Ako paleontológovia objavili 110 miliónov rokov starý žalúdok

2870

V roku 2011 došlo k historickému objavu. V Kanade sa našla jedna z najzachovalejších dinosaurích múmii. Vedcom sa naskytla možnosť nazrieť do takmer nedotknutého obsahu žalúdka a zachovala sa aj pokožka a pancier.

Historický deň pre paleontológov

Shawn Funk pracoval dňa 21. marca 2011 ako zvyčajne v bani. Počas svojej dvanásťročnej praxe už párkrát pri kopaní narazil na fosílie dreva alebo ich skameneliny. V to popoludnie ale narazil na niečo oveľa tvrdšie ako okolité skaly. Jediné, čo videl, boli farebné hroty, ktoré sa tiahli pozdĺž vyhĺbenej jamy.

Funk okamžite informoval o zvláštnom náleze svojho nadriadeného. Spoločne neveriacky hľadeli na hnedé diskovité útvary, ktoré sa striedali so skalou. Netrvalo im dlho, kým pochopili, čo objavili. Kostry dinosaurov sa v tejto oblasti objavujú pomerne často, keďže tu v minulosti bolo morské dno. O náleze okamžite informovali geológa.

Nodosaurus textilis
Wikimedia Commonc, public domain, autor: R. Lull

Extrakcia dinosaura zo skaly

Pracovníci múzea začali ihneď pracovať na tom, aby kostru dinosaura dostali do múzea. Nakoniec zmenšili skalu obklopujúcu dinosaura na minumum. Posledné, čo museli v bani urobiť, bolo vytiahnúť skalu s dinosaurom von. To čo nasledovalo, všetkých prekvapilo. Pri vyťahovaní sa hornina rozbila a telo dinosaura sa rozpadlo na niekoľko kusov. Dôvodom bolo, že v skale sa nenachádzala iba kostra ale celé telo dinosaura. Dinosauria múmia bola rôsolovitá a preto neudržala tvar.

Nodosaur
Wikimedia Commons, CC BY 4.0

Pracovníci múzea sa snažili vzácny exemplár zachrániť a všetky úlomky zabalili do sadry a odviezli do múzea. Na rad prišla ďalšia práca. Viac ako 7000 hodín počas piatich rokov fosílnemy expert Mark Mitchell pomaly odhaloval kožu a kosti.

Nový druh dinosaurusa

Ide o doteraz neznámy druh dinosaura, ktorý nazvali nodosaurus. Pokožka, obsah žalúdka a pancier ostali takmer nedotknuté a v pôvodnom stave. Otázkou bolo, ako je to možné, že telo ostalo v takom zachovalom stave viac ako 110 miliónov rokov.

Sauropelta
Wikimedia Commons, CC BY-SA 2.0

Podľa vedcov môže za perfektnú mumifikáciu rýchle pochovanie tela dinosaura. V oblasti, kde sa našlo telo dinosaura, bolo v  minulosti more. Na pobrežie sa chodili občerstviť aj obrovské druhy dinsoaurov. Keď dinosaurus zomrel, dostali sa do jeho tela baktérie, ktoré vyplnili vnútro plynom. Takto mŕtvy dinosaurus plával na hladine, až kým sa nepotopil na dno do bahna. Konečenú prácu mumifikácie vykonali mineráli, ktoré sa dostali do pokožky a panciera a vytvorili nepriechodný obal.

Kde sa dnes exemplár nachádza?

Royal Tyrrell Museum
Wikimedia Commons, CC BY 3.0

Nodosaurus alebo aj dinosauria múmia sa dnes nachádza v múzeu Royal Tyrrell v Alberte v Kanade. Je sprístupnená verejnosti a je ústredným exponátom výstavy, ktorá poukazuje na význam spolupráce medzi ťažobnými spoločnosťami a paleontológmi. Len vďaka ich spolupráci sa vedci dostanú aj po také unikátne exempláre ako je nodosdaurus.

zdroj

 

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre