Mnoho mladých ľudí si myslí, že práve ich krajina je tá, kde „skapal pes“ a mladí ľudia nemajú mnoho príležitosti na trávenie voľného času. Je to ale naozaj tak? Existujú krajiny, ktoré sú na tom určite lepšie ako Slovensko ale aj také, ktoré by mohli o možnostiach trávenia voľného času pre mladých len snívať. Pozrite sa spolu s nami na život mladých ľudí v rôznych častiach sveta.

Španielsko

Spain fotografia

Mnoho mladých ľudí inklinuje práve k Španielsku. Veď koho by nebavilo teplo, párty pod holým nebom a nejaký ten alkohol? Študenti vyhľadávajú Španielsko aj vďaka Erasmu a možnostiam, ktoré ponúka Európska Únia .  Mladí ľudia to v Španielsku ale nemajú až také ľahké ako by sa mohlo zdať.  Táto krajina má dlhodobo najvyššiu mieru nezamestnanosti v Európe. Štatistiky pre mladých ľudí sú ešte horšie , nezamestnanosť mladých sa pohybuje okolo 40% a vie sa vyšplhať až na 56%, čo znamená, že polovica mladých ľudí má problém nájsť prácu.  Bez peňazí sa potom zabáva o čosi ťažšie.

 

Japonsko

Život v Japonsku je tvrdý nielen pre dospelých ľudí ale aj pre mladšie ročníky. Už od mladého veku sú Japonci tlačení k čo najlepším výkonom na stredných a následne vysokých školách. Od 3. ročníka na základnej škole sa de-facto končí „detstvo“ a mladí Japonci musia študovať naozaj tvrdo aby sa dostali na prestížnu strednú školu a následne na vysokú školu. Pravdou je, že ak sa na tieto školy dostanú tak prácu si nájdu pomerne jednoducho a system im zabezpečí miesto. Pracovné podmienky v Japonsku sú však dlhodobo kritizované a krajina patrí k  lídrom v počte samovrážd. Mladí ľudia majú napokon len mesiac letných prázdnin a týždeň jarných a zimných prázdnin, ktoré majú ale naplno využiť vypracovávaním domácich úloh.

Japan  fotografia

Peru

V Peru sa mladí ľudia bavia predovšetkým tancom a socializáciou. Väčšina škôl má vlastný tanečný tím a mladí ľudia sa stretávajú v miestnych kaviarňach aby si neskôr zahrali futbal. V kruhu rodiny a priateľov radi pozerajú televíziu a posledné roky sa stáva populárne surfovanie.

Peru fotografia

Fínsko

Podobne ako na Slovensku aj vo Fínsku je populárny alkohol. Mimo iného sa však Fíni radi vozia na skútroch a mopedoch a leto trávia na spoločných chatách, kde spoločne rybárčia alebo sa kúpu v miestnych riekach či jazerách. Fíni majú narozdiel od iných národov veľký zmysel pre financie a letná brigáda je braná veľmi vážne. Väčšina 14 ročných Fínov má letnú brigádu.

Finland fotografia

Keňa

Keňa je prevažne veľmi konzervatívna krajina. Mladí ľudia iba veľmi zriedka predstavia svoju romantickú známosť svojim rodičom počas strednej školy. Tínedžeri ale inak žijú bežný život mladých ľudí, stretávajú sa na spoločných aktivitách, bavia sa ale aj rebelujú voči vlastným rodičom. Mimo iného pomáhajú na statkoch, kedže Keňa je ešte stále prevažne rurálna.

Kenya fotografia

 

New York City

Byť tínedžerom v New York City a teda v hlavnom meste sveta znamená, že máte nekonečné možnosti. Možnosti spoznávať všetky kultúry, národnosti, ľudí a zúčastňovať sa na veľkom  množstve podujatí. Kto vyrastá v tejto metropole má záruku rozhľadenosti a nikto o ňom nemôže tvrdiť, že toho zažil málo. Na druhej strane veľké mesto prináša aj potrebu byť obozretný. Ísť sám hodiny mestskou hromadnou dopravou v noci chce guráž . Nie je výnimočné, že ako mladý človek uvidíte skočiť niekoho pod metro, za blbé vtipy o teroristoch napríklad počas požiarneho cvičenia môžete byť  napríklad vylúčený zo školy.

New York people fotografia

Ako ste sa mohli presvedčiť tínedžeri v rôznych kútoch sveta sú síce podobní ale možnosti a povinnosti sa rôznia. Ako by ste opísali Slovensko?

zdroje:

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.