Výskum ukázal, že keď trávite čas pri vode, tak ste šťastnejší. Ak teda nie ste takí šťastní, ako by ste si predstavovali, tak si skúste rezervovať dovolenku niekde pri mori a stráviť tam niekoľko dní. Či už si v mori zaplávate alebo sa len tak na neho pozeráte, ukázalo sa, že voda zlepšuje duševnú a fyzickú pohodu človeka.

sea fotografia
Foto od 12019

Podľa Wallace J. Nicholsa, autora Blue Mind, sme prirodzene priťahovaní k modrej farbe hlavne preto, že si ju ľudia spájajú s pokojom. Veď si zoberte, že keď idete na dovolenku, aby ste sa dostali preč od každodenného života, tak často trávite čas práve v blízkosti vody, či už je to obyčajný bazén alebo pláž s morom. Nuž, nie je to náhoda a skutočne je modrá farba upokojujúca. A keď ľudí požiadate, aby opísali pocit z pobytu pri vode, tak málokedy povedia niečo iné ako to, že sa im pri mori naozaj páči, potrebujú to a sú ochotní za to zaplatiť aj viac peňazí.

sea fotografia
Foto od PublicDomainPictures

Najnovšia štúdia, ktorá sa uskutočnila v Spojenom kráľovstve zistila, že ľudia žijúci pri mori sú vo všeobecnosti zdravší a šťastnejší. Existuje tiež tzv. “modré cvičenie”. Či už si zvolíte plávanie, jazdu na kajaku alebo jednoducho prechádzku po pláži, všetko z toho vám môže priniesť veľa dobrého. Ak ste fyzicky vo vode, tak to pre vás predstavuje ešte viac výhod, pretože štúdie ukázali, že vznášanie sa v morskej vode dokáže znižovať hladinu stresových hormónov, znižovať krvný tlak, zlepšovať spánok či pomáhať svalom zotaviť sa po cvičení.

sea fotografia
Foto od Pixabay

Ak však nie ste typom človeka, ktorý sa rád kúpe v mori, tak už samotné počúvanie zvukov vĺn môže zmierniť úroveň stresu. Štúdia vykonaná na španielskej univerzite v Granade zistila, že ľudia si spájajú zvuk vody s pozitívnymi pocitmi. W. Christopher Winter, autor píšuci pre časopis The Sleep Solution, sa vyjadril takto: “Existuje výskum, ktorý hovorí, že ľudia naozaj lepšie spia, keď sú blízko prírody. Niet divu, že zvuky dažďa, oceánu alebo tečúcej rieky sú tými najlepšími uspávačmi.”

 

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.