Hoci je prítomnosť ušného mazu úplne normálna a dokonca pomáha chrániť zvukovody pred infekciami, všetci chceme mať uši čisté. Ak však používate vatové tyčinky na čistenie vnútornej strany uší, môžete si v skutočnosti poškodiť zdravie. Ukázalo sa, že existuje mnoho iných jednoduchých a zdravých spôsobov, ako zabezpečiť, aby vaše uši zostali čisté.

1. Znížte množstvo kofeínu.

Photo by BrightSide

Hoci nič vám ráno nepomôže lepšie sa prebudiť ako šálka horúcej kávy, jej príliš časté pitie môže vyvolať veľa mazu v ušiach. Ak si neviete predstaviť deň bez svojej šálky kávy, zvážte, či by ste nemali absolvovať mikrosací zákrok na odstránenie ušného mazu u odborníka. Ak chcete znížiť riziko vzniku nánosov ušného mazu, skúste postupne znižovať konzumáciu kofeínu.

2. Zahoďte vatové tyčinky.

Photo by BrightSide

Čistenie uší vatovými tyčinkami sa môže zdať ako najjednoduchší a najrýchlejší spôsob, ako sa zbaviť ušného mazu, ale v skutočnosti môže spôsobiť presný opak. Vatové tyčinky môžu podráždiť váš zvukovod a zatlačiť ušný maz späť dovnútra, čo značne sťaží jeho odstránenie. Namiesto používania vatových tyčiniek si uši umyte trochou mydla a osušte ich tenkým uterákom.

3. Vyskúšajte olivový olej.

Photo by BrightSide

Olivový olej má veľa zdravotných výhod a okrem hydratácie pokožky a ochrany pred srdcovými ochoreniami vám môže pomôcť udržať uši dlhšie čisté. Ak si raz týždenne dáte do uší trochu olivového oleja, zmäkčíte ušný maz a dokonca ho podporíte, aby sa prirodzene dostal z ucha von.

4. Dodržujte pitný režim.

Photo by BrightSide

Pitie dostatočného množstva vody je absolútne nevyhnutné pre vaše celkové zdravie a pohodu a môže vám tiež pomôcť udržať si čisté uši. Hydratácia stimuluje zvukovody a pomáha ich čistiť. A keďže pitie dostatočného množstva vody pomáha udržiavať rovnováhu tekutín, môže prirodzene pomôcť znížiť hromadenie ušného mazu.

5. Nečistite si vnútornú stranu uší.

Photo by BrightSide

Aj keď sa môže zdať lákavé čistiť si vnútornú stranu uší, v skutočnosti to môže spôsobiť viac škody ako úžitku. Odporúča sa čistiť len vonkajšiu časť, a ak nepracujete v špinavom alebo prašnom prostredí, na udržanie čistoty uší by mala stačiť každodenná sprcha a utieranie vonkajšej časti a oblasti za ušami vlhkou handričkou.

Zdroj

Ahojte, volám sa Barbora a som študentkou informatiky na Masarykovej univerzite v Brne. Rada objavujem nové veci, športujem, trávim čas v prírode a nepohrdnem ani dobrým jedlom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.