Najznámejšia bábika Barbie sa prvýkrát dostala na trh v roku 1959 a odvtedy je ikonou. Tieto bábiky sú dokonca uznávané v 98% častiach sveta, čo znamená, že ju neuznávajú iba 2% sveta. Barbie je revolučnou hračkou a zároveň priekopníčkou vo viacerých smeroch. Pozrieme sa na jej históriu, míľniky i súčasnosť.

Prvá bábika, ktorá nebola určená pre budúce mamičky

Predtým ako vznikla Barbie sa mladé dievčatá hrali s bábikami Betsy Wetsy, Tiny Tears či Chatty Cathy, ktoré ich vtedy učili starostlivosti o svoje vlastné deti, ktoré raz budú mať. Odzrkadľovalo to teda akési očakávania spoločnosti, že z dievčat majú vyrásť starostlivé matky.

Ruth Handler, tvorkyňa bábiky Barbie, si počas sledovania vlastnej dcéry a jej kamarátok uvedomila, že dievčatá sa nechcú hrať iba na mamičky. Začala teda vyrábať Barbie – ako štýlovú tínedžerku s vlastným autom, bytom aj prácou. Táto bábika tým akoby odmietla rolu ženy v domácnosti. A jej predaj prudko rástol.

Barbie mala kariéru, o akej ženy v minulosti mohli iba snívať

V roku, kedy sa Barbie zrodila, bolo pre ženy mať bežnú prácu a kariéru niečo tabu. Pracovali muži a ženy boli v domácnosti. Barbie však mala vlastnú prácu, bola modelkou. V jej začiatkoch bola aj obchodnou riaditeľkou, kandidátkou na prezidentku či dokonca astronautkou.

Časom však mala aj modernejšie profesie ako napríklad herná vývojárka, laboratórna vedkyňa či inžinierka. Barbie a všetky jej profesie ovplyvňovali obraz toho, aké práce môže mať žena a že dokáže byť samostatná. Malým dievčatkám tak ukazovala všetky profesie, čím by aj ony mohli byť.

Vždy podporovala rozmanitosť

Spoločnosť Matel sa nebála vyrábať ani afroamerické bábiky. Bábiky černošky sú na trhu od roku 1967, kedy zároveň nastal výraznejší rozmach hnutia za občianske práva v USA.

Dnes už vyrábajú aj bábiky z rôznymi telesnými postihnutiami či typmi postáv a snažia sa tak reprezentovať väčšiu inkluzívnosť a viac identít, čím sa približujú reálnemu svetu. V bábike sa dokáže nájsť každý človek.

Pekná a múdra zároveň

Nie je to tak dávno, čo krásne ženy s blond vlasmi, ktoré mali rady ružovú farbu, boli považované za plytké osoby, ktoré to so svojou kariérou nemysleli vážne. Práve Barbie ukázala dievčatám, že môžu byť krásne aj ambiciózne zároveň. Od vzniku si bábika vyskúšala viac ako 200 iných profesií. Vždy povzbudzovala dievčatá k tomu, aby si verili a prijali samé seba.

Barbie vzdeláva o histórii

Existovali aj mnohé bábiky s výzorom slávnych žien, brali na seba podobizeň umelkyne Fridy Kahlo, astronautky Sally Ride či olympioničky v gymnastike Gabby Douglas. Barbie teda predstavila všetky tieto inšpiratívne ženy a ukazala ich vplyv na vedu, kultúru či históriu.

Barbie sa venuje ťažkým témam

Možno ste nevedeli, no Barbie má svoj vlog. Vo svojich videách na youtube sa podieľa na rôznych virálnych výzvach a diskutuje o všetkom, od obyčajného pečenia až po depresiu. Snaží sa deti naučiť, aby o sebe nepochybovali a snaží sa u nich vybudovať sebadôveru.

Barbie sa nikdy nevydala

Od začiatku bolo cieľom dosiahnuť len to, aby Ken bol priateľom Barbie, no nikdy nie jej manželom. Ide totiž o to, že Barbie mala byť vždy hlavnou hviezdou. Oficiálne sa s Kenom rozišla v roku 2004, kedy aj kandidovala na post prezidentky.

 

 

Zdroj

Foto: Brightside

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.