Ako správne jesť kokosový olej aby ste využili jeho výhody a eliminovali jeho nevýhody?

2393

Kokosový olej má mnoho zdraviu prospešných účinkov, o čom ste sa presvedčili aj v predchádzajúcich článkoch. Tentoraz sa dozviete ako a koľko kokosového oleja zjesť za deň, aby to malo patričný účinok. Ukázalo sa, že účinne zlepšuje metabolizmus, znižuje hlad a zvyšuje hladinu HDL (dobrého) cholesterolu. Mnoho ľudí je však zmätených, pretože nevedia koľko a ako ho jesť. Dozviete sa.

kokosový olej
Foto od mealmakeovermoms

Ako dávkovať kokosový olej?

V istých štúdiách skúšali dávať ľuďom také množstvo oleja, ktoré odrážalo ich hmotnosť. To znamená, že chudší ľudia ho konzumovali menej, zatiaľ čo tí s vyššou váhou ho konzumovali viac. Iné štúdie sa zas zamerali na to, aby každý účastník konzumoval rovnaké množstvo kokosového oleja bez ohľadu na príjem kalórií a váhy. Ukázalo sa, že ľudia s nadváhou či obezitou, ktorí užívali denne 2 polievkové lyžice tohto oleja, schudli po 4 týždňoch užívania priemerne 3 cm z pásu. Účastníci navyše schudli bez úmyselného obmedzenia kalórií alebo zvýšenia fyzickej aktivity, čiže necvičili a neobmedzovali sa ani v tom, čo jedli. Zlepšili sa im tiež cholesterolové výsledky.

Tip na článok: Ako používať kokosový olej na vlasy.

Koľko ho zjesť denne

Štúdiami sa teda zistilo, že najideálnejšie je zjesť 2 polievkové lyžice (30 ml) denne, čo sa javí ako účinná dávka. Kokosový olej je prospešný pri chudnutí, redukuje brušný tuk a zlepšuje ďalšie zdravotné ukazovatele.

Dve polievkové lyžice poskytujú asi 18 gramov triglyceridov so stredne dlhým reťazcom, čo je 15 – 30 gramov, ktoré zlepšujú váš metabolizmus. Konzumácia takéhoto množstva ponechá vo vašej strave priestor pre ďalšie zdravé tuky, ako sú orechy, extra panenský olivový olej či avokádo. Avšak, pozor si dávajte na začiatku. Ak s kokosovým olejom nemáte skúsenosti a chcete s jeho konzumáciou začať, tak choďte na to pomaly. Zo začiatku si dajte len 1 lyžičku denne a postupne konzumáciu zvyšujte, asi tak v priebehu 1-2 týždňov. Je to individuálne. Smerodajné je najmä to, aby ste nemali nevoľnosti či častú stolicu. Prečítajte si tiež aký vplyv ma užívanie kokosového oleja na zuby.

kokosový olej na jedenie
Kokosový olej sa využíva v indickej aj thajskej kuchyni. Ako ho správne jesť?  Foto od hallosunnymama

Kokosový olej na varenie

Je ideálny na varenie z toho dôvodu, že až 90% jeho mastných kyselín je nasýtených, vďaka čomu je extrémne stabilný aj pri vysokých teplotách. Pri izbovej teplote je kokosový olej polotuhý, topí sa až pri 24 stupňoch Celzia. Preto je dobré, ak ho budete skladovať niekde v skrinke a nie v chladničke. Počas zimných mesiacoch sa teda môže stať, že bude príliš tuhý a bude ťažké vytiahnuť ho z nádoby.

Niekoľko nápadov ako ho pridať do varenia:

  • Varenie alebo vyprážanie: ak si varíte mäso, vajcia, ryby či zeleninu, pridajte 1-2 polievkové lyžice tohto oleja. Je vhodný aj na vyprážanie.
  • Pečenie mäsa: predtým, ako natriete kura koreninami, natrite ho kokosovým olejom.
  • Použite ho pri pečení: pri pečení môžete nahradiť bežný olej alebo maslo kokosovým olejom 1:1.

V osobitnom článku sme pre vás pripravili rôzne recepty z kokosového oleja nielen na varenie.

Kokosový olej vo forme kapsúl

Tento olej si možno zaobstarať aj vo forme kapsúl. Niekedy je to ešte lepšia voľba, napríklad pri cestovaní. Avšak, nevýhoda spočíva v tom, že kapsula obsahuje iba 1 gram odporúčaného množstva. Pravdou teda je, že ak chcete skonzumovať 30 ml (2 polievkové lyžice) oleja denne, tak by ste museli užiť až 30 kapsúl.

Výhody konzumácie kokosového oleja

  • okamžitý zdroj energie,
  • pomáha s chudnutím,
  •  zlepšuje spánok,
  • napomáha lepšie fungovať štítnej žľaze,
  • urýchľuje hojenie pokožky,
  • pomáha zbaviť sa celulitídy,
  • zmierňuje príznaky kŕčových žíl,
  • pomáha s liečbou artritídy i ochorením dýchacích ciest.

Nevýhody konzumácie kokosového oleja

  • môže poškodzovať pečeň,
  • konzumácia sa neodporúča ľuďom s alergiou na kokos,
  • obsahuje veľa nasýtených tukov,
  • nie je vhodný na využívanie v denno dennom varení či pečení, odporúča sa
  • striedať s inými olejmi,
  •  zvyšuje hladiny LDL cholesterolu,
  • malá využiteľnosť kyseliny laurovej pre naše telo,
  • málo výskumov

Výskumy ukázali aj to, že kokosový olej je najúčinnejší, keď v strave aspoň z času na čas nahrádza menej zdravé tuky, ktoré konzumujete oveľa bežnejšie. 

Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.