Čo získate vďaka pravidelnej a kvalitnej starostlivosti o posteľnú bielizeň? Predĺžite jej životnosť, odstránite baktérie a zlepší sa vám kvalita pokožky. Stačí dodržiavať pár jednoduchých krokov.

 

Prečo prať obliečky pravidelne

Ako často periete obliečky? Posledné výskumy hovoria, že väčšina ľudí mení posteľnú bielizeň približne raz mesačne. A to je málo. Prečo? Do perín sa ukladajú neviditeľné kvapky potu, odumreté kožné bunky alebo prach. by ste mali meniť ideálne raz týždenne. Len tak zabránite šíreniu vírusov a baktérií.

Ustlanie a vetranie posteľnej bielizne

Máte vo zvyku ustlať posteľ hneď po prebudení? Radšej to nerobte a nechajte periny dostatočne vyvetrať. Paplóny a vankúše sú ráno teplé a vlhké. To je, bohužiaľ, ideálne prostredie pre baktérie. Vašej posteľnej bielizni urobí najväčšiu radosť tento postup:

 

 • Ráno otvorte okno dokorán a nechajte v miestnosti vymeniť vzduch.
 • Periny rozložte na posteľ, ale neustieľajte ju.
 • Posteľ usteľte pokojne až hodinu po vyvetraní.

Vetranie perín na čerstvom vzduchu

Pekné počasie zvádza k vetraniu perín vonku, na čerstvom vzduchu. V dňoch, kedy je horúco a vlhko, sa tomuto zveľaďovaniu domácnosti radšej vyhnite. Presne toto počasie hrá totiž do kariet množeniu baktérií a vírusov. Posteľnú bielizeň dávajte von predovšetkým keď svieti slniečko a mrzne.

Čistenie vankúšov a prikrývok

Pravidelné pranie posteľnej bielizne je dôležité, ale nezabúdajte ani na prikrývky a vankúše. Ako často by ste ich mali dôkladne vyčistiť? Aspoň štyrikrát do roka. Materiály, ktoré vyžadujú špeciálnu starostlivosť, odneste do čistiarne. Tam sa o ne správne postarajú.

Jednotlivé materiály a spôsob prania

Ako by ste mali prať obliečky z jednotlivých materiálov, aby sa nezničili?

 

 • perte pri nižších teplotách (40-60 °C) a odstreďujte pri malých otáčkach. V práčke im nechajte dostatok miesta, aby sa nepotrhali.
 • Bavlnené obliečky perte pri vyšších teplotách (60 °C) a vždy ich poriadne vyžehlite.
 • Saténové obliečky perte pri nižších otáčkach (40 °C) a nesušte v sušičke.
 • Obliečky z damašku perte pri nižších teplotách (40-60 °C) Pri sušení v sušičke zvoľte šetrný režim.
 • Flanelové obliečky perte na 40 °C.
 • Obliečky z mikrovlákna perte na 60 °C. Iste vás poteší, že ich nemusíte žehliť.

 

Nevynechajte ani novo zakúpené obliečky. Zbavíte ich tak zvyškových farieb a prachu z výroby. Vyperte ich na 40 °C (alebo podľa návodu) a nechajte dostatočne preschnúť.

Prací prášok alebo gél

Či si vyberiete prací prášok alebo gél, záleží len na vašich preferenciách. Jeden drobný rozdiel medzi nimi ale je.

 

 • Na škvrny lepšie funguje prací prášok.
 • Gél sa lepšie rozpúšťa vo vode. Túto vlastnosť oceníte predovšetkým ak máte tvrdú vodu.

 

Vždy používajte pracie prostriedky určené na konkrétny typ a farbu tkaniny. Len tak vám obliečky vydržia dlho krásne a ako nové.

Žehlenie

Vieme, že žehlenie patrí medzi najmenej obľúbené domáce práce. Ale nevyhýbajte sa mu. Vaša pokožka sa vám odvďačí, uvidíte. Žehlením z látky totiž odstránite baktérie a vírusy, ktoré sa do nej pri sušení dostali. Vždy sa riaďte pokynmi na ceduľke. Inak sa môže stať, že si vaše krásne obliečky nenávratne zničíte.

 

Želáme vám príjemné leňošenie a sladké sny.

 

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.