Novoročné predsavzatia si zvykne robiť veľa ľudí, no nie je to práve najšťastnejšia voľba. Väčšina ľudí aj tak tieto predsavzatia nedodrží. Má teda zmysel robiť si novoročný zoznam toho, čo chcete v danom roku urobiť alebo zmeniť? Nuž, svoje si o tom myslí aj samotný dlhoročný výskum.

Foto od Pixabay

Richard Ryan, expert na motivačné výskumy a profesor psychológie tvrdí, že ľudia väčšinou nie sú úspešní vo svojich predsavzatiach a sú na to aj mnohé dôkazy. Avšak jedným dychom dodáva, že každá príležitosť, ktorá nás podnecuje zamyslieť sa nad svojim životom, je v konečnom dôsledku veľmi dobrá vec. No treba si uvedomiť, že vôbec to nemusí byť spájané s Novým rokom. „Ciele, ktoré sa ukazujú ako najuspokojivejšie a najviac potrebné počas pandémie sú také, ktoré majú za cieľ pomôcť iným,“ hovorí psychológ.

Dodáva, že najlepšie urobíte, ak budete rozmýšľať ako v tomto ťažkom čase pomôcť. Jeho rada je založená na desaťročiach výskumu. Spolu s Edwardom Decim sú zakladateľmi teórie sebaurčenia, ku ktorej dospeli štúdiom ľudskej motivácie a osobnosti. Teóriu táto dvojica vyvíjala až 40 rokov a patrí medzi najuznávanejší rámec ľudskej motivácie v súčasnosti. Východiskom je myšlienka, že všetci majú tendenciu správať sa efektívne a zdravo. 

Vôľa pomáhať iným podľa Ryana pomáha uspokojiť tri základné psychologické potreby, a to: potrebu autonómie, príbuznosti a kompetencie. Autonómia znamená, že sa môžete venovať činnostiam, pri ktorých nachádzate osobnú hodnotu a cítite vôľu. Kompetencia zas znamená cítiť sa efektívne a mať pocit úspechu. Príbuznosť v tomto kontexte znamená pracovať s ostatnými a cítiť sa s nimi v spojení. Ak sa teda predsa rozhodnete pre novoročné predsavzatie, skúste urobiť také, ktorým prospejete svetu.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.