Väčšina z nás videla film Božský Bruce. Áno, presne ten, v ktorom Jim Carrey pritiahne Mesiac bližšie k Zemi, aby zapôsobil na svoju priateľku. Hneď potom nasledujú záplavy naprieč planétou. No čo by to spôsobilo v reálnom svete?

MaxPixel

Príliv a odliv

S veľkou pravdepodobnosťou by sa scenár z filmu zopakoval. Je všeobecne známe, že Mesiac vplýva na moria a oceány – gravitačnou silou priťahuje masu vody, preto sú bežné dva prílivy a dva odlivy denne.
Keby sa vzdialenosť Mesiaca zmenila, výška prílivov by bola osemkrát väčšia, niektoré ostrovy by boli takmer stále pod vodou a obľúbené pobrežia by sa stali neobývateľnými.

Zemetrasenia


Neil Comins, fyzik na Univerzite v Maine, prirovnáva situáciu k bitiu na gong – vlny energie by sa v dôsledku gravitačnej sily Mesiaca odrážali po celom zemskom povrchu. „To by mohlo spôsobiť početnejšie zemetrasenia a erupcie,“ tvrdí Jazmin Scarlett, vulkanologička na londýnskej univerzite Queen Mary.

Deň a noc


Za momentálnych podmienok sa rotácia Zeme spomalí zhruba o jednu tisícinu sekundy za storočie. Keby sa vzdialenosť Mesiaca zmenšila o polovicu, veľmi výrazne by to ovplyvnilo aj zemskú rotáciu. Tá by sa ešte viac spomalila, čo by vyústilo do dlhších dní a nocí.

Zatmenie Slnka


Keďže by Mesiac zaberal na oblohe väčšiu plochu, k zatmeniu Slnka by dochádzalo omnoho častejšie. Síce by slnečná koróna okolo Mesiaca bola stále viditeľná, no nie do takej miery, ako je tomu dnes. Na druhej strane, všetky fázy Mesiaca by boli jednoduchšie pozorovateľné voľným okom.

Piqsels

Aký by to malo dopad na život?


Dlhšie dni a noci by zmenili klímu, no to by nebola jediná zmena, ku ktorej by došlo. Zvieratá by si napríklad museli zvyknúť na jasnejší Mesiac – pre korisť by to mohlo znamenať, že by sa vedela v noci lepšie ukryť pred predátormi a oni by, naopak, mali viac svetla na lov počas dňa.

Môže sa to stať?


„Ak by dostatočne veľké teleso vošlo do priestoru medzi Zemou a Mesiacom, mohlo by vziať energiu z Mesiaca a spôsobiť jeho rotáciu smerom k Zemi. To by však bolo možné jedine v prípade, že by bol Mesiac na správnom mieste svojej obežnej dráhy,“ tvrdí Comins.

Je to, samozrejme, len špekulácia, no ak by sa naozaj podarilo masívnemu asteroidu dostať v správnom čase na správne miesto, aj tak by trvalo veľmi veľa rokov, kým by sa vzdialenosť Mesiaca zmenšila o polovicu.

Zdroj

 

 

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.