Jednou z hlavných výhod digestora je, že pomáha zbaviť vzduch nepríjemných výparov, ktoré vznikajú pri varení. Digestor je skvelým pomocníkom na udržanie sviežej a čistej kuchyne. Okrem toho digestory môžu tiež pomôcť zabrániť tvorbe plesní. Pleseň sa zvyčajne vyskytuje v teplých a vlhkých podmienkach, takže udržiavaním  chladného a suchého vzduchu vo vašej kuchyni môžete zabrániť vzniku plesní.

Existujú rôzne typy digestorov. K základným druhom patrí ostrovčekový digestor, komínový digestor, podskrinkový digestor, vstavaný digestor, výsuvný digestor, zabudované digestory vo varnej doske.

Ako si vybrať digestor do kuchyne?

Pri výbere digestora do kuchyne je potrebné mať na pamäti 3 premenné: recirkulácia, odťah a spätná klapka digestora.

Recirkulácia

Recirkulácia sa bežne používa v bytových domoch a panelových domoch, kde nie je povolený odvod do komína. Pri recirkulácii sa využívajú uhlíkové filtre, cez ktoré sa prefiltrovaný vzduch vracia čistý späť do miestnosti. Digestor je pri recirkulácii mierne hlučnejší a má o niečo nižší výkon ako v režime odťahu.

Odťah

Digestory s režimom odťahu odvádzajú paru von z miestnosti cez odťahové potrubie, komín, prípadne vetraciu šachtu. Odťahové potrubie by malo byť čo najkratšie s čo najmenšími ohybmi, aby nebránilo správnej funkcii digestora. Priemer odťahového potrubia by mal byť rovnaký, ako priemer vývodu odsávača pár.

Spätná klapka

Digestory s režimom odsávania používajú spätný ventil, aby sa do miestnosti nedostal studený vzduch. Spätný ventil je vložený na výstupe odsávača pár a pomáha udržiavať konštantnú teplotu v miestnosti. Tým, že spätný ventil zadržiava studený vzduch vonku, pomáha šetriť energiu.

Užitočné tipy na záver

Na umiestnení varnej dosky záleží

Ak uvažujete nad tým, že by ste si do kuchyne zaobstarali odsávač pár, mali by ste mať na pamäti niekoľko vecí. Najprv zvážte, kde máte varnú dosku. Od toho bude závisieť výber vhodného odsávača pár. Odsávač by ste mali umiestniť nad varnú dosku, pričom odsávač pár musí byť o niekoľko centimetrov dlhší ako varná doska.

Dodržte odporúčanú vzdialenosť medzi varnou doskou a digestorom

Čo sa týka vertikálnej vzdialenosti digestora od varnej dosky, optimálna vzdialenosť je 65 cm. Majte na pamäti tieto veci a určite si vyberiete ten správny digestor do vašej kuchyne.

Pravidlo o výkone digestora

Bez ohľadu na to, akú veľkú kuchyňu máte, výkon odsávača pár by mal byť aspoň 10-krát väčší. To zaistí, že váš digestor bude môcť dostatočne vetrať priestor a odstrániť akýkoľvek dym alebo pachy z varenia. Ak máte veľkú kuchyňu, možno budete potrebovať ešte výkonnejší digestor, aby bol vzduch čistý a príjemný. Vyberte si správny výkon odsávača pár pre vašu kuchyňu, aby vyzerala a voňala čo najlepšie.

Nezabudnite zohľadniť hlučnosť

Hlučnosť odsávača pár sa u kvalitných modelov pohybuje medzi 45 až 50 decibelmi. Ak hladina hluku vášho odsávača pár presahuje hornú hranicu 60 decibelov, mali by ste zvážiť jeho výmenu. Digestory s nižšou hlučnosťou sú efektívnejšie a pomôžu udržať vašu kuchyňu príjemnú.

 

 

 

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.