John Snow
Foto: Wikimedia

Nie táto zaujímavosť sa nebude týkať Johna Snowa vládcu severu a siedmych kráľovstiev ale doktora Johna Snowa, ktorý žil a pôsobil v polovici 19. storočia v Londýne.

Londýn v tom čase sužoval takzvaný “ Veľký smrad“, ktorý sa valil od rieky Temža .  Rieka bola totiž v tom čase využívaná ako  „toaleta“ pre ľudské výkaly, mŕtvoly a všetok odpad, čo malo za následok neuveriteľný smrad v minulom Londýne.  Kontaminovaná voda so sebou časom doniesla prvé choroby a medzi nimi aj choleru.

Fyzik Dr. John Snow ako prvý označil kontaminovanú vodu za príčinu vzniku cholery v Londýne.  Prišiel na to vcelku zaujímavým spôsobom a to tak, že všetkých 70 pracovníkov miestnej pivárne ostalo nažive a ani sa nenakazili týmto ochorením.

 

Všetkých 70 chlapov totiž pilo iba pivo a na vodu ani nepomysleli.

Dr. John Snow je dodnes pokladaný za otca dnešnej epidemiológie  a jeho zistenia prispeli k vybudovaniu moderných odvodov odpadu z veľkých miest.

zdroj

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.