Aj vy túžite mať doma žiarivo biele záclony? Po pár rokoch používania to však už môže byť trošku problém. Závesy zvyknú časom zašednúť alebo zažltnúť, dôsledkom čoho stratia na atraktivite. Nemajte strach. Prinášame vám zopár užitočných rád, vďaka ktorým budú vaše záclony opäť žiarivo biele.

, Viete, ako správne prať závesy a záclony?

Starostlivosť o záclony a závesy

Vedeli ste, že pri správnom praní budú vaše závesy a záclony žiarivo biele mnoho rokov? Presne tak. Alfou omegou je šetrné pranie, ktorého teplota by nikdy nemala presiahnuť 30, maximálne 40 stupňov. Dôležitým bodom je tiež množstvo otáčok pri žmýkaní. Tých by malo byť čo najmenej.

 

• Namáčanie

Prvým krokom správneho prania závesov a záclon spočíva v ich namočení do studenej vody, do ktorej pokojne môžete pridať pomocníkov z kuchyne v podobe soli, sódy bikarbóny alebo kypriaceho prášku do pečiva. Takto namočené záclony nechajte vo vedre alebo vo vani najmenej hodinu, ale pokojne aj celú noc, a následne ich vyplákajte. A prečo sa používa práve studená voda? Dôvod je prostý. Práve tá z nich najlepšie dostane usadený prach a rôzne ďalšie nečistoty, dôsledkom čoho bude následné pranie jednoduchšie.

 

• Pranie záclon

Pri praní záclon je veľmi dôležité aj to, ako ich vložíte do práčky. Do bubna ich preto vždy vkladajte zložené, vďaka čomu predídete ich nadmernému pokrčeniu alebo prípadnému roztrhnutiu. Pre tento prípad sa odporúča aj sieťka na pranie, do ktorej môžete záclonu vložiť.

Bubon zároveň nikdy nenapĺňajte aj až po okraj. Záclona by pritom nemala zabrať viac než polovicu bubna práčky. Čo sa týka už samotného prania, voľte program na jemné prádlo, pričom ideálna je práve aj predpierka. Ako sme už spomínali, teplota by nikdy nemala prekročiť 40 stupňov Celzia a zvážiť by ste mali aj intenzitu žmýkania. Aj tu platí pravidlo, že menej je viac. Ideálnou voľbou je preto len krátky odstreďovací program s 300 až 400 otáčok.

 

• Prací prášok je dôležitý

Ako správne tušíte, voľba prášku je veľmi dôležitá. Siahať by ste pritom rozhodne mali iba po takých pracích prostriedkoch, ktoré sú na to určené. Odporúčame tiež použiť bielidlo alebo škrobenku, ktoré sa lejú do rovnakej priehradky ako aviváž. Záclony budú potom nielen, že žiarivo biele, budú po zavesení tiež držať perfektný tvar. Záclony nezabudnite zavesiť hneď po ich vyplákaní, vďaka čomu sa krásne natiahnu a vám tak odpadne práca s prípadným žehlením.

 

, Viete, ako správne prať závesy a záclony?

Náš tip: Chcete si zakúpiť kvalitný  nielen na pranie záclon a závesov nájdete aj v online drogérií myAustria.sk. E-shop s nemeckou a rakúskou drogériou je mimoriadne obľúbený najmä pre svoju vysokú kvalitu. Nájdete tu teda nielen , ale aj kvalitné čistiace prostriedky, hygienické potreby, kozmetiku či EKO drogériu.

 

Praktické rady na záver

Dosiahnuť žiarivú bielu farbu môžete aj vďaka optickému klamu. Použiť môžete napríklad modrý atrament alebo modridlo. Organzy alebo voálové záclony môžete prať rovnakým spôsobom ako tie klasické, tie jemné však odporúčame ešte mierne vlhké prežehliť na strednej teplote žehličky, na sušičku však rozhodne zabudnite a to isté platí aj pre aviváž či iné zmäkčovadlo – záclony by mohli chytiť žltý nádych.

 

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.