Jar je už za rohom a s ňou sa blíži prvé ukladanie semienok a zrniek do zeme. Avšak ešte predtým ako začnete svoj skleník alebo záhradku zapĺňať semenami a sadenicami, je potrebné zahájiť správnu jarnú prípravu, aby vás pri samotnej práci už nič neprekvapilo. Nechcete predsa naháňať všetko na poslednú chvíľu.

{Pressmaster} / Shutterstock.com

Čo všetko si teda musíte vopred pripraviť, aby vám vám vedela vaša záhrada krásne „zarodiť“.

 

  1. Výber sadeníc a semienok nenechávajte na poslednú chvíľu

Aby ste mohli začať s výsadbou, je potrebné najskôr mať čo zasadiť. Nakoľko je teraz komplikovaná a mimoriadna situácia, určite je vhodné si semienka objednať vopred, aby ste ich potom nemuseli s vypätím síl zháňať, prípadne byť úplne bez nich.

 

Nezabudnite si premyslieť, kde ste zasadili jednotlivé rastlinky minulý rok a vymeniť im miesto, aby ste predišli vysileniu živín pôdy a tiež napadnutiu prezimovanými škodcami.

 

  1. Všetko poriadne vyčistite

Pokiaľ chcete začať čoskoro sadiť, musíte mať vopred nachystanú pôdu na sadenie. Odborníci odporúčajú na to myslieť už na jeseň, pred príchodom prvých mrazov. Pokiaľ ste to ale nestihli, nemusíte mať hlavu v smútku. Vezmite vhodné náradie a upracte napadané lístie a burinu a pridajte novú vrstvu kompostu. Len dobre hnojená pôda môže živiť zdravé rastliny.

 

Ak sa chystáte sadiť do skleníka, venujte mu trocha času a riadne ho zvonka i zvnútra umyte, aby sa k rastlinkám dostalo čo najviac svetla. Pokiaľ nájdete v skleníku škodcov, krtkov alebo myši, zadovážte si účinné a záškodníkov vyničte skôr, ako budete potrebovať sadiť.

 

Vyčistite aj chodníky a skleník riadne vyvetrajte. Pokiaľ by boli sklo alebo rám na niektorých miestach mechanicky poškodené, opravte ich skôr, ako začne sadenie.

 

Očistite a umyte črepníky aj misky od predošlého použitia, aby ste predišli prenosu chorôb z predošlej výsadby.

 

  1. Urobte si plán výsadby

Niektoré rastliny či kvety potrebujú dlhšie vegetačné obdobie, a preto sa môžu sadiť už v zimných mesiacoch alebo veľmi skoro na jar. Ak ste tak ešte neurobili, pretože vám čas uberá nielen práca, ale aj starostlivosť o rodinu, vytvorte si zoznam toho, čo chcete sadiť aj s poznámkami, v ktorom mesiaci je potrebné jednotlivé druhy vkladať do zeme. Vďaka zoznamu na nič nezabudnete, pokiaľ teda nestratíte samotný zoznam 🙂

 

  1. Zbavte sa škodcov

Skontrolujte kvetináče z minulého roka a zbavte sa škodcov už teraz. Prezrite listy trvaliek, či na nich nezimujú larvy, slimáky alebo vošky. Ak sa vám nepodarí votrelcov vyzbierať, môžete použiť kvalitné , ktoré vás zbavia nevhodného hmyzu raz a navždy.

 

{Alexander Raths} / Shutterstock.com

 

  1. Nazbierajte si dažďovú vodu

Pokiaľ ste to ešte nikdy nerobili, určite vám zber tejto vody odporúčame. Nielenže ušetríte náklady na spotrebu, ale takýto zber je veľmi ohľaduplný k životnému prostrediu. Dažďová voda je takisto pre rastliny najvhodnejším variantom zalievania, pretože neobsahuje chlór, ani tak veľké množstvo vodného kameňa, s ktorým bojuje nejedna domácnosť.

 

  1. Vyskúšajte kompostér

Nie je to žiadna trendová záležitosť, ale rozumné hospodárenie s odpadom a jeho spracovaním. Organický odpad z vašej domácnosti predsa môžete premeniť na kompost a ďalej ho využiť na hnojenie záhrady. Okrem toho, že zmenšíte odpad na skládkach, vaša zelenina, ovocie či kvety budú mať výživnejšiu a zdravšiu pôdu. Založiť kompostér je vcelku jednoduché, avšak, ak si ho nechcete zakladať sami, môžete ho pokojne kúpiť a ďalej ho už len využívať.

 

  1. Dajte do poriadku záhradné potreby a náradie

Na to, aby ste sa mohli o záhradu správne starať, potrebujete vhodné a funkčné náradie. Ak sa oň staráte pravidelne a nenechávate ho špinavé, je možné, že vám bude slúžiť dlhé roky. Nechávať náradie neočistené môže dokonca vašim kvetom alebo plantám uškodiť, pretože do rezných rán dokáže  zaniesť nežiaduce baktérie. Preto je vhodné náradie čistiť nielen na jar, ale po každom použití.

 

Pokiaľ sa niektoré predsa len časom znehodnotilo a je už nepoužiteľné, kúpte si radšej nové. Aby to ale neohrozilo váš rodinný rozpočet, bude pre vás zrejme vhodné sledovať rôzne , vďaka ktorým dokážete jednotlivé potreby kúpiť v prijateľnejších cenách. Tak čím začnete prípravu?

 

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.