Často si pod záchranou sveta predstavujeme veľké zákroky, ktoré by vyriešili všetky problémy naraz. Nie sme však žiadni superhrdinovia a treba si uvedomiť, že je potrebné robiť najmä malé kroky, ktorými dokážeme aj veľké veci. Stačí, že každý deň urobíte pre našu planétu niečo prospešné a bude to mať skvelý efekt. Ak neviete ako na to, ponúkame vám teraz niekoľko možností.

Nepoužívajte zubnú pastu s malými plastovými čiastočkami

Niektoré značky zubných pást pridávajú do svojich výrobkov mikročastice, ktoré sú však nebezpečné. Sú vyrobené z polyetylénu a keď sa dostanú do oceánu, konzumujú ich morské živočíchy, čo ohrozuje ich zdravie. Tieto mikroguľôčky však taktiež ohrozujú ľudské zdravie a to tak, že uviaznu v ďasnách a môžu byť obrovskou pascou pre baktérie, no môžu spôsobovať tiež infekcie.

Obmedzte počet riflí

Predstavte si, že na výrobu jedných jediných riflí je potrebných 7 000 litrov vody. Zvážte preto primeraný počet riflí, ktoré máte v šatníku. Pokúste sa radšej investovať do drahších a kvalitnejších nohavíc a nie do viacerých, no málo kvalitných. Existujú aj niektoré značky, ktoré investujú do udržateľnosti, preto sú ich výrobky šetrné k životnému prostrediu.

Nepoužívajte kávové kapsule, ktoré sú jednorazové

Kávovar na kapsule je dnes úplne bežný a má ho mnoho domácnosti, no nie je to príliš dobrá voľba. Kapsule sú totiž jednorazové a vzniká z toho odpad. Namiesto toho by ste mali vyhľadať značky, ktoré používajú biologicky rozložiteľné alebo opakovane použiteľné kapsule, no najlepšie je piť kávu tak, aby ste nevytvárali zbytočný odpad.

Obmedzte používanie tekutého mydla

Tekuté mydlá nie sú taktiež tou najlepšou možnosťou, pokiaľ ide o udržateľnosť. Pri výrobe spotrebúvajú 5-krát viac energie, majú väčšie obaly a zanechávajú väčšiu uhlíkovú stopu ako bežné mydlá. Máme tiež tendenciu používať viac mydla, keď je v tekutej forme.

Nehoľte sa jednorázovými žiletkami

Vďaka veľkému množstvu plastového odpadu sú holiace žiletky na jedno použitie rozhodne najhoršou možnosťou na holenie. Ich plastové časti sa nedajú recyklovať a ich výroba si vyžaduje veľa vody. Muži preto spravia lepšie, ak sa budú holiť strojčekom.

Baliaci papier využite opätovne

Bohužiaľ, väčšina z toho krásneho, lesklého baliaceho papiera z darov nie je recyklovateľná. Obsahujú niektoré papierové prísady a plastové časti, ktoré nemožno transformovať na nič iné. Alternatívou je však ich opätovné použitie. Využite svoju kreativitu a vytvorte napríklad origami či použite ho na zabalenie ďalších darčekov. Ak však budete nabudúce baliť darčeky, skúste ich baliť do alternatívnych obalov, napr. do starých novín, látky či niečoho iného.

Nevypínajte často svetlo

Môže sa to zdať zvláštne, ale v skutočnosti je lepšie nechať svetlo svietiť, ako ho za krátky čas niekoľkokrát vypínať. Dôvodom je skutočnosť, že životnosť žiarovky často závisí od toho, koľkokrát sa zapne a vypne. Ak sa zdržujete v jednej miestnosti dlhšie počas dňa a odbehujete si len na chvíľku, tak ho radšej nechajte svietiť.

Trblietky ako make-up

Ukázalo sa, že trblietky nie sú pre životné prostredie dobré, pretože sú vyrobené z malých kúskov plastu a ako vieme, plast je pre prírodu veľkým problémom. Preto ich radšej nepoužívajte alebo zvoľte radšej šetrnejšiu alternatívu.

Nevylievajte olej do umývadla

Nech už robíte čokoľvek, nevylievajte použitý kuchynský olej do umývadla. Infikuje vodu a dokáže spôsobiť problémy s potrubím. Platí to aj pre vylievanie oleja do toalety, pretože to môže taktiež upchať potrubie alebo spôsobiť iné problémy. Pokiaľ ide o zbavenie sa oleja na varenie, je najlepšie zistiť, ako vaše mesto či obec nakladá s takýmto odpadom. Avšak, určite veľmi dobre urobíte, ak olej vylejete do recyklovateľných nádob a potom ho zlikvidujete vhodným spôsobom.

 

 

Zdroj

Foto: Brightside

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.