Peniaze pomáhajú prežiť život taký, aký si vysnívate, pokiaľ ich zarábate dostatok. Zatiaľ čo väčšina z nás žije tak, aby aspoň raz do roka si mohla dopriať dovolenku, tak iní sa majú o poznanie lepšie. A aj keď možno pracujú rovnako veľa ako vy, tak dokážu ušetriť viac. Ak však budete dodržiavať týchto 14 pravidiel, tak sa vám to taktiež podarí.

Šikovné zapájanie sa do súťaži

Niekedy nás zapájanie sa do súťaži stálo čas alebo peniaze ak ste museli poslať SMS.  Vďaka internetu sa jedinou podmienkou stáva váš like alebo komentár. Náklady na výhru sa tak dramaticky znižujú. O čo viac existujú na slovenskom internete ( aktuálne viac ako 100 súťaží) !

Pravidlo 24 hodín

Milionári sa pevne držia tzv. 24-hodinového pravidla. Ide o to, že pred uskutočnením drahého nákupu si to dobre premyslia a dajú si čas na rozmyslenie aj jeden deň. Impulzívne nákupy sa odvíjajú od emocionálneho spúšťača a sú často zbytočné. V prvom rade sa opýtajte sami seba otázku či to chcete alebo potrebujete.

Hotovosť

Bezhotovostné platby sú vzhľadom k obsahu peňaženky dobré riešenie, ale nie sú príliš priateľské k poplatkom, ktoré sú s nimi spojené. Ľudia, ktorí míňajú strategicky, preto uprednostňujú hotovosť pred kartou, a to najmä za menšie nákupy. 

Nastavte si rozpočet a držte sa ho

Znie to ako klišé, ale nastavením jasného rozpočtu v deň výplaty a jeho dodržaním dokážete ušetriť veľa peňazí. Urobte si čestný audit príjmy verzus výdavky a obmedzte svoje osobné výdavky. Finanční experti to nazývajú metódou zostavovania rozpočtu 50/30/20. (50% nevyhnutné výdavky, 30% zábava, 20% šetrenie a investície)

 

Zľavy a zľavové portály

zlavovy portalAk viete aký sortiment chcete kúpiť skúste si prejsť najskôr ponuku akcií na zľavových portáloch ako . Nájdete tam stovky aktuálnych zliav a zľavových kódov, ktoré môžete využiť v známych slovenských internetových obchodoch.

Výdavky na veci, ktoré vám pomôžu zarobiť

Aby ste ušetrili peniaze, nemusíte byť nešťastní. Sústreďte sa na zaručené dlhodobé investície. Napríklad na nakupovanie, ktoré je vhodné aj do vašej práce, dokáže zvýšiť celkovú zárobkovú silu. 

Investujte do služieb, ktoré vám ušetria čas

Podľa firmy Business Insider sa bohatí ľudia nevyhýbajú službám, ktoré im môžu ušetriť čas či duševné utrpenie. Zameriavajú sa skôr na investovanie než na výdavky. Medzi také patrí napr. doručenie potravín do domu, využitie služieb práčovne alebo prenájom pomerne drahého pracovného priestoru poblízku. Tieto služby síce môžu stáť viac, ale dávajú vám viac času na to, aby ste robili veci, vďaka ktorým budete šťastní.

 

Neoceniteľné skúsenosti

Milionári žijú okázalý životný štýl a to preto, že uprednostňujú výdavky na vlastné obohatenie sa skúsenosťami, ktoré dokážu skvalitniť život a zdravie. 

Najprv účty, potom odpočinok

Svoje účty splatia čo najskôr, najčastejšie prvý deň a tak, aby potom mali lepší prehľad o svojich peniazoch, čím tým si vedia naplánovať kde a koľko peňazí minú na vlastné slasti.

 

Nákupný zoznam

Záujem o vecí, ktoré nie sú v predaji, však nemusí nevyhnutne znamenať úsporu peňazí. Lukratívny predaj vás nakoniec prinúti minúť oveľa viac, ako by ste mali. A kúpite veci, ktoré ste vôbec nepotrebovali. Ľudia, ktorí to vedia s peniazmi, radia vopred si naplánovať nákupný zoznam a aj svoje veľké nákupy.

 

 

Investujte do vecí, ktoré vás robia šťastnými a zdravými

Nákup vecí, vďaka ktorým praktizujete svoj koníček, je úplne v poriadku. Mali by ste totiž aspoň raz za čas investovať do niečoho, čo vás urobí šťastnými a najlepšie je, ak vás urobí navyše zdravými.

Dni kedy neminiete peniaze

Ľudia, ktorí sú dobrí v sú tiež schopní ovládať svoje nutkanie zbytočne míňať peniaze. Skúste stráviť aspoň jeden deň do týždňa alebo víkend bez toho, aby ste si niečo „nepotrebné“ kúpili.

Aj drobné sa rátajú

Nie každý má rád drobné. Akonáhle vám spadne do tašky minca, tak zväčša na ňu zabudnete. Ale myslíte na to, že každý zachránený cent je zarobený cent! Túto zmenu si zaužívajte a mince následne využívajte napríklad na kúpu kávy, čím sa vaše denne výdavky budú minimalizovať.

Opravte veci predtým, ako ich vyhodíte

Takto sa žilo kedysi. Ľudia si kúpili jednu vec, ktorú mali aj niekoľko desaťročí. Po pokazení nekupovali novú, ale tú starú si jednoducho opravili a fungovali ďalej. Či už ide o topánky, mobil alebo práčku. Ak budete veci opravovať, dokážete tým tiež nielen peniaze, ale aj planétu.

 

 

 

 

 

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.