S príchodom chladných dní sa mení aj typ oblečenia, ktoré svojim detičkám obliekate. Nastupuje sezóna, kedy vyťahujete zimné oblečenie pre bábätko  a do hry vstupujú detské pančuchy, svetríky, čiapky či bundy. Dnes je ponuka zimného oblečenia pre deti široká a obchody plné rôznych zimných kúskov. Ako to však bolo v minulosti? Ako sme obliekali deti na zimu v minulých storočiach?

Menej bolo viac

Dnes nájdete v obchodoch či supermarketoch zimné oblečenie pre bábätko ale aj pre staršie detičky doslova „od výmyslu sveta“. Ponuka a aj dostupnosť oblečenia je skutočne široká. Či už hľadáte zimné pančuchy pre bábätko alebo detské pančuchy, máte istotu, že na výber budete mať z rôznych materiálov, farieb, vzorov či prevedení. V minulosti však takýto výber nebol samozrejmosťou.

Naše staré mamy si určite ešte pamätajú, ako poctivo štopkali deravé detské pančuchy či ponožky. Neexistovali obchodné domy a nákupné centrá, kde by sa ihneď dali zohnať náhradné pančušky pre bábätko. Oblečenie pre bábätko či pre staršie deti sa dávnejšie v minulosti vyrábalo doma z dostupných materiálov a väčšinou len v jednom kuse. Ak sa zničilo, nevyhadzovalo sa, ale štopkalo, zošívalo či opravovalo. A zachovalé kúsky neskôr dedili mladší súrodenci. Možno aj vďaka tomu malo oblečenie v minulosti inú hodnotu, než má dnes.

 

Dnes kategória oblečenie pre bábätko na zimu pozostáva z rôznych kúskov, ako napríklad teplý overal, kombinéza, teplé detské pančuchy, svetríky, zimná bundička, teplé nohavice, čiapočka, rukavice a podobne. Úprimne si však povedzme, aj oblečenie pre bábätko dnes už podlieha módnym trendom, a tak doma môžete mať aj niekoľko viacerých kúskov rovnakého typu oblečenia. Zoberte si už len také detské pančušky prípadne pančušky pre bábätko. Koľko ich doma máte?

Minulé aj súčasné zimné kúsky detského oblečenia

Do kategórie zimné oblečenie pre bábätko a deti rozhodne patria aj kúsky ako zimné bundy, teplé nohavice, svetre, čiapky, šály či rukavice. Určite si viete vybaviť typické pestrofarebné až neónové zimné bundy typické pre 80-te roky. Výnimkou neboli ani doma štrikované či háčkované svetre, šály, čiapky a rukavice v rôznych vzoroch a farbách. Tieto typické svetre k 80-tym rokom doslova patria – hrubé a teplé, v rôznych zaujímavých vzoroch, štýloch a farbách, ktoré by sme dnes už nazývali retro svetríkmi.

K zimnému oblečeniu pre deti patrila aj stále patrí kombinéza. Vedeli ste, že kombinéza bola predstavená už na začiatku 20. storočia? Najskôr pre chlapcov a neskôr aj pre dievčatá. Typickým kúskom zimného oblečenia pre deti z minulosti je aj štrikovaná vesta či štrikovaný nákrčník, ktorý sa obliekal pod bundu a chránil krk dieťatka pred zimou.

 

Tak ako aj v minulosti, tak aj dnes, tajomstvom správneho obliekania detí počas zimných mesiacov je vrstvenie. Spodná bielizeň, detské pančuchy, ponožky, teplé nohavice či kombinéza, pulóver, svetrík a zimná bunda sú základom. Nezabudnite ani na čiapku, šál a rukavice. Samozrejmosťou sú aj kvalitné a teplé zimné topánočky, ktoré budú chrániť pred chladom a vlhkom. Pre tých najmenších je okrem kategórie zimné oblečenie pre bábätko povinnou výbavou aj fusak, bez ktorého sa na zimných prechádzkach v kočiari nezaobídete.

 

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.