Dobré  kúpeľnové zrkadlo je súčasťou mnohých izieb. Najmä v kúpeľni by nemalo v žiadnom prípade chýbať. Kúpeľňové zrkadlá predstavujú kombináciu štýlu a funkcie zároveň a môžu mať veľký vplyv na neraz malý, ale veľmi dôležitý priestor akým je vaša kúpeľňa. Niektoré zrkadlá majú moderné vybavenie, napríklad LED diódy alebo dokonca zabudované hodiny. Zrkadlá sa môžu javiť ako jednoduché veci, ale ich výber je niekedy zložitý. Pozrime sa spolu na to, čo by sme pri výbere zrkadla mali zvážiť a ako vybrať to najlepšie zrkadlo do kúpeľne!

Majte na pamäti štýl svojej kúpeľne a doplnky

V prvom rade by ste mali pamätať na štýl svojej kúpeľne. Nie každé zrkadlo, ktoré nájdete, sa hodí do akejkoľvek miestnosti. Ak je vaša kúpeľne tradičnejšia, siahnite po väčšom zrkadle, ktoré pripomína nadčasovú tradíciu. Ak je vaša kúpeľňa modernejšia, zvoľte bezrámové zrkadlo s množstvom technických funkcií  alebo niečo neobvykle tvarované. Následne môžete k zrkadlu zladiť aj vaše kúpeľňové doplnky .

 

Výber veľkosti a umiestnenia  kúpeľnového zrkadla

Na veľkosti kúpeľňového zrkadla záleží. Tá sa dovíja od toho, kde chcete mať svoje zrkadlo umiestnené. To vám následne pomôže vykonať správne meranie vášho priestoru a zvážiť aj samotnú estetiku.

Väčšina kúpeľňových zrkadiel je umiestnená nad umývadlom. Zrkadlo však môže byť umiestnené aj niekde naboku alebo za umývadlovou skrinkou.

Keď ste už rozhodnutí, kde chcete umiestniť svoje zrkadlo, zmerajte svoju umývadlovú skrinku alebo samotné umývadlo v kúpeľni. Ich šírka bude určovať šírku zrkadla. Zrkadlo môže byť také široké alebo užšie ako umývadlová skrinka, no zvyčajne nie je väčšie. Nepísaným pravidlom je mať zrkadlo na oboch stranách minimálne o 2,5 cm užšie ako je umývadlová skrinka.

Keď plánujete inštaláciu svetiel vedľa zrkadla, zohľadnite aj ich šírku.

S umiestnením okrúhleho zrkadla je to omnoho ľahšie. Ak máte dve umývadla, zvážte inštaláciu jedného veľkého zrkadla namiesto dvoch malých. Dodá to priestoru lepší dizajn. Zmerajte tiež priestor nad umývadlovou skrinkou alebo umývadlom. To vám pomôže určiť požadovanú výšku zrkadla. Zrkadlá do kúpeľne sú zvyčajne umiestnené 10-15 cm od stropu a zvyčajne nie sú vyššie ako umývadlová skrinka.

Dôležité je zvážiť nielen výšku stropu ale aj ľudí, ktorí budú zrkadlo používať. V prípade dospelých budete potrebovať pravdepodobne vyššie zrkadlo ako v prípade detí.

V prípade, že máte kúpeľňu bez okna, najskôr pripevnite nástenné svietidlo vedľa zrkadla alebo nad ním a zaistite, aby zdroj osvetlenia poskytoval dostatočné osvetlenie. Svietidlo umiestňujte nie príliš vysoko ale ani nízko. Zarovnajte ich so stredom zrkadla.

Následne umiestnite zrkadlo a to niekoľko centimetrov nad umývadlom. Ak voda z umývadla príliš strieka, umiestnite zrkadlo o čosi vyššie.

Mohlo by vás zaujímať: Ako zariadiť kúpeľňu?

Jedno alebo viaceré zrkadlá v kúpeľni

Ak máte jednu umývadlovú skrinku s viacerými umývadlami, máte možnosť použiť viac zrkadiel alebo jedno zrkadlo ale dostatočne široké tak, aby slúžilo obom umývadlám.

Použitie niekoľkých vysokých úzkych zrkadiel môže miestnosti dodať vertikálnejší vzhľad s dôrazom na výšku priestoru. Je to obzvlášť efektívne v kúpeľni, ktorá má vysoký strop. Použitie jedného veľkého zrkadla otvára miestnosť a to tým, že odráža protiľahlé strany. Použiť viacero zrkadiel je možné aj v prípade jedného umývadla.

 

Zrkadlá od steny k stene

Jedným z prístupov k voľbe zrkadla je zrkadlo použité na vyplnenie celej steny, čo často vedie aj nad toaletu. Ak zvolíte takýto prístup, vaše zrkadlo bude väčšie a kúpeľňa bude pôsobiť dvojnásobnou veľkosťou. V takomto prípade môžete naozaj zrkadlo pustiť od steny k stene, zvyčajne až po strop, alebo ho predĺžiť od jedného konca umývadlovej skrinky po koniec najbližšieho svietidla.

Zrkadlo by malo vždy vypĺňať väčšiu stenu a malo by úhľadne ladiť s objektmi nižšie.

 

Zrkadlo v kúpeľni –  v ráme alebo bez rámu ?

Zrkadlá bez rámu sú obľúbenou voľbou z viacerých dôvodov. Jedným z nich je, že sú lacnejšie a zároveň štýlové. Ďalším je to, že pôsobia moderne a šetria priestor. Zrkadlá bez rámu sa najlepšie hodia do súčasných alebo moderných a minimalistických priestorov bez prílišne dekorovanej kúpeľne.

Zrkadlá v ráme vyhovujú viac tradičným priestorom, kde sú aj ostatné prvky viac dekoratívne. Rám zrkadla by mal ladiť s ostatným nábytkom vo vašej kúpeľni alebo s kúpeľňovými dlaždicami.  Zavesenie zrkadla v ráme je zároveň omnoho jednoduchšie.

Pre dosiahnutie príjemnej rovnováhy vyhovujúcej takmer každému priestoru, vyskúšajte zrkadlo s jednoduchým rámom širokým len niekoľko centimetrov. Úzke rámy sú najlepšie pre menšie zrkadlá a vytvárajú elegantný moderný vzhľad priestoru. Hrubšie rámy bývajú bohatšie a viac ozdobené.

Niekedy je dobré kúpiť si zrkadlo a rám k nemu si dať na mieru vyrezať, obzvlášť v prípade neobvykle veľkého priestoru. Táto voľba je zvyčajne drahšia, avšak môže vytvoriť jedinečný efekt.

Vložené zrkadlá

Šikovným spôsobom, ako získať moderný vzhľad bezrámového zrkadla a zároveň uhladenosti zrkadla s rámom je vložiť zrkadlo do dlaždice, takže je v podstate orámované okolitým materiálom. Zrkadlo je tak v jednej rovine s obkladom, čo dodáva celej stene uhladený vzhľad s minimalistickým nádychom.

 Prečítajte si tiež: Ako vybrať predložku do kúpeľne?

Okrúhle kúpeľnové zrkadlá

Okrem obdĺžnikových zrkadiel existujú aj kruhové zrkadlá a zrkadlá iných tvarov.

Kruhové zrkadlá môžu byť skvelou voľbou, ako vniesť do kúpeľne jemnosť. Výborne sa hodia k umývadlám na podstavci a tiež sú vhodné v prípade, že máte zaujímavú povrchovú úpravu stien ako je napríklad tapeta.

Zrkadlová skrinka

Voľba zrkadlovej skrinky je vhodná v prípade, že potrebujete úložný priestor napríklad na lieky, teda použijete ju ako lekárničku. V tomto prípade je najlepšie, keď je zrkadlová skrinka vložená priamo do steny. V opačnom prípade použite niekoľko trikov, aby skrinka opticky nezmenšila priestor.

 

Závesné zrkadlá do kúpeľne

Ak máte neobvyklé usporiadanie kúpeľne alebo nevhodne umiestnené okno či nejakú inú prekážku, nezabudnite, že zrkadlá nemusia úplne visieť na stene. Zrkadlo je možné zavesiť na strop, okenný rám alebo ho pripevniť na koľajnice stúpajúce z dosky na kúpeľňovej skrinke.

 

LED zrkadlá – osvetlenie kúpeľne a zrkadlá idú ruka v ruke !

Na záver je dôležité dodať, že podobne ako LED zrkadlá, vždy je dobré nájsť ten správny druh osvetlenia, ktorý zvýrazní vaše zrkadlo. Orámovanie zrkadla nástennými svietidlami dodá vašej kúpeľni nádych nadčasového štýlu. Do menších priestorov sa skvele hodia menšie zrkadlá a svietidlá. Viac sa dočítate v našom článku ako osvetliť kúpeľňu !

 

Užitočné zdroje:

 

 

Viktória Žolnová
Volám sa Viktória, vyštudovala som manažment v Prešove a v súčasnosti pracujem ako koordinátorka dobrovoľníkov pracujúcich s deťmi a mládežou. Veľmi rada čítam knihy a to najmä v angličtine, cestujem a tak spoznávam nových ľudí a rôzne kultúry. V neposlednom rade si rada vychutnám dobrú kávu, pohár vína a vypočujem kvalitnú hudbu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.