Slovenská republika podobne ako tá Česká čelí problému s nedostatkom zdravotníckych pomôcok. Asi najčastejšie sa momentálne spomínajú ochranné rúška.  Ako sa nosí ochranné rúško sme si už hovorili ale čo ako ho nemáte? V takom prípade ho už pravdepodobne za rozumnú cenu na Slovensku nekúpite kedže ich nedostatkom trpia aj samotní lekári a zdravotnícky personál. Môžete si ale ochranné rúško na tvár vyrobiť doma . Tu je niekoľko postupov.

 

 

ochranné rúška

Obsah článku

Vhodný materiál na výrobu ochranného rúška

Ak ste narazili na rôzne návody na výrobu ochranných rúšok na internete a neviete, či je rozdiel ak si rúško vyrobíte z trička alebo PET fľaše možno vám pomôže nasledujúca štúdia vedcov z Cambridge, ktorí testovali rôzne domáce materiály a ich schopnosť zachytávať častice o veľkosti 1 mikrón. Samozrejme najlepšie obstála klasické chirurgické rúško, ktoré zachytilo až 97% častíc. Nasleduje rúško vyrobené z vrecák od vysávaču, kuchynské utierky alebo napríklad tričko vyrobené zo zmesy bavlny. Každý materiál zachytil viac ako 50% častíc o veľkosti približne 1 mikrón.

 

 

Domáce masky a ich efektivita

Následne sa vedci pozreli na efektivitu materiálov voči časticiam o veľkosti 0,02 mikrónu a teda 5x menšie ako je koronavírus COVID-19 . V priemere materiály zachytili len o 7% menej častíc ako v predošlom teste .  A všetky materiály zachytili najmenej 50% všetkých častíc .

MateriálPercento zachytených častíc o veľkosti 1 mikrón
Chirurgické rúško97%
Vrecká do vysávača95%
Zmes bavlny74%
Tričko zo 100% bavlny69%
Antibakteriálna obliečka na vankúš65%
Šál62%
Bežná návliečka62%
Ľanový materiál60%
Hodváb58%

Pre viac zaujímavých článkov nás sledujte na FB

zdroj

Ako si vyrobiť ochranné rúško na tvár doma

Efektivitu daných materiálov máme za sebou, môžme sa teda pozrieť na jednotlivé návody ako si vyrobiť vlastnú ochranu na tvár doma v závislosti od toho akým materiálom disponujete.
ako si vyrobit rusko

Ochranné rúško z  vrecka do vysávača

Ako nám naznačuje výskum vyššie je zrejme, že látkové vrecko do vysávača je to najlepšie, čo môžete na výrobu ochranného rúška na tvár použiť. Ako na to si môžete pozrieť napríklad v tomto videonávode

 

Rúško z papierovej kuchynskej utierky

Nasleduje ochranná maska z papierových kuchynských utierok . Budete potrebovať 1-2 kusy papierovej utierky, gumičku a základné šicie potreby. Postupným preložením utierky dosiahnete harmonikový tvar na ktorý z oboch koncov prichytíte gumičku. Viac vo videu

Rúško z trička

Máte po ruke staré tričko? Skvelé to je takmer všetko čo budete potrebovať.  Potrebujete ešte gumičku alebo šnúrky.  Ide o veľmi jednoduché riešenie, ktoré vám určite pomôže ak nemáte potrebné suroviny na iný postup.

rúško na tvár z trička
Jednoduchý spôsobom ako si vyrobiť rúško zo starého bavlneného trička. Stačí odstrihnúť rukáv a a navliecť šnúrky. Zdroj FB / Petr Chadim

Rúška z látky

Nasledujú rôzne druhy látok. Pre látkove rúško sa môžete obrátiť na zručnejšieho známeho alebo si môžete jedno také ušiť aj sami. Viacero módnych návrhárov si pripravilo návody ako si svojpomocne ušiť látkove rúško na tvár.  Postup je to už o niečo zložitejší.

Budete potrebovať:  Nový bavlnený materiál v rozmere 1 x 20x20cm  a 2 x 3,5x100cm

Postup:

 

Ochrana z PET fliaš a iné hlúposti

Samozrejme sa nemôžme čudovať, že popri užitočných návodoch od dizajnérov a video blogerov na internet pribúdajú aj návody na výrobu ochrany z umelo-hmotných PET fliaš. Takáto ochrana nemá efektivitu žiadnu a docielite ňou akurát tak virálny efekt na internete ak si vás náhodou niekto odfotí.

Nemáte rúško? Skontrolujte si auto lekárničku

Niektoré druhy autolekárničiek môžu obsahovať aj ochranné rúško na tvár. Sú zrejme však výnimkou ako pravidlom. Každopádne ak ho nenájdete v tej vašej je možné, že vám poskytne aspoň obväzy, gázy alebo šatky vďaka ktorým si môžete rúško vyrobiť.

Prečítajte si tiež: Ako si vyrobiť vlastnú dezinfekciu na ruky

Často kladené otázky

Ak vás zaujíma viac informácií, nezabudnite sa o svoje otázky podeliť v komentároch a my ich doplníme do článku.

Kde kúpite rúško?

Ak to čítate v dobe pandémie COVID-19 tak vedzte, že rúška sú stále nedostatkový tovar. Avšak, stále pre menej zručných jedincov existujú možnosti kde si rúško možno kúpiť. Mnoho predajcov sa však priživuje na momentálnej pandémii a preto odporúčame týchto predajcov nepodporovať a radšej si vyrobiť rúško doma alebo objednať zo zahraničia .

Dá sa rúško ušiť aj bez stroja ?

Samozrejme ochranné rúško sa dá vyrobiť aj bez stroja. Vyššie spomenuté návody vám s tým pomôžu . Šijací stroj potrebujete ak chcete rúško trvácnejšie ale vo všeobecnosti pre vlastnú jednorázovú potrebu určite nepotrebujete šijací stroj.

Ako ušiť rúško pre deti?

Medzi rúškom pre dospelého človeka a dieťa nie je takmer žiaden rozdiel až na jednotlivé veľkosti, ktoré by ste mali prispôsobiť veku dieťaťa. Kľudne využite jeden z video návodov na výrobu rúška pre dospelého a prispôsobte rozmer vášmu dieťaťu alebo si ho môžete ušiť spolu s vašimi deťmi podľa tohto video návodu alebo si pozrite tento podrobný článok, ktorý sa zaoberá ako ušiť rúško pre dieťa .

Výroba rúška

Ako sa líšia profesionálne vyrábané rúška od tých, ktoré si ušijete doma? Základom je netkaná látka, ktorá poskytujte lepšie filtrovanie bakterií. Na jej výrobu sa používa predovšetkým polypropylén. Ďalšie vhodné materiály sú ale aj polystyrén, polykarbonát, polyetylén. Vyrábajú sa jedednovrstvové, dvojvrstvové až po najúčinnejšie trojvrstvové rúška.  Po výrobe prechádzajú rúška testovaním a to až v 5 rôznych testoch. Ide o tieto testy :

  1. Schopnosť zachytiť baktérie
  2. Schopnosť zachytiť častice
  3. Schopnosť prepúšťať vzduch a kyslík
  4. Odolnosť na tekutiny vrátane krvi
  5. Odolnosť voči ohňu (ako rýchlo sa maska dokáže zapáliť) (zdroj)

Výrobný proces môžete vidieť vo videu

Upozornenie

Domácke rúška nie sú v žiadnom prípade náhradou za zodpovedné správanie a dodržiavanie hygieny. Ide len o preventívne opatrenie, ktoré v žiadnom prípade nemá účinnosť 100% . Nosenie rúška vám nezaručí, že vírusom nenakazíte svoje okolie alebo ono nenakazí vás. Najlepšou možnosťou je stále, čo najväčšia izolácia do svojho okolia a zodpovedné správanie .

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.