Po veľkom utrpení, mrazivých teplotách a ťažkých dňoch na mori, si môže 33-ročný Ross Edgleyo s čistým svedomím a oficiálne povedať, že dosiahol niečo naozaj veľké. Túto nedeľu sa po všetkých problémoch stal prvým človekom na svete, ktorý oboplával celé územie Spojeného kráľovstva.

Photo by youtube

1. júna začal tento muž svoju cestu pri pobreží Margate. A v nedeľu, po 157 dňoch na mori, sa vrátil na štart po vyčerpávajúcej 2 885 kilometrovej trase. „Bolo to také zvláštne,“ povedal Ross, keď už mal túto neuveriteľnú plavbu za sebou. S týmto jeho plaveckým dobrodružstvom, samozrejme, zlomil aj ďalší rekord. Už v 74. deň plavby sa mu podarilo prelomiť rekord za najdlhšiu preplávanú trasu v mori. Potvrdila to aj svetová plavecká asociácia. No ako to býva, táto sláva neprišla bez bolesti.

Photo by youtube
Photo by youtube

Okrem medúz či silných morských prúdov, ktoré plavca trápili, plával asi 12 hodín denne pričom spal len šesť hodín a častokrát ešte menej. Na krku sa mu otvorila rana, pretože si ho snažil chrániť iba vazelínou a páskou, čo však nemalo úspech. V jednom momente sa mu počas plávania dokonca začal rozpadať jazyk kvôli morskej vode. Je to stav, kedy sa začne z jazyka odlupovať pokožka. To mu veľmi sťažovalo jedenie aj tých najjemnejších jedál, ktoré väčšinou pozostávali z ovocia, rezancov, toastov, vajec, pečených bôbov či banánov.

Photo by youtube

Našťastie, so svojim utrpením nebojoval tak celkom sám. Počas 23 týždňov na mori spal plavec s tímom troch ľudí, ktorí sledovali jeho pokrok a podporovali ho. Keď mu ostávali necelé 2 kilometre do cieľa, viac ako 300 ľudí skočilo do vody a plávali spolu s ním, aby mu s jeho trápením trochu pomohli. Na mori však nebol sprevádzaný iba ľuďmi. Plával po boku tuleňov, veľrýb a delfínov. „Bolo to úžasné,“ povedal Ross.

Po piatich mesiacoch na mori sa mužove telo úplne zmenilo. Väčšinu svalovej hmoty nabral do ramien. Ross sa na danú tému vyjadril takto: „Mám ich hrubšie a silnejšie.“ Na druhej strane, stratil veľa svalov z nôh. Šľachy a väzy v nohách totiž od leta riadne nevyužíval.

Photo by youtube

Podľa Rossových slov je teraz jeho najväčším poslaním naučiť sa znova chodiť. 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.