Očakávate nový prírastok do rodiny? Alebo vás unavuje rodinná tlačenica vzadu po každej jazde autom? Potom pravdepodobne hľadáte nové rodinné auto. Poradíme vám, ako si vybrať ten správny model, ktorý vám vydrží mnoho rokov.

Stanovte si priority

Aké základné parametre by mal spĺňať nový štvorkolesový člen rodiny? Každý z nás má iné potreby. Ak plánujete cestovať autom na dlhé dovolenky, oplatí sa zamerať na dostatok priestoru a nízku spotrebu. Je pre vás najdôležitejšie ľahko sa pohybovať po meste? Potom bude stredne veľké auto s automatickou prevodovkou pre vás to pravé orechové.

Zdroj obrázku: hedgehog94 / Shutterstock.com

Pri výbere nového auta si najprv odpovedzte na týchto pár otázok:

 • Aký je váš rozpočet na auto? Siahnete po novom aute alebo si vystačíte s ponukou autobazáru?
 • Na čo budete auto primárne využívať? Na jazdu mestom alebo dlhé cesty?
 • Čo všetko plánujete v aute prevážať? Kočík alebo rovno štyri horské bicykle?
 • Uvažujete už o prírastku do vašej rodiny? Potom nemá zmysel kupovať štvorkolesového šporťáka.
 • Aké autá sa nám vlastne páčia?

Kufor, kufor a znovu kufor

Bez ohľadu na vaše priority, priestranný kufor je jednou zo základných požiadaviek. Podľa typu batožinového priestoru autá rozdeľujeme na:

 

 • Hatchback

Pri tomto type kufru otvorením šikmej zadnej časti auta sa otvorí celý priestor kufra. Nemusíte sa za ničím naťahovať a máte prístup ku kompletnému batožinovému priestoru.

 

 • Sedan

Batožinový priestor je úplne oddelený. Kufor je tiež hlbší a menej prístupný. Sedan má výhodu pri extrémnom chlade alebo v horúčavách, keď sa pri otváraní nedostane do zvyšku auta nechcená klíma.

 • Liftback

Pri tomto type nie je zadná časť taká šikmá, vďaka tomu sa ľahko dostanete ku kočíku alebo nákupu. Kufor je viac oddelený od zvyšku auta. Liftback má to najlepšie z hatchbacku aj sedanu.

Kde si môžete zohnať auto?

Kým v minulosti sa rodinné autá hľadali predovšetkým v autobazáre najmä kvôli cene, dnes môže byť rozhodujúcim faktorom ich dostupnosť. Vzhľadom na nedostatok komponentov a celkovú obmedzenú ponuku je autobazár možnou záchranou.

Auto z autobazáru alebo inzerátu

Máte obavy z nákupu z druhej ruky, najmä kvôli spoľahlivosti a bezpečnosti ojazdeného auta? Potom sa oplatí urobiť seriózny prieskum. Auto hľadajte iba v renomovanom autobazáre. Ak sa rozhodnete pre súkromný inzerát, dôkladne si ho prečítajte a preverte.

Ako kupovať auto z druhej ruky

Vozidlo z druhej ruky by malo mať vždy starostlivo vyplnenú servisnú knižku a všetky príslušné dokumenty. Neváhajte pozvať na kúpu niekoho, kto pozná autá alebo aj časom overeného automechanika. Potom sa nemusíte obávať kúpy z autobazáru, a môžete ušetriť nielen veľa peňazí, ale i času.

 

Tip: Pouvažujte aj nad spotrebou vášho nového auta. Chcete investovať do dieselového motora, ktorý má vyššie obstarávacie náklady, ale lacnejšiu prevádzku? Alebo vsadíte na benzínový motor, ktorý je lacnejší, ale náchylnejší na poškodenie?

SUV alebo kombi?

Základnými parametrami rodinného auta sú priestrannosť, bezpečnosť a pohodlie. Najvhodnejšími karosériami sú teda automobily typy MPV, SUV alebo kombi.

Aký je v nich rozdiel?

 • SUV

SUV je skratka z angličtiny – sport utility vehicle, čo v slovenskom preklade znamená športové úžitkové vozidlo. Tento typ auta má vyššiu karosériu a ľahko do neho posadíte celú rodinu. Dokáže si poradiť aj s náročným terénom, vďaka čomu je ideálny pre dobrodruhov.

 

 • MPV

MPV alebo multi-purpose vehicle je označenie viacúčelové vozidlo alebo minivan. Pri tomto type si zamilujete jeho veľký vnútorný priestor a možnosť meniť počet sedadiel. Ideálne auto pre veľkú rodinu, ktorá sa nechce obmedzovať v pohodlí.

 

 • Kombi

Je to klasicky nízke auto, ale stále má veľkorysý batožinový priestor.

 

Bezpečnosť na prvom mieste

Prieskum ukazuje, že vyššie a robustnejšie typy automobilov zaistia rodine väčšie bezpečie. Vďaka vyššiemu podvozku sú lepšie chránené pred možným nárazom. Uvedomte si však, že budete musieť pomôcť malým deťom pri nastupovaní alebo vystupovaní. A že dnešný nárast výskytu modelov SUV v mestách znamená aj dlhé hľadanie vhodného miesta na parkovanie.

 

Tip: Informujte sa o možnosti vypnutia airbagu v prípade prepravy vášho dieťaťa na prednom sedadle. Takýto náraz airbagu môže byť dokonca fatálny. Preto je lepšie nosiť autosedačku na zadnom sedadle a na skontrolovanie dieťaťa napríklad pridať špeciálne zrkadlo.

 

 

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.