To, že má cvičenie preukázateľne pozitívny vplyv na zdravie snáď netreba nikomu pripomínať. Existujú však aj aktivity, ktoré môžu na prvý pohľad pôsobiť nezdravo ale v skutočnosti majú aj pozitívny vplyv na niektoré oblasti našich životov.  Čím samozrejme nechceme naznačiť, že ide o ultimátne „hacky“ na vaše zdravie ale aspoň nebudete mať tak hrozné výčitky keď ich budete praktikovať.

 

Žuvanie žuvačky

Prežúvanie je veľmi obľúbenou aktivitou ľudí už od nepamäti, žuvali už starí Rímania keď tiahli do vojny a žuvať žuvačku sa odporúča aj dnešným študentom keď „tiahnu“ pre lepšie výsledky.  Žuvanie totiž zlepšuje pamäť aj pozornosť (1,2)  . Ľudia, ktorí počas štúdie prežúvali dosiahli lepšie výsledky v krátkodobej pamäti ale aj v tej dlhodobej.  Žuvanie rovnako napomáha bojovať so stresom kedže redukuje hormón stresu – kortizol. Prečítajte si aké ďalšie účinky môže mať žuvačka na vaše zdravie.

žuvačka

 

Hranie videohier

“ Kto sa hraje nezlobí“ a nielenže „nezlobí“ ale očividne sa vie aj lepšie rozhodovať.  Hráči  videohier sa podľa štúdie vedia lepšie rozhodovať a tí, ktorí sa venujú strategickým hrám aj lepšie učiť. (3) 

Videohry

 

Nadávanie

Ak niekedy potrebujete „vypustiť páru“ ako Gordon Ramsay len smelo do toho. Podľa štúdie vám nadávanie môže pomôcť redukovať stres  a dokonca zvýšiť odolnosť na bolesť (4) . Tak keď si pri tréningu potrebuješ zanadávať smelo do toho . Avšak, odporúčame prázdne fitko alebo také kde máš domáce podmienky.

Gordon Ramsay

Spánok

V motivačnej literatúre a citátoch  sa často dozvedáme o  skorom rannom vstávaní ako o recepte na úspech. Povedzme si ale úprimne, každý z nás je iný a vôbec nezáleží na tom či dáš tréning doobeda alebo poobede.  Dôležité je, či máš dostatok energie a si oddýchnutý .  Dokonca podľa štúdie sú ľudia, ktorí vstávajú priskoro náchylnejší na srdcové ochorenia. A ak si nestiíhate pospať ráno môžete si dať šlofík poobede. (5) 

sleep photo

Grganie

Grgnutie je niečo, čo je v našej kultúre považované za neslušné . V iných kultúrach je také grgnutie považované za prejav vďačnosti . V skutočnosti sa nám vďaka grgnutiu uvoľňuje nadbytočný vzduch a plyny, ktoré nemajú v žalúdku čo robiť ! Ide o prirodzenú prevenciu pred pálením záhy a tráviacimi ťažkosťami.

 

 

Preskočenie sprchovania

Pravdepodobne sa sprchujete každý deň.  Nechceme vám radiť aby ste sprchu vynechali nadobro to určite nie. Avšak, občasné vynechanie pravidelného sprchovania sa ukazuje ako veľmi vhodné a zdravé.  Sprchovanie v horúcej vode totiž k suchej pokožke a môže spôsobiť tvorbu vrások.  Preskočením sprchy dávate pokožke možnosť vytvoriť  dobré baktérie a obnoviť tvorbu prirodzeného mazu, ktorý chráni.

Sprchovanie

Studená sprcha

Ak sa nebojíte skúšať nové veci a výzvy určite vám doporučujeme studenú sprchu. Studená voda totiž zlepšuje obeh krvi a zvyšuje hladiny antioxidantu menom glutation, ktorý sa stará o ostatné antioxidantny a udržuje ich v ich optimálnej hladine.  Rovnako studená voda znižuje krvný tlak a posilňuje imunitný systém.  Niektoré štúdie naznačujú, že sprchovanie studenou vodou môže aktivovať spaľovanie tuku (6) .

 

zdroj

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.