Či už ste sa prisťahovali do nového mesta za prácou, ste po rozchode alebo vás život postavil pred neľahkú úlohu žitia osamote z akékoľvek dôvodu. Aj keď samota môže mať svoje výhody a niektorí ľudia si ju vyberajú, pravdou je, že mnoho ľudí ľudskú spoločnosť (aj keď každý v inej miere) potrebuje.

Dobrou správou je, že žiť osamote mnoho ľudí zvládne. Ako na to? Nižšie vám ponúkame zopár tipov.

 

Zistite, kto ste

 

Ak žijete prvý krát sám je možné, že ste sa ešte veľmi nespoznali. Väčšinu života nás sprevádzajú ľudia, ktorým venujeme pozornosť. Život osamote môže byť prvou príležitosťou spoznať svoje vnútra a tým si utriediť myšlienky, ciele a sny, ktoré sú pre nás v živote podstatné. Pripravte sa na ďalšie vzťahy tým, že zistíte aký človek naozaj ste. Máte tak oveľa väčšiu šancu, že ďalšie vzťahy budú kvalitnejšie ako tie predošlé.

 

Zistite, kedy sa cítite najviac osamelo

Aj keď si užívate čas sám so sebou. Ste introvert. Mnoho ľudí proste spoločnosť z času na čas potrebuje.  Kedy sa cítite najviac osamelo? Je to keď prídete z práce do prázdneho bytu alebo keď vstanete ráno a nemáte s kým prehodiť slovo pri rannej káve? Môžete iniciovať stretnutia s kamarátmi hneď po práci alebo vyraziť za raňajkami či športom hneď ráno. Identifikujte problém a môžete ho riešiť.

Skúste  si zaobstarať domáceho miláčika

Pes je stvorenie, ktoré sprevádza človeka už od dávnej histórie. A jedným z dôvodov prečo sme vôbec zo psov spravili našich spoločníkov je práve ich spoločnosť!  So psom alebo mačkou sa nebudete vracať do prázdneho bytu . Pomáhajú vám dodržiavať denný režim a neprepadnúť depresií.

Zapojte sa do komunity

Výskum hovoria jasne, ľudia, ktorí žijú osamote sú šťastnejší ak sa zapájajú a angažujú v miestnej komunite. Cítia sa dokonca menej osamelo ako ľudia v manželstve.  Zistite, aké máte hobby a či existuje komunita ľudí vo vašom okolí, ktorá ho rovnako ako vy praktizuje. Môže ísť o bežcov, rybárov, záhradkárov…

Skúste nové veci

Nové hobby je vždy dobrá cesta ako sa necítiť sám. Môžete začať napríklad aktívne športovať v skupine.  Naučte sa variť alebo rozvíjajte svoju osobnosť iným smerom ako je napríklad učenie sa nového jazyka. Ak aj nenájdete vysnených kamarátov aspoň sa ako človek posuniete vpred !

Nájdite pozitíva v žití osamote

Život osamote môže byť náročný.  Ale faktom je, že má mnoho pozitív. Nemusíte sa nikomu prispôsobovať, nikomu nič vysvetľovať ste proste sám sebe pánom.  Život osamote môže:

  • Posilniť vašu kreativitu
  • Pomôcť vám načerpať viac energie
  • Pomôcť vám ako človeku napredovať
  • Pomôcť sa sústrediť na podstatné veci v živote

 

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.