Osvetlenie domácnosti je nesmierne dôležité, pretože svetlo má na náš organizmus obrovskú silu. Konkrétne môže ovplyvniť našu výkonnosť, celkové rozpoloženie aj produktivitu. Napriek tomu sú Slováci veľmi skeptickí pri vyberaní správneho osvetlenia a orientujú sa skôr podľa ceny ako podľa kvality samotných zdrojov svetla.

 

V niektorých štátoch, napríklad Dánsko, patrí osvetlenie medzi najdôležitejšie súčasti zariaďovania bytu, či domu. Dáni pri zariaďovaní myslia aj na pravidlá hygge, ktorými sa snažia docieliť pohodlie, také ako keď sedíte počas búrky zabalený v hrubej deke s čajom a dobrou knihou pri krbe. Snažia sa voliť viac zdrojov svetla, pričom sa zameriavajú aj na ich umiestnenie a intenzitu, rovnako ako aj farebnú teplotu svetelných zdrojov.

Svetelné zdroje v interiéri môžeme rozdeliť na tri základné skupiny:

  • Ambientné
  • Pracovné
  • Akcentové

Ambientné osvetlenie

Ambientné osvetlenie je tiež univerzálne alebo hlavné osvetlenie. Jeho úlohou je primárne miestnosť osvietiť, no na Slovensku často aj končíme týmto typom osvetlenia. Medzi skvelé zdroje primárneho alebo ambientného svetla patri . Sú intenzívne, úsporné a majú dlhú výdrž. Rovnako sú vodné do akejkoľvek miestnosti a vyznačujú sa nesmiernou variabilitou a praktickosťou.

Pracovné osvetlenie

Tento typ svetla je určený na osvetlenie pracovného priestoru, prípadne nám pomáha osvetliť rôzne pracovné aktivity. Pri práci je dôležité mať dobrý zdroj svetla, napríklad keď sa snažíte čítať alebo pracujete na počítači. Správna voľba svetla vám pomôže od bolestí hlavy, či štípania očí. Pre prácu je vhodná biela farba svetla so studeným podtónom, ktorá podporuje sústredenie.

Akcentové svetlo

Úlohou tohto svetla je osvetľovať určitý objekt, ktorý chceme zvýrazniť. Vďaka priamemu svetlu naň upriamime pozornosť, prípadne sa môže používať aj na navodenie atmosféry. Často je to napríklad vo forme bodového osvetlenia v rôznych častiach príbytku, ktoré môže mať rovnako praktický ako aj nesmierne dizajnový význam.

Pri riešení osvetlenia je nesmierne dôležité takzvané vrstvenie zdrojov svetla. Prakticky to znamená, že si treba premyslieť, ktorá časť obytného priestoru má akú funkciu a podľa toho voliť zdroje svetla. Svetlo sa dá regulovať aj kúpou farebnosti žiarovky, prípadne kúpou ovládača intenzity žiarenia. Možností je nespočetne veľa, no správne osvetlenie vám môže ušetriť množstvo zdravotných ťažkostí a zároveň bude vyzerať vaša domácnosť nesmierne útulne a pohodlne- proste HYGGE.

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.