpečnosť.

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.