Jedna z najtragickejších udalostí, ktorá zasiahla najmä Európu, ale aj Áziu, Afriku či Blízky východ. Trvala až 4 roky, a to od 1914 do roku 1918. Tento krvavý konflikt sa zapísal do dejín červenými číslami a spomíname na neho s hrôzou. Poďme si teraz pozrieť, ako vojna prebiehala.

first world war fotografia
Foto od San Diego Air & Space Museum Archives

Prečo vôbec vojna začala?

Prešlo iba 100 rokov od tejto obrovskej vojny. Pre niekoho to môže byť veľa času, iní to vnímajú naopak. A je možné, že tohto konfliktu sa zúčastnili aj vaši rodičia či starí rodičia. Európa sa v tom čase rozdelila na dve veľké „rodiny“. Spojenci – Britská ríša, Francúzsko, Belgicko, Rusko a neskôr USA – boli na jednej strane. A centrálne mocnosti Nemecka, Rakúska, Maďarska, Bulharska a Turecka boli na strane druhej. Dňa 4. augusta 1914 Nemecko napadlo Belgicko, a tak Británia vyhlásila vojnu Nemecku. Svet sa ocitol vo vojne.

first world war fotografia
Foto od San Diego Air & Space Museum Archives

Ako dlho trvala?

Keď sa prvá svetová vojna začala v lete, väčšina ľudí si myslela, že do Vianoc skončí. Mnohí verili, že Británia bola taká silná, že by mohla vyhrať veľmi rýchlo. Mýlili sa. V skutočnosti trvala vojna až štyri hrozné roky.

Nový typ vojny

Táto vojna bola veľmi odlišná od prechádzajúcich konfliktov. Po prvýkrát sa použili nové silné zbrane a vozidlá, a to na mori, na zemi aj vo vzduchu. Išlo o obrovský rozmach veľkých zbraní, ako napr. delostrelectva. Až 75% všetkých mužov, ktorí počas prvej svetovej vojny zahynuli, bolo zavraždených delom.

Najväčší boj 1. svetovej vojny – bitka o Somme, je známa ako jedna z najkrvavejších bitiek v celej histórii. Boje trvali viac ako päť mesiacov a zabitých bolo vyše milión mužov. Zaujímavé je, že prvýkrát bol v boji použitý tank.

first world war tank fotografia
Foto od San Diego Air & Space Museum Archives

Aký bol život v Británii počas prvej svetovej vojny?

Británii hrozil útok zo všetkých strán. Gigantické nemecké vzducholode, známe ako Zeppelins, vykonali počas vojny až 52 bombardovacích nájazdov na Britániu, pri ktorých zabili viac ako 500 ľudí. Hrozba však číhala aj z morí. Tieto útoky však utužovali Britov a ich armáda sa rozrastala. Na začiatku vojny bolo v britskej armáde iba 350 000 mužov. No do roku 1917 to bolo 3,5 milióna!

first world war fotografia
Foto od San Diego Air & Space Museum Archives

Ženy a deti počas vojny

Ženy nemohli vstúpiť do armády. Pred vojnou nežnejšie pohlavie nepracovalo, boli iba v domácnostiach. Ale vo vojne bola potrebná aj ich pomoc, a tak milióny žien pracovali v kanceláriách, továrňach, obchodoch, doprave a na farmách. Mnohí muži s tým nesúhlasili, no ženy dokázali, že zvládajú aj mužskú prácu. Veď bez britských žien, ktoré pestovali potraviny a vyrábali aj zbrane, by vojnu nevyhrali. Napokon skúsenosti žien z vojny viedli k tomu, že si vybojovali viacero slobôd a práv, ako napr. právo voliť.

first world children fotografia
Foto od Smithsonian Institution

A čo deti?

Vedeli ste, že skautky mali rozhodujúcu úlohu na domácom fronte? Dievčatá zabezpečovali základné lekárske vybavenie pre zranených vojakov ako obväzy, tampóny či popruhy. Pestovali tiež zeleninu a dodávali mlieko. Deti boli dokonca zaplatené za to, aby zhromažďovali peniaze, ktoré neskôr vymieňali za výbušniny. Ďalej pomáhali vyrábať ponožky a šatky pre vojakov v zimných mesiacoch. Dokonca niektorí chlapci klamali o svojom veku a šli do boja. Najmladší z nich – Sidney Lewis, mal len 12 rokov, keď vstúpil do armády.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.